فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1027

فوبیا چیست؟ انواع فوبیا، علل، علائم و درمان آن

فوبیا ترس شدید یا بیمارگونه است که در آن فرد از یک موقعیت خاص میترسه یا از حضور در آن امتناع میکنه. عوامل محیطی و ژنتیکی میتونه باعث ایجاد فوبیا بشه٬ کودکانی که والدین آنها اختلال اضطرابی دارند در معرض خطر فوبیا هستند! اگر فوبیا دارید ، بسیار مهمه که به دنبال درمان آن باشید. غلبه بر ترس و هراس ممکنه دشوار باشه ، اما امید وجود داره و با یک روش درمانی مناسب ، می تونید ترس های خود را کنترل کنید و زندگی پرباری داشته باشید...

فوبیا یک واکنش ترس بیش از حد و غیر منطقی است.  اگر به هراس مبتلا باشید، ممکن است وقتی با منبع ترس خود روبرو می شوید احساس عمیق ترس و وحشت را تجربه کنید.  ترس می تواند از مکان ، موقعیت یا شی خاصی باشد.  برخلاف اختلالات اضطرابی عمومی ، هراس معمولاً به چیز خاصی مرتبط است. تأثیر فوبیا می تواند از آزار دهنده تا شدید ناتوان کننده باشد.

فوبیا و انواع آن!

افراد مبتلا به فوبیا اغلب متوجه می شوند ترس آنها غیر منطقی است ، اما قادر به انجام هیچ کاری در این زمینه نیستند.  چنین ترس هایی می تواند در کار ، مدرسه و روابط شخصی تداخل ایجاد کند. تخمین زده می شود که 19 میلیون آمریکایی هراسی دارند که در برخی از مناطق زندگی آنها مشکل ایجاد می کند.  اگر ترس دارید که مانع ادامه زندگی شما می شود ، از پزشک خود کمک بگیرید.

همچنین ببینید:

سندروم تورت (تیک) چیست!؟ علل و علائم

 

 علل

 عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند باعث ایجاد فوبیا شوند.  کودکانی که خویشاوند نزدیک با اختلال اضطرابی دارند در معرض خطر فوبیا قرار دارند. حوادث ناراحت کننده ای ، مانند تقریباً غرق شدن ، می تواند فوبیا ایجاد کند.  قرار گرفتن در معرض فضاهای محدود ، ارتفاعات بسیار زیاد و گزش حیوانات یا حشرات همگی می تواند منبع فوبیا باشد.

 افرادی که دارای شرایط پزشکی مداوم هستند و یا نگرانی های بهداشتی دارند ، اغلب فوبیا دارند.  پس از آسیب های  مغزی ، شیوع فوبیا در افراد زیاد است.  سوء مصرف مواد و افسردگی نیز با هراس ارتباط دارند. فوبیا علائم متفاوتی از بیماری های جدی روانی مانند اسکیزوفرنی دارد.  در اسکیزوفرنی ، افراد دچار توهم بینایی و شنوایی ، هذیان ، پارانویا ، علائم منفی مانند آنهدونی و علائم نابسامان هستند.  ممکن است فوبیا غیر منطقی باشد ، اما افراد مبتلا به فوبیا در آزمایش واقعیت، کوتاهی نمی کنند.

 

 آگورافوبیا

 آگورافوبیا ترس از مکان ها یا موقعیت هایی است که نمی توانید از آن فرار کنید.  این کلمه خود به "ترس از فضاهای باز" اشاره دارد.  افراد مبتلا به آگورافوبیا از قرار گرفتن در جمعیت زیاد یا گرفتار شدن در بیرون از خانه ترس دارند.  آنها اغلب به طور کلی از موقعیت های اجتماعی اجتناب می کنند و در خانه های خود می مانند. بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبیا می ترسند که در مکانی که نمی توانند فرار کنند ، دچار حمله وحشت شوند.  کسانی که دارای مشکلات مزمن سلامتی هستند ممکن است از داشتن یک فوریت پزشکی در یک مکان عمومی یا جایی که هیچ کمکی در دسترس نیست ، ترس داشته باشند.

همچنین ببینید:

چرا اغلب بدون هیچ دلیلی احساس غم و اندوه می‌کنیم؟ (اختلال هایپوفرنیا)

 

هراس اجتماعی

 از هراس اجتماعی به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی نیز یاد می شود.  این نگرانی شدید در مورد موقعیت های اجتماعی است و می تواند منجر به انزوا از خود شود.  هراس اجتماعی می تواند آنقدر شدید باشد که ساده ترین تعاملات مانند سفارش در رستوران یا پاسخگویی به تلفن باعث وحشت شود.  افراد مبتلا به هراس اجتماعی معمولاً سعی می کنند از موقعیت های عمومی دوری کنند.

 

 انواع دیگر فوبیا

در اینجا چند مورد دیگر از رایج ترین ها وجود دارد:

گلوسوفوبیا: این حالت به عنوان اضطراب عملکرد یا ترس از صحبت  و یا سخنرانی در مقابل مخاطب یا جمع شناخته می شود.  افرادی که به این فوبیا مبتلا هستند ، حتی وقتی به فکر قرار گرفتن در مقابل گروهی از افراد باشند ، علائم جسمی شدیدی دارند.  درمان های گلوسوفوبیا می تواند شامل روان درمانی یا دارو باشد.

 اکروفوبیا: این ترس از ارتفاع است.  افراد مبتلا به این ترس از کوه ها ، پل ها یا طبقات بالاتر ساختمان ها خودداری می کنند.  علائم شامل سرگیجه، تعریق و احساس گم شدن یا از بین رفتن هوشیاری آنها است.

 کلاستروفوبیا: این ترس از فضاهای بسته یا تنگ است.  در صورتی که از سوار شدن در اتومبیل یا آسانسور جلوگیری کند و این ترس غیرمنطقی می‌تواند منجر به وحشت‌زدگی او شود.

 آویوفوبیا: این مسئله به عنوان ترس از پرواز نیز شناخته می شود.

 دنتوفوبیا: دنتوفوبیا ترس از دندانپزشک یا اقدامات دندانپزشکی است.  این ترس هراسی معمولاً پس از تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشکی ایجاد می شود.  اگر مانع از مراقبت های لازم دندانپزشکی شود می تواند مضر باشد.

 هموفوبیا: این بیماری هراسی از خون یا آسیب است.  فرد مبتلا به هموفوبیا ممکن است هنگام تماس با خون خود یا خون فرد دیگری غش کند.

آراکنوفوبیا: این به معنای ترس از عنکبوت است.

 سینوفوبیا: این ترس از سگ است.

 اوفیدیوفوبیا: افراد مبتلا به این ترس از مارها ترس دارند.

نیکتوفوبیا: این ترس از شب یا تاریکی است.  تقریباً همیشه به عنوان یک ترس معمول کودکانه آغاز می شود.  وقتی پیشرفت در سنین نوجوانی پیش می رود ، هراس محسوب می شود.

 

عوامل خطر

 افرادی که استعداد ژنتیکی اضطراب دارند ممکن است در معرض خطر بالای فوبیا باشند.  به نظر می رسد سن، وضعیت اقتصادی اجتماعی و جنسیت فقط برای برخی از هراس ها از عوامل خطر محسوب می شوند.  به عنوان مثال ، زنان به احتمال زیاد هراس حیوانی دارند.  کودکان یا افرادی که از نظر اقتصادی – اجتماعی پایین هستند ، احتمالاً هراس اجتماعی دارند.  مردان اکثریت مبتلایان به فوبیای دندانپزشک و پزشک را تشکیل می دهند.

 

 علائم فوبیا

 شایع ترین و ناتوان کننده ترین علامت هراس ، حمله وحشت است.  از ویژگی های حمله وحشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 تپش قلب 

 تنگی نفس

 گفتار سریع یا ناتوانی در صحبت کردن

 دهان خشک

 ناراحتی معده

 حالت تهوع

 فشار خون بالا

 لرزیدن

 درد یا گرفتگی قفسه سینه

 احساس خفگی

 سرگیجه یا سبکی سر

 تعریق زیاد

 احساس عذاب قریب الوقوع

 به هر حال فرد دارای فوبیا برای تشخیص دقیق مجبور به حملات هراس نیست.

 

 گزینه های درمان

 درمان فوبیا می تواند شامل تکنیک های درمانی ، داروها یا ترکیبی از هر دو باشد.

 

 رفتار درمانی شناختی

 درمان شناختی رفتاری (CBT) متداول ترین روش درمانی برای هراس است.  این شامل قرار گرفتن در معرض منبع ترس در یک محیط کنترل شده است.  این روش درمانی می تواند افراد را دچار مشکل کند و اضطراب را کاهش دهد. این درمان بر شناسایی و تغییر افکار منفی ، باورهای ناکارآمد و واکنش های منفی به وضعیت هراس تمرکز دارد.  تکنیک های جدید CBT از فناوری واقعیت مجازی استفاده می کنند تا مردم را با خیال راحت در معرض منابع هراس خود قرار دهند.

 داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب می توانند به آرامش واکنش های عاطفی و جسمی هنگام ترس کمک کنند.  اغلب ، ترکیبی از دارو و درمان حرفه ای مفیدترین است. 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x