فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1364

اختلال شخصیت بوردرلاین(مرزی) یا اختلال شخصیت ضداجتماعی نرم!

بوردرلاین یا اختلال شخصیت مرزی نوعی اختلال در سیستم تنظیم هیجانی و رفتاری ست که بر احساسات و روحیه فرد تاثیر میزاره و روابط فرد رو تحت تاثیر قرار میده. افراد مبتلا به این اختلال به دلیل رفتار ها و عواطف ناپایدار در زمره افراد روان پریش قرار میگیرند.همچنین این اختلال در زنان شایع تر ست...

 اختلال شخصیت مرزی یک اختلال سلامت روان است که بر طرز فکر و احساس شما در مورد خود و دیگران تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد زندگی روزمره می شود.  این شامل مسائل مربوط به خودانگاره، مشکل در مدیریت احساسات و رفتار، و الگوی روابط ناپایدار است.

اختلال شخصیت بوردرلاین(مرزی) یا اختلال شخصیت ضداجتماعی نرم!

 

 با اختلال شخصیت مرزی، ترس شدیدی از رها شدن یا بی ثباتی دارید و ممکن است در تحمل تنها بودن مشکل داشته باشید.  با این حال،با عصبانیت نامناسب، تکانشگری و نوسانات خلقی مکرر ممکن است دیگران را از خود دور کنید، حتی اگر می‌خواهید روابط عاشقانه و پایداری داشته باشید.

همچنین ببینید:

تاثیر موسیقی بر سلامت روان!

 اختلال شخصیت مرزی معمولاً در اوایل بزرگسالی شروع می شود.  به نظر می رسد که این وضعیت در بزرگسالی بدتر می شود و ممکن است به تدریج با افزایش سن بهتر شود.

 اگر اختلال شخصیت مرزی دارید، ناامید نشوید.  بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال به مرور زمان با درمان بهبود می یابند و می توانند زندگی رضایت بخشی را بیاموزند.

 

 علائم

 اختلال شخصیت مرزی بر احساس شما نسبت به خود، نحوه ارتباط شما با دیگران و نحوه رفتار شما تأثیر می گذارد.

 علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ترس شدید از رها شدن، حتی انجام اقدامات شدید برای جلوگیری از جدایی یا طرد واقعی یا خیالی.

 الگویی از روابط شدید ناپایدار، مانند ایده‌آل کردن کسی در یک لحظه و سپس به طور ناگهانی فکر کنید که این  فرد به اندازه کافی اهمیتی نمی‌دهد یا ظالم است.

 تغییرات سریع در هویت و تصویر از خود که شامل تغییر اهداف و ارزش‌ها و بد دیدن خود یا اینکه انگار اصلا وجود ندارید.

 دوره های پارانویای مرتبط با استرس و از دست دادن تماس با واقعیت، از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد.

 رفتارهای تکانشی و مخاطره آمیز، مانند قمار، رانندگی بی احتیاطی، رابطه جنسی ناایمن، پرخوری یا سوء مصرف مواد، یا خراب کردن موفقیت با ترک ناگهانی یک شغل خوب یا پایان دادن به یک رابطه مثبت.

 تهدید به خودکشی یا رفتار یا آسیب رساندن به خود، اغلب در پاسخ به ترس از جدایی یا طرد شدن

 نوسانات خلقی گسترده که از چند ساعت تا چند روز طول می کشد، که می تواند شامل شادی شدید، تحریک پذیری، شرم یا اضطراب باشد.

 احساس پوچی مداوم

 عصبانیت نامناسب و شدید، مانند مکرر عصبانی بودن، تلخ بودن، یا درگیری فیزیکی

 

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

 اگر می‌دانید هر یک از علائم یا نشانه‌های بالا را دارید، با پزشک یا یک ارائه‌دهنده سلامت روان صحبت کنید.

 اگر افکار خودکشی دارید.

 اگر فانتزی یا تصور ذهنی در مورد آسیب رساندن به خود دارید یا افکار خودکشی دیگری دارید، فوراً با پزشک متخصص یا اورژانس تماس بگیرید.

 با ارائه دهنده سلامت روان، پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

 با یک دوست عزیز، دوست صمیمی یا همکار مورد اعتماد تماس بگیرید.

 با فردی از جامعه ایمانی خود تماس بگیرید.

 اگر علائم یا علائمی را در یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود مشاهده کردید، با آن شخص در مورد مراجعه به پزشک یا ارائه دهنده سلامت روان صحبت کنید. اما شما نمی توانید کسی را مجبور کنید که به دنبال کمک باشد.  اگر این رابطه باعث استرس قابل توجهی برای شما شود، ممکن است مراجعه به یک درمانگر برایتان مفید باشد.

همچنین ببینید:

تاثیر رقص و حرکت درمانی بر سلامت روان!

 علل:

 مانند سایر اختلالات سلامت روان، علل اختلال شخصیت مرزی به طور کامل شناخته نشده است. علاوه بر عوامل محیطی – مانند سابقه کودک آزاری یا بی توجهی – اختلال شخصیت مرزی ممکن است با:

 ژنتیک: برخی از مطالعات روی دوقلوها و خانواده ها نشان می دهد که اختلالات شخصیت ممکن است ارثی باشد یا به شدت با سایر اختلالات سلامت روان در میان اعضای خانواده مرتبط باشد.

 ناهنجاری های مغزی : برخی تحقیقات تغییراتی را در نواحی خاصی از مغز که در تنظیم احساسات، تکانشگری و پرخاشگری دخیل هستند، نشان داده است.  علاوه بر این، برخی از مواد شیمیایی مغز که به تنظیم خلق و خو کمک می کنند، مانند سروتونین، ممکن است به درستی عمل نکنند.

 

 عوامل خطر:

 برخی از عوامل مرتبط با رشد شخصیت می توانند خطر ابتلا به اختلال شخصیت مرزی را افزایش دهند.  این شامل:

 استعداد ارثی:  اگر یکی از بستگان نزدیک شما – مادر، پدر، برادر یا خواهر شما – به همین اختلال یا مشابه مبتلا باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرید.

 دوران کودکی پر استرس  بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال گزارش می دهند که در دوران کودکی مورد آزار جنسی یا جسمی قرار گرفته اند یا مورد بی توجهی قرار گرفته اند.  برخی از افراد در جوانی والدین یا مراقبین خود را با سوء مصرف مواد یا سایر مشکلات روانی از دست داده اند یا از آنها جدا شده اند.  دیگران در معرض درگیری خصمانه و روابط خانوادگی ناپایدار قرار گرفته اند.

 

 عوارض:

 اختلال شخصیت مرزی می تواند به بسیاری از بخش های زندگی شما آسیب برساند.  این می تواند بر روابط صمیمانه، شغل، مدرسه، فعالیت های اجتماعی تأثیر منفی بگذارد و در نتیجه:

 تغییر یا از دست دادن مکرر شغل

 عدم تکمیل تحصیلات

 مسائل حقوقی متعدد، مانند  زندان

 روابط پر از تعارض، استرس زناشویی یا طلاق

 خود آسیبی مانند بریدگی یا سوزش و بستری شدن مکرر در بیمارستان

 درگیر شدن در روابط توهین آمیز

 حاملگی های برنامه ریزی نشده، عفونت های مقاربتی، تصادفات و درگیری های فیزیکی به دلیل رفتارهای تکانشی و پرخطر

 اقدام به خودکشی 

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

mayoclinic

دیدگاه تان را بنویسید

 

x