فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1321

استرس مزمن چیست!؟

استرس مزمن یک احساس استرس طولانی مدت است که در صورت عدم درمان میتونه بر سلامت جسمانی و روانی تاثیر منفی بزاره.استرس مزمن میتونه ناشی از فشارهای روزمره خانواده٬کار یا موقعیت های آسیب زا باشه ....

استرس مزمن یک احساس استرس طولانی مدت و مداوم است که در صورت عدم درمان می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. این می تواند ناشی از فشارهای روزمره خانواده و کار یا موقعیت های آسیب زا باشد. استرس مزمن زمانی اتفاق می‌افتد که بدن استرس‌ها را با چنان فرکانس یا شدتی تجربه می‌کند که سیستم عصبی خود مختار شانس کافی برای فعال کردن پاسخ آرامش را به طور منظم نداشته باشد.  این بدان معنی است که بدن در حالت برانگیختگی فیزیولوژیکی ثابت باقی می ماند.

استرس مزمن چیست!؟

 این تقریباً بر هر سیستم بدن چه به طور مستقیم یا غیر مستقیم تأثیر می گذارد. افراد برای مقابله با استرس حاد ساخته شده اند، استرسی که کوتاه مدت است، اما استرس مزمن نیست، که در یک دوره زمانی طولانی ثابت است. برای شروع مدیریت استرس مزمن، مهم است که بدانیم چه چیزی است، چه چیزی ممکن است باعث آن شود و چگونه بر کل بدن تأثیر می گذارد.

همچنین ببینید:

گیاهان چگونه سلامت روحی را بهبود میبخشند!؟

 علائم:

 استرس مزمن بر ذهن و بدن تأثیر می گذارد. این علائم جسمی و روانی را ایجاد می کند که می تواند بر توانایی فرد برای عملکرد عادی در زندگی روزمره تأثیر بگذارد.

 شدت این علائم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از رایج ترین علائم استرس مزمن عبارتند از:

 درد ها

 کاهش انرژی

 مشکل در خوابیدن

 تفکر بی نظم

 خستگی

 احساس از دست دادن کنترل

 احساس ناتوانی

 بیماری ها و عفونت های مکرر

 شکایات گوارشی

 سردرد

 تحریک پذیری

 تنش عضلانی

 عصبی بودن و اضطراب

 مشکل در تمرکز

 ناراحتی معده

 

 شناسایی استرس مزمن:

 تشخیص استرس مزمن همیشه آسان نیست. از آنجا که فراگیر و طولانی مدت است، مردم اغلب آنقدر به آن عادت می کنند که شروع به احساس طبیعی می کند.  برخی از علائمی که هنگام شناسایی استرس مزمن باید به آنها توجه کرد:

 آیا اغلب بدخلق یا تحریک پذیر هستید؟

 آیا احساس می کنید همیشه نگران چیزی هستید؟

 آیا به نظر می رسد که برای مراقبت از خود یا انجام کارهایی که از آنها لذت می برید وقت ندارید؟

 آیا کوچکترین ناراحتی ها بیش از حد قابل رسیدگی به نظر می رسد؟

 به نظر می رسد همیشه سرما می خورید یا عفونت می کنید؟

 آیا برای مدیریت استرس خود به مکانیسم های مقابله ای ناسالم مانند الکل متکی بوده اید؟

 

 علل:

 این نوع پاسخ استرس مزمن اغلب در سبک زندگی مدرن ما اتفاق می افتد. همه چیز از مشاغل پرفشار گرفته تا تنهایی و ترافیک شلوغ می‌تواند بدن را در وضعیت تهدید و استرس مزمن نگه دارد.

 در این مورد، پاسخ به مقابله یا گریز ما، که برای کمک به ما در مبارزه با موقعیت‌های تهدیدکننده زندگی گاه به گاه طراحی شده است، می‌تواند بدن ما را فرسوده کند و باعث بیمار شدن ما شود، چه از نظر فیزیکی و چه  از نظر روانی.

 برآوردها نشان می دهد که بین 60 تا 80 درصد از ویزیت های مراقبت های اولیه شامل یک جزء مرتبط با استرس است. به همین دلیل است که یادگیری تکنیک های مدیریت استرس و ایجاد تغییرات سبک زندگی سالم برای محافظت از خود در برابر تأثیر منفی استرس مزمن بسیار مهم است.

همچنین ببینید:

روان پریشی چیست!؟

 انواع استرس مزمن:

 منابع استرس مزمن می تواند متفاوت باشد، اما اغلب به یکی از چهار نوع مختلف تقسیم می شود:

 استرس عاطفی (احساسات سخت مانند خشم، غم یا ناامیدی)

 استرس محیطی (محل زندگی و کار شما)

 استرس رابطه (نحوه ارتباط شما با دوستان، خانواده، همکاران، شرکا)

 استرس کاری (چالش ها و فشارهای مرتبط با شغل شما)

 در بسیاری از موارد، این نوع استرس ها بر حوزه های متعددی در زندگی فرد تأثیر می گذارد. استرس کاری می تواند باعث ایجاد استرس در روابط شما شود. استرس رابطه می تواند مدیریت احساسات را دشوارتر کند.

 به عنوان مثال، اگر خانواده شما از نظر مالی یا با یک بیماری شدید دست و پنجه نرم می کنند، استرس می تواند مزمن شود. ممکن است شخصی در خانه شما نتواند کار کند، صورت حساب ها در حال انباشته شدن هستند ، و این می تواند شما را برای ماه ها یا حتی یک سال یا بیشتر تحت فشار قرار دهد.

 نگرانی دائمی شما بدن شما را فرسوده می کند و باعث می شود احساس خستگی و اضطراب کنید. ممکن است برای گذراندن زندگی و انتخاب های ناسالم در مورد غذا و ورزش سخت تر از همیشه کار کنید، که می تواند حتی احساس بدتری در شما ایجاد کند. این می‌تواند به تعدادی از نگرانی‌های سلامتی مهم منجر شود.

 ما همچنین می توانیم استرس مزمن مربوط به کار را داشته باشیم. بسیاری از مشاغل به وقت و انرژی زیادی از ما نیاز دارند، و اغلب این احساس می‌شود که هرگز استراحت نمی‌کنید یا همیشه برای انجام کار تحت فشار هستید.

 اضافه کاری، مسافرت مداوم و روابط کاری پرفشار می تواند بدن شما را در حالت هیجانی ثابت نگه دارد، حتی زمانی که به خانه نزد خانواده خود می رسید. این همچنین می‌تواند بر فرسودگی بدن شما بیفزاید و استرس مداوم می‌تواند به مشکلات سلامتی جدی مانند بیماری قلبی کمک کند.

 از آنجایی که استرس مزمن بسیار طولانی است، در صورت عدم درمان می تواند تأثیرات مضری بر سلامت و آرامش شما داشته باشد. برخی از عوارض بالقوه مربوط به استرس مزمن عبارتند از:

 آکنه

 افسردگی

 دیابت

 اگزما

 بیماری قلبی

 فشار خون بالا

 پرکاری تیروئید

 سندرم روده تحریکپذیر

 میل جنسی کم

تغییر وزن

 یافتن راه هایی برای مدیریت استرس مزمن برای بهزیستی کلی مهم است.  این ممکن است شامل درمان حرفه ای باشد، اما استراتژی های خودیاری و آرامش نیز اغلب می تواند موثر باشد.

 اگر استرس مزمن شدید باعث ناراحتی قابل توجهی می شود یا توانایی شما را برای عملکرد طبیعی مختل می کند، درمان حرفه ای می تواند به شما کمک کند تا مهارت های مقابله ای جدید را توسعه دهید و راه هایی برای کاهش سطح استرس خود بیابید. گزینه ها عبارتند از:

 روان درمانی: رویکردهایی مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) می تواند به شما کمک کند الگوهای فکری منفی را که به استرس مزمن کمک می کند، شناسایی کنید.  با کار با یک درمانگر، می‌توانید این افکار را به افکار واقعی‌تر و مفیدتر تغییر دهید.  همچنین می‌توانید ابزارهای مقابله‌ای را بیاموزید که به شما کمک می‌کند تا پاسخ خود را به استرس بهتر مدیریت کنید.  کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) رویکرد دیگری است که می‌تواند به افراد کمک کند از ذهن آگاهی و مدیتیشن برای مقابله با استرس مزمن استفاده کنند.

 داروها: پزشک ممکن است داروهای مختلفی را برای کمک به مدیریت برخی از علائم استرس تجویز کند.  اگر علائم اضطراب یا افسردگی را نیز تجربه می کنید، پزشک ممکن است یک ضد افسردگی تجویز کند.  همچنین ممکن است پزشک داروهایی را تجویز کند که به خوابیدن یا کاهش ناراحتی معده کمک کند.

 استرس مزمن را اغلب می توان از طریق رویکردهای خودیاری مدیریت کرد.  هنگامی که استرس مزمن را در زندگی خود تشخیص دادید، مهم است که هر چه زودتر از تکنیک‌های مدیریت استرس استفاده کنید. این به چند دلیل کار می کند:

 تسکین سریع استرس را فراهم می کند: تکنیک های سریع می توانند پاسخ استرس را معکوس کنند، بنابراین بدن شما فرصتی برای بهبودی پیدا می کند و ذهن شما می تواند به جای واکنش نشان دادن از منظر استرس یا حتی وحشت زده، از یک موضع فعالانه به مشکلات برخورد کند.  هنگامی که از مکانی آرام تر و مطمئن تر انتخاب می کنید، تمایل دارید انتخاب هایی داشته باشید که بهترین منافع شما را تامین کند و از ایجاد استرس بیشتر برای خود جلوگیری کنید.

 تاب‌آوری در برابر استرس را توسعه می‌دهد: عادات سالم طولانی‌مدت نیز می‌توانند مهم باشند، زیرا می‌توانند انعطاف‌پذیری ایجاد کنند و به شما فرصتی می‌دهند که به طور منظم از استرس فاصله بگیرید.  این می تواند به شما کمک کند تا از استرس دائمی خودداری کنید که متوجه نمی شوید چقدر استرس دارید، که می تواند شما را از انجام اقداماتی برای کاهش استرس در زندگی خود باز دارد.  همچنین می تواند شما را از اثرات منفی بیشتر استرس مزمن نجات دهد. برخی از موثرترین عادات عبارتند از ورزش، مدیتیشن، و یادداشت روزانه، زیرا نشان داده شده است که آنها انعطاف پذیری در برابر استرس را افزایش می دهند.

 مهارت های مقابله ای جدید ایجاد می کند: تغییر نحوه واکنش شما به استرس نیز می تواند کمک کننده باشد.  انجام اقداماتی برای کاهش موقعیت‌های استرس‌زا (مثلاً اغلب نه گفتن) و تغییر دیدگاه (به خود یادآوری منابعی که می‌توانید استفاده کنید و قدرتی که دارید) می‌تواند کمک کند. نزدیک شدن به استرس از یک موضع پیشگیرانه می تواند به کاهش استرس مزمن کمک کند.

 اگر استراتژی‌های خودیاری را امتحان کرده‌اید و احساس می‌کنید به کمک بیشتری نیاز دارید، یا اگر فکر می‌کنید این راهبردها برای کمک کافی نیستند، در صحبت با پزشک خود در مورد نگرانی‌هایتان تردید نکنید.  

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

werywellmind

دیدگاه تان را بنویسید

 

x