فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1381

اختلال نافرمانی مقابله‌ای (ODD)

اختلال ODD یکی از پر جر و بحث ترین اختلالات کودکی ست که شیوع بالایی داره.اختلال نا فرمانی مقابله ای در گروه های سنی مختلف قابل مشاهده ست و میتونه نشونه های متعددی از اضطراب ٬ افسردگی و اختلال سلوک رو در بربگیره و با بی توجهی به فرد درگیر این بیماری طی سالها افزایش پیدا میکنه ...

 اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) یک اختلال رفتاری است که در آن کودک الگویی از حالت خشمگین یا بداخلاق، رفتار نافرمانی یا مبارزه‌جویانه و کینه توزی نسبت به افراد صاحب قدرت نشان می‌دهد. رفتار کودک اغلب در برنامه روزانه او از جمله فعالیت های درون خانواده و مدرسه اختلال ایجاد می کند.

اختلال نافرمانی مقابله‌ای (ODD)

 

 برای کودکان – به ویژه آنهایی که در «دوسالگی » و اوایل نوجوانی هستند– غیرعادی نیست که هر از چند گاهی از قدرت سرپیچی کنند.  آنها ممکن است مخالفت خود را با مشاجره، نافرمانی، یا صحبت با والدین، معلمان یا سایر بزرگسالان خود ابراز کنند.  زمانی که این رفتار بیش از 6 ماه طول بکشد و شدیدتر از حد معمول برای سن کودک باشد، ممکن است به این معنی باشد که کودک دچار ODD است.

همچنین ببینید:

اختلال شخصیت بوردرلاین(مرزی) یا اختلال شخصیت ضداجتماعی نرم!

 تخمین ها حاکی از آن است که 2 تا 16 درصد از کودکان و نوجوانان دچار ODD هستند.  در کودکان کوچکتر، ODD در پسران شایع تر است.  در کودکان بزرگتر، در پسران و دختران به یک اندازه اتفاق می افتد.  معمولاً از 8 سالگی شروع می شود.

 بسیاری از کودکان و نوجوانان مبتلا به ODD همچنین دارای مشکلات رفتاری دیگری مانند اختلال نقص توجه، اختلالات یادگیری، اختلالات خلقی (مانند افسردگی) و اختلالات اضطرابی هستند.  برخی از کودکان مبتلا به ODD دچار اختلال رفتاری جدی تری به نام اختلال سلوک می شوند.

 

 علائم ODD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 عصبانیت های مکرر

 بحث و جدل بیش از حد با بزرگسالان، به ویژه با افراد صاحب اختیار

 خودداری  از پیروی از درخواست ها و قوانین

 تلاش برای آزار یا ناراحتی دیگران، یا اینکه به راحتی توسط دیگران آزرده می شوند.

 دیگران را به خاطر اشتباهات خود سرزنش می کنند.

 داشتن فوران های مکرر خشم و عصبانیت

 کینه توز بودن و انتقام جویی

 فحش دادن یا استفاده از الفاظ رکیک

 گفتن چیزهای بد و نفرت انگیز در هنگام ناراحتی

 علاوه بر این، بسیاری از کودکان مبتلا به ODD بد خلق هستند، به راحتی ناامید می شوند و اعتماد به نفس پایینی دارند.  آنها همچنین گاهی اوقات ممکن است از مواد مخدر و الکل سوء استفاده کنند.

 

 علل ODD و عوامل خطر

 علت دقیق ODD مشخص نیست، اما ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، ژنتیکی و محیطی ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد.

 شیمی مغز: ODD با انواع خاصی از مواد شیمیایی مغز یا انتقال‌دهنده‌های عصبی مرتبط است که به درستی کار نمی‌کنند.  انتقال دهنده های عصبی به سلول های عصبی در مغز کمک می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.  اگر این مواد شیمیایی به درستی کار نکنند، پیام‌ها ممکن است به درستی از مغز عبور نکنند و منجر به علائم ODD و سایر بیماری‌های روانی شوند.  علاوه بر این، بسیاری از کودکان و نوجوانان مبتلا به ODD همچنین دارای بیماری‌های دیگری مانند اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، اختلالات یادگیری، افسردگی، یا اختلال اضطراب هستند که ممکن است به مشکلات رفتاری آنها کمک کند.

 سایر تفاوت‌های مغزی: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نقص یا آسیب به نواحی خاصی از مغز می‌تواند منجر به مشکلات رفتاری جدی در کودکان شود.

 خلق و خوی: کودکانی که در کنترل احساسات خود مشکل دارند، بیشتر به ODD مبتلا هستند.

 سابقه خانوادگی: بسیاری از کودکان و نوجوانان مبتلا به ODD دارای اعضای نزدیک خانواده با بیماری های روانی از جمله اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی و اختلالات شخصیتی هستند.  این نشان می دهد که خطر ابتلا به ODD ممکن است ارثی باشد.

 مسائل خانوادگی: مواردی مانند زندگی خانوادگی ناکارآمد، سوء مصرف مواد، و انضباط ناهماهنگ توسط والدین یا دیگر شخصیت‌های معتبر ممکن است باعث ایجاد اختلالات رفتاری شود.

 همتایان: توجه همسالان یا دیگران ممکن است گاهی اوقات رفتارهای ODD را تقویت کند.

 

 تشخیص ODD

 مانند بزرگسالان، بیماری های روانی در کودکان بر اساس علائم و نشانه هایی که نشان دهنده بیماری خاصی مانند ODD هستند، تشخیص داده می شوند.  در صورت وجود علائم، پزشک ارزیابی را با انجام یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی آغاز می‌کند.  اگرچه هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص خاص ODD وجود ندارد، پزشک گاهی اوقات ممکن است از آزمایشاتی مانند مطالعات تصویربرداری عصبی یا آزمایش خون استفاده کند اگر مشکوک باشد ممکن است دلیل پزشکی برای مشکلات رفتاری رخ داده وجود داشته باشد.  پزشک همچنین به دنبال علائم دیگر شرایطی است که اغلب با ODD همراه هستند، مانند ADHD و افسردگی.

 اگر پزشک نتواند دلیل فیزیکی علائم را بیابد، احتمالاً کودک را به روانپزشک یا روانشناس کودک و نوجوان، متخصصان بهداشت روان که به طور ویژه برای تشخیص و درمان بیماری های روانی در کودکان و نوجوانان آموزش دیده اند، ارجاع می دهد.  روانپزشکان و روانشناسان از ابزارهای مصاحبه و ارزیابی ویژه طراحی شده برای ارزیابی یک بیماری روانی کودک استفاده می کنند.  پزشک تشخیص خود را بر اساس گزارش علائم کودک و مشاهده نگرش و رفتار کودک بنا می کند.  پزشک اغلب باید به گزارش‌های والدین، معلمان و سایر بزرگسالان کودک تکیه کند، زیرا کودکان اغلب در توضیح مشکلات خود یا درک علائم آن مشکل دارند.

 

 درمان ODD و مراقبت در منزل

 درمان ODD بر اساس موارد زیادی است، از جمله سن کودک، شدت علائم و توانایی کودک برای شرکت در درمان های خاص و تحمل آن.  درمان معمولاً شامل ترکیبی از موارد زیر است:

 روان‌درمانی: هدف این نوع مشاوره کمک به کودک است تا مهارت‌های مقابله‌ای مؤثرتر، اجتماعی و حل مسئله و راه‌هایی برای ابراز و کنترل خشم ایجاد کند.  نوعی از درمان به نام رفتار درمانی شناختی با هدف تغییر شکل تفکر (شناخت) کودک برای بهبود رفتار انجام می شود.

 خانواده درمانی: این ممکن است برای کمک به بهبود تعاملات خانوادگی و ارتباطات بین اعضای خانواده استفاده شود.  یک تکنیک درمانی تخصصی به نام آموزش مدیریت والدین (PMT) به والدین راه‌هایی را آموزش می‌دهد که به طور مثبت رفتار فرزندشان را تغییر دهند.  برنامه های مدیریت رفتار همچنین اغلب شامل ایجاد قراردادهایی بین والدین و فرزند است که پاداش رفتارهای مثبت و عواقب (مجازات) رفتارهای منفی را مشخص می کند.

 دارو: در حالی که هیچ دارویی به طور رسمی برای درمان ODD تأیید نشده است، گاهی اوقات ممکن است از داروها برای درمان علائم (از جمله تکانشی بودن ) استفاده شود.  گاهی اوقات، یک کودک مبتلا به ODD برای سایر بیماری های روانی که ممکن است داشته باشد، مانند ADHD یا افسردگی، نیاز به دارو دارد.

همچنین ببینید:

تاثیر موسیقی بر سلامت روان!

 استراتژی‌هایی که می‌توانید در خانه امتحان کنید اگر فرزندتان ODD دارد عبارتند از:

 رفتارهای مثبت را تحسین کنید.

 برای رفتار خوب، به ویژه برای بچه های کوچکتر، پاداش بدهید.

 رفتاری را که می خواهید در فرزندتان ببینید الگو کنید.

 از جنگ قدرت اجتناب کنید.

 محدودیت ها و مرزهای واضحی تعیین کنید.

 یک برنامه منظم و روتین را دنبال کنید.

 برای انجام کارهایی که هر دو از آنها لذت می برید با هم زمان بگذرانید.

 اطمینان حاصل کنید که هر دو والدین یا سایر اعضای خانواده به طور مداوم با هم در این را همراهی می کنند.

 فرزندتان را برای موفقیت در کارهای خانه یا کارهای دیگر آماده کنید.

 اگر فوراً بهبودی را مشاهده نکردید نگران نباشید.

 

 عوارض ODD

 کودکان یا نوجوانان مبتلا به ODD اغلب در خانه، مدرسه و زندگی شخصی خود دچار مشکل می شوند.  ODD ممکن است منجر به:

 عملکرد ضعیف در مدرسه یا محل کار

 رفتار ضد اجتماعی

 مشکل در کنترل تکانه ها

 مشکلات الکل یا مواد مخدر

 خودکشی کردن

 کودکان مبتلا به ODD اغلب دارای سایر شرایط سلامت روان هستند یا دچار آن می شوند، از جمله:

 اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)

 اختلال رفتاری

 افسردگی

 اضطراب

 اختلالات یادگیری

 اختلالات ارتباطی

 هنگامی که به موقع تشخیص داده شود، درمان معمولاً مؤثر است.  اگر کودک شما علائم ODD را نشان می دهد، مهم است که فوراً از یک متخصص بهداشت روان واجد شرایط کمک بگیرید.  بدون درمان، کودکان مبتلا به ODD ممکن است با طرد شدن توسط همکلاسی ها و سایر همسالان خود به دلیل مشکلات رفتاری و عدم مهارت های اجتماعی مواجه شوند.  کودک مبتلا به ODD همچنین شانس بیشتری برای ابتلا به یک اختلال رفتاری جدی تری به نام اختلال سلوک دارد.

 

 پیشگیری از ODD

 اگرچه ممکن است پیشگیری از ODD امکان پذیر نباشد، اما تشخیص و اقدام بر روی علائم در اولین ظهور می تواند ناراحتی کودک و خانواده را کاهش دهد و از بسیاری از مشکلات مرتبط با بیماری جلوگیری کند.  اعضای خانواده همچنین می توانند اقدامات لازم را در صورت ظاهر شدن علائم  (بازگشت علائم) بیاموزند.  فراهم کردن یک محیط خانه پرورش دهنده، حمایتی و سازگار با تعادل عشق و انضباط ممکن است به علائم کمک کند و از بروز اپیزودهای رفتار نافرمانی جلوگیری کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x