فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1393

برخی از شایع ترین بیماری های موجود در حیطه‌ی مغز و روان!

شایع ترین بیماریهای مغز و اعصاب به چهار دسته:آسیب مغزی٬تومورهای مغزی٬بیماری های نوروژیک و اختلالات روانی تقسیم میشه. در این مقاله سعی داریم به بررسی شایع ترین بیماریهای مغز و اعصاب بپردازیم ...

بدون شک زمانی که بخشی که به اندازه مغز پیچیده و کالیبره شده است، آسیب می‌بیند یا دچار نقص می‌شود، مشکلاتی جدی به وجود می‌آید. از هر پنج آمریکایی یک نفر از نوعی آسیب عصبی رنج می برد، فهرستی گسترده که شامل سکته مغزی، صرع و فلج مغزی و همچنین زوال عقل می شود.

برخی از شایع ترین بیماری های موجود در حیطه‌ی مغز و روان!

 

بیماری آلزایمر، که تا حدی با پیشرفت تدریجی از دست دادن حافظه کوتاه مدت، بی نظمی و نوسانات خلقی مشخص می شود، شایع ترین علت زوال عقل است. این بیماری ششمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است و تعداد افرادی که به آن مبتلا می شوند در حال افزایش است. در سراسر جهان، حدود ۵۰ میلیون نفر از آلزایمر یا نوعی زوال عقل رنج می برند. تنها تعداد انگشت شماری دارو برای کاهش علائم آلزایمر وجود دارد، و هنوز هیچ درمانی برای آن کشف نشده است. و محققان در سراسر جهان همچنان به توسعه و بررسی و کشف درمان هایی ادامه می دهند که ممکن است روزی به اثرات مخرب این بیماری پایان دهند.

همچنین ببینید:

چند گام برای خاتمه دادن به افکار منفی!

با این حال، بسیار شایع تر از اختلالات عصبی، مشکلاتی هستند که در دسته وسیعی به نام بیماری های روانی قرار می گیرند. متأسفانه، نگرش های منفی نسبت به افرادی که از بیماری های روانی رنج می برند، بسیار گسترده است. نگرش منفی به بیماری روانی می تواند در فرد بیمار احساس شرم، خجالت و طرد شدگی ایجاد کند و باعث شود بسیاری از مردم در سکوت از بیماری شان رنج ببرند. در ایالات متحده، جایی که اختلالات اضطرابی رایج ترین شکل بیماری روانی است، تنها حدود ۴۰ درصد از مبتلایان تحت درمان قرار می گیرند. اختلالات اضطرابی اغلب از ناهنجاری های هیپوکامپ مغز و قشر جلوی مغز ناشی می شوند.

اختلال کمبود تمرکز/بیش فعالی یا ADHD یک مشکل در سلامت روان است که بزرگسالان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد اما به مراتب بیشتر در کودکان تشخیص داده می شود ؛ این مساله  با بیش فعالی و عدم توانایی در تمرکز مشخص می شود. در حالی که علت دقیق ADHD هنوز مشخص نشده است، دانشمندان بر این باورند که ممکن است با عوامل متعددی از جمله ژنتیک یا آسیب مغزی مرتبط باشد. درمان ADHD ممکن است شامل روان درمانی و همچنین تجویز مصرف برخی از داروها باشد. مصرف دارو می تواند به افزایش مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین و نوراپی نفرین، که برای تفکر و تمرکز حیاتی هستند، کمک کند.

همچنین ببینید:

اختلال احتکار یا انبار کردن!!!

افسردگی یکی دیگر از مشکلات رایج در سلامت روان است. این مشکل عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است و اغلب با اضطراب همراه است. افسردگی را می توان با مجموعه ای از علائم، از جمله غم و اندوه مداوم، تحریک پذیری، و تغییر در اشتها مشخص کرد. خبر خوب این است که به طور کلی، اضطراب و افسردگی از طریق مصرف داروهای مختلفی که به مغز کمک می کنند تا از مواد شیمیایی خاص به طور موثرتری استفاده کند و از طریق اشکال مختلف درمانی ، قابل درمان هستند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

nationalgeographic

دیدگاه تان را بنویسید

 

x