فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9845

چگونه با اضطراب جنسی کنار بیاییم؟

اضطراب جنسی می تواند ناشی از مسائل مربوط به تصویر بدن، اختلال در عملکرد جنسی یا مشکلات دیگر باشد. در اینجا نکات و راهکارهایی برای کمک به مقابله با آن را بیاموزید.

اضطراب جنسی چیست؟

اضطراب جنسی را می توان اضطراب عملکرد جنسی نیز نامید که ناشی از تجربیات منفی در گذشته، اختلالات جنسی، استرس یا عوامل مختلف دیگری می باشد.

این می تواند باعث شود افراد احساس اضطراب شدید کنند و به طور بالقوه حتی منجر به اجتناب جنسی می شود. با این حال، مهم ترین عاملی که باید در نظر گرفت اهمیت ارتباط است.

حتی مشخص شده است که ارتباط راز زنده نگه داشتن اشتیاق در روابط طولانی مدت است. ارتباط به شما کمک می کند تا ریشه اضطراب جنسی خود را شناسایی و برای یک زندگی جنسی رضایت بخش تر تلاش کنید.

چگونه با اضطراب جنسی کنار بیاییم؟


چگونه بفهمیم که آیا اضطراب جنسی داریم؟

این ممکن است کاملاً بدیهی به نظر برسد، اما تشخیص اینکه آیا با اضطراب جنسی درگیر هستید یا خیر، دشوار است.

بنابراین، باید توجه کنید که خلق و خوی شما چه زمانی تغییر می کند، آیا این نتیجه تماس فیزیکی با شریک زندگی است؟

آیا به این دلیل است که شما در حال پیش بینی فعالیت جنسی در آینده نزدیک هستید؟ اگر چنین است، احتمالاً اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد از ایجاد رابطه جنسی اضطراب دارید.

همچنین ببینید:

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟


چرا ممکن است فردی دچار اضطراب جنسی شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا فردی ممکن است با اضطراب جنسی دست و پنجه نرم کند.

در زیر چند دلیل متداول وجود دارد که چرا ممکن است فردی دچار اضطراب جنسی شود:

  • مسائل مربوط به تصویر بدن: اگر شخصی نسبت به جنبه های خاصی از بدن خود آگاه باشد، احساس اعتماد به نفس با شرکای جنسی، به خصوص شرکای جنسی جدیدتر، دشوار است.
  • اختلالات جنسی در هر یک از طرفین: برای شرکای دارای اختلالات جنسی (مانند اختلال نعوظ یا کم میل جنسی) برقراری ارتباط دشوار است، همین اختلال عملکرد در طرف مقابل می تواند باعث اضطراب جنسی شود.
  • سوء استفاده جنسی در گذشته: افرادی که آزار جنسی را تجربه کرده‌اند، اغلب در فکر کردن به رابطه جنسی به روش‌های سالم مشکل دارند و ممکن است مدتی طول بکشد تا تصویر خود را از اینکه رابطه جنسی برای آنها چگونه باید باشد، پس بگیرند.
  • مسائل مربوط به رابطه: این شامل دعوا، مشاجره، تجاوزات خرد یا صرفاً ناتوانی عمومی در گشاده رویی و صادق بودن با شریک زندگی است.
  • ترس از صمیمیت: برای افرادی که ترس از صمیمیت دارند، ممکن است اعتماد به دیگران سخت باشد، که جزء بزرگی از تجربیات خوب جنسی است.
  • سازگاری با شریک زندگی: اگر کسی احساس راحتی نمی کند یا به طرف شریک زندگی خود جذب نمی شود، می تواند به شدت میل او را برای داشتن رابطه جنسی کاهش یابد و اضطراب او را با فکر کردن این مسله افزایش می یابد.

چگونه محرک های خود را شناسایی کنیم

افرادی که آسیب های جنسی را تجربه کرده اند، احساس امنیت و کنترل می تواند بسیار مهم باشد.

آسیب‌های گذشته می‌تواند منجر به محرک‌هایی مانند یک روز پر استرس در محل کار یا شکست برنامه‌ها شود. حتما به این نکته توجه داشته باشید که این نوع تجربیات ممکن است به شریک زندگی انتقال یابد.

گفته می‌شود، اگر اضطراب جنسی شما ناشی از چیزی است که شریک زندگی شما می‌گوید یا انجام می‌دهد، مهم است که به آن نیز توجه داشته باشید و آن را به شیوه‌ای غیر اتهامی به او بگویید.

افراد باید محرک‌های فردی خود را شناسایی و مدتی دور از رفتارهای جنسی باشند، تا بتوانند بار ذهنی مسائل جنسی خود را سامان دهند.


مقابله با اضطراب جنسی

پس از شناسایی محرک های خود، مهم است که تعیین کنید چرا این محرک ها وجود دارند و چه زمانی شروع شده اند. اغلب اوقات، یادگیری تشخیص محرک ها می تواند قدرت آنها را از بین ببرد.

مهمتر از همیشه این است که با شریک زندگی خود در مورد آنچه که احساس می کنید، صادق باشید.

به آنها بگویید که آیا در گذشته چیزی گفته اند یا انجام داده اند که باعث ایجاد اضطراب جنسی در شما شده است، و با آنها صادق باشید که چرا عمل آنها باعث شده است که شما این احساس را داشته باشید.

همچنین ببینید:

ناتوانی جنسی!


چگونه از فردی که دارای اضطراب جنسی است حمایت کنیم

همیشه حفظ یک خط ارتباطی خوب با شریک زندگی در رابطه جنسی مهم است، اما اگر در شرایطی هر میزان از اضطراب جنسی را تجربه کرده باشید بیان کردن آنچه فکر می کنید، بسیار مهم است.

یک شریک زندگی باید تمام تلاش خود را بکند، او باید صبور باشد و به دنبال درک آنچه شریک جنسی او می خواهد باشد.

شریک های زندگی باید توجه داشته باشند که هرگز از رابطه جنسی دلسرد یا کم میلی طرف مقابل خود خسته نشوند بلکه باید شرایط حمایت احساسی و جسمی را فراهم کنند، به نوعی حس امنیت را افزایش دهند.

برخی از راه‌های انجام این کار این است که وقتی شریک زندگی شما از نظر ذهنی در موقعیت خوبی قرار دارد، گفتگو را آشکارا آغاز کنید. همچنین یافتن راه های دیگری برای صمیمیت می تواند مفید باشد.

به زوج‌ها پیشنهاد می‌ شود که لمس‌های غیرجنسی مانند در آغوش گرفتن، گرفتن دست، مالش پشت یا پا داشته باشند.

همچنین تمرین تمرکز حسی تکنیکی که به جای رفتار هدف‌ محور متمرکز بر آلت تناسلی و رابطه جنسی نافذ، بر ادراکات و احساسات متمرکز است بی تاثیر نیست.

با این حال یادآوری می شویم که برای غلبه بر اضطراب جنسی باید هدف دار عمل کرد، شرکا باید به عنوان حامی و مشوق در طول این فرآیند عمل کنند.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

verywellmind

دیدگاه تان را بنویسید

 

x