فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1345

تاثیر موسیقی بر سلامت روان!

روانشناسان معتقدند که موسیقی بر کاهش تنش و اضطراب ٬عواطف و احساسات ٬کنترل هیجانات٬ آرامش ذهن ٬ دوری از افکار منفی ٬ بهبود افسردگی و ... تاثیر گذار است ...

اگر تا به حال با رقصیدن در اتاق خود با آهنگ های مورد علاقه تان استرس را از بین برده اید یا از یک گریه  با کمک یک آهنگ عاشقانه  لذت برده اید، می دانید که موسیقی چقدر می تواند قدرتمند باشد.  این می تواند شما را در زمانی که از نظر روحی پایین هستید بالا ببرد و زمانی که مضطرب هستید آرامتان کند.

تاثیر موسیقی بر سلامت روان!

 

 موسیقی ابزاری قدرتمند برای تنظیم خلق و خو و استرس است.  بهترین بخش این است که همیشه برای هر کسی که به آن نیاز دارد در دسترس است.

 

 فواید موسیقی:

 فرقی نمی‌کند که سرحال باشید یا نیاز به تقویت روحی داشته باشید، حتی یک آهنگ می‌تواند شما را به حالتی یکنواخت‌تر و سالم‌تر بازگرداند.  وقتی صحبت از سلامت روان شما می شود، موسیقی می تواند:‌

 به شما کمک می کند بهتر استراحت کنید:  مطالعه ای که شامل دانش آموزان بود نشان داد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامش بخش قبل از خواب کیفیت خواب را بهبود می بخشد.  این فعالیت همچنین با کاهش علائم افسردگی همراه بود.  ‌

همچنین ببینید:

تاثیر رقص و حرکت درمانی بر سلامت روان!

 روحیه خود را بالا ببرید: تحقیقات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی شاد می تواند احساس شادی بیشتری در شما ایجاد کند، به خصوص اگر سعی کنید. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد موسیقی درمانی رسمی می‌تواند در کنار سایر درمان‌ها به افسردگی کمک کند.

 استرس را کاهش دهید: اگر احساس اضطراب یا استرس می کنید، موسیقی آرام بخش می تواند به آرامش ذهن شما کمک کند.  چندین مطالعه نشان داده‌اند که وقتی افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، موسیقی آرام‌بخش می‌شنوند، فشار خون کمتری دارند و نسبت به افرادی که موسیقی آرام‌بخش گوش نمی‌دهند، به داروهای مسکن کمتری نیاز دارند.

 با این حال، برای آرام کردن خود با موسیقی، لازم نیست برای جراحی آماده شوید.  گوش دادن به موسیقی می تواند فشار خون شما را کاهش دهد، سطح هورمون استرس کورتیزول را کاهش دهد و ضربان قلب شما را کاهش دهد.

 

 نکاتی برای استفاده از موسیقی برای بهبود سلامتی:

 موسیقی درمانگران می توانند به شما کمک کنند تا راه هایی برای استفاده از موسیقی برای سلامت روان خود پیدا کنید.  این نوع درمانگر یاد می گیرد که چگونه از ساختن موسیقی و گوش دادن برای کمک به افراد در درک و پردازش احساسات خود استفاده کند.  مانند مشاوره سنتی سلامت روان، موسیقی درمانی نیز بر اساس نیازهای مراجعه کننده تنظیم می شود.

 اما لزوماً نیازی به درمانگر ندارید.  همچنین می توانید از موسیقی به تنهایی برای بهبود سلامت ذهنی خود استفاده کنید:

 به موسیقی آرام بخش گوش دهید:  بهترین موسیقی برای کاهش استرس، موسیقی است که برای شما مفید است.  اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به دنبال موسیقی با سرعت 60 ضربه در دقیقه باشید.  محققان می‌گویند این سرعت برای تشویق امواج مغزی آلفا که به ذهن آرام و هوشیار سیگنال می‌دهند، بهترین است.

 اکثر سرویس‌های استریم دارای آهنگ‌های مدیتیشن با این سرعت هستند.  بسیاری از مردم همچنین متوجه می شوند که موسیقی زهی یا فلوت سلتیک، بومیان آمریکایی و هندی دارای اثر آرام بخش است.

 خود را با ضربان بیان کنید: برای ساخت موسیقی لازم نیست یک نوازنده آموزش دیده باشید.  هرکسی می‌تواند یک ساز ریتم مانند طبل یا چوب باران را در دست بگیرد و ضرباتی بسازد که غم انگیز، عصبانی، شادی‌بخش یا هیجان‌انگیز است.

 این تکنیک موسیقی درمانی را امتحان کنید: خودتان یا با چند دوست، چند ساز ریتم تهیه کنید و صداهای طوفان را ایجاد کنید.  بگذارید طوفان شدیدتر و کمتر شود، برای مدتی بیداد کند و سپس به حالت آرام‌تر برگردد.  ریتم هایی ایجاد کنید که احساساتی را که شما احساس کرده اید بیان کند.  اگر مایل هستید می توانید پس از گذشتن طوفان بداهه درباره آن احساسات صحبت کنید.

همچنین ببینید:

علائم رایج استرس بیش از حد!

 آهنگ بنویسید:  مفهوم ترانه سرایی می تواند مردم را بترساند اگر احساس کنند آهنگ "خوب" نخواهد بود.  به یاد داشته باشید که وقتی از موسیقی به صورت درمانی استفاده می کنید، مهم نیست که دیگران در مورد آن چه فکر می کنند.  آنها حتی مجبور نیستند آن را بشنوند.

 اگر احساس گیر کرده اید، با آهنگی که از قبل می شناسید شروع کنید.  بگذارید ملودی به شما الهام بخشد تا اشعاری بنویسید که احساس شما را بیان می کند.  آن را در برنامه ضبط تلفن خود بخوانید و آن را پخش کنید.  شنیدن بازتاب احساسات خود به شما بخش مهمی از شفا از طریق موسیقی است.

 یک لیست پخش خلق و خو ایجاد کنید: اگر احساس ناراحتی یا اضطرب دارید، آهنگی را پیدا کنید که احساس شما را بیان کند.  آن احساسات را احساس کنید و اجازه دهید متن ترانه با شما طنین انداز شود.  سپس، به تدریج انتخاب های گوش دادن خود را تغییر دهید تا موسیقی شما را به مکانی شادتر یا آرام تر ببرد.  این یک تکنیک محبوب است که توسط موسیقی درمانگران استفاده می شود.

 

 محدودیت های موسیقی به عنوان تقویت کننده خلق و خو:

 تطبیق موسیقی با حال و هوای فعلی شما می تواند معتبر باشد، اما همچنین می تواند شما را در یک حالت عاطفی منفی نگه دارد – اگر اجازه دهید.

 وقتی ناراحت هستید یا عصبانیت خود را به هوی متال نشان می دهید، همچنان می توانید به یک آهنگ غمگین گوش دهید.  فقط حواستان به جایی باشد که شما را به کجا می‌برد و اگر احساس می‌کنید که گیر کرده‌اید، به چیزی متفاوت گوش دهید.

 همچنین در نظر گرفتن این نکته مهم است که در حالی که موسیقی می تواند ابزاری قدرتمند برای تنظیم و تغییر احساسات شما باشد، جایگزینی برای درمان سلامت روان نیست.  اگر تجارب عاطفی ناراحت کننده ای دارید که با توانایی عملکرد شما تداخل می کند، با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x