فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 10053

رنگ درمانی و تقویت خلق و خوی

رنگ ها تاثیرات واقعی بر روی افراد می گذارند و زمان آن رسیده است که از رنگ درمانی استفاده کنیم.

رنگ ها تاثیرات واقعی بر روی افراد می گذارند و زمان آن رسیده است که از رنگ درمانی استفاده کنیم.
 رنگ درمانی

حدود یک ماه از قرنطینه گذشته بود و من در اتاق نشیمن نشسته بودم و احساس ناراحتی می کردم. هیچ چیز خاصی اشتباه نبود. من فقط احساس کردم در حالت خاموشی قرار دارم.

من اطراف اتاق را مشاهده کردم. وقتی وارد خانه شدم، آن را به رنگ آبی مایل به خاکستری خنثی رنگ کرده بودم.

در واقع همه چیز در اتاق غم انگیز بود. تمام مبلمان و دکور من سایه های آبی و خاکستری داشت. نور فلورسنت روشن سقف نیز چیزی را بهتر نمی کرد.

برای اینکه خودم را خوب کنم، قدم زدم نور خورشید و درختان حالم را کمی بهتر کرد.

من دوباره به این تجربه فکر نکردم تا اینکه یک ماه بعد، زمانی لامپ طلایی جدیدی که سفارش داده بودم را دریافت کردم. وقتی آن را به برق وصل کردم، اتاق فوراً گرمتر و شادتر شد.

آن موقع بود که متوجه شدم صرفاً بودن در کنار رنگ‌های گرم‌تر، خواه یک روز آفتابی در حیاط خانه‌ام یا اتاقی که با سایه‌های روشن رنگ آمیزی شده باشد، کمی احساس بهتری به من می‌دهد.

این باعث شد که فکر کنم چگونه رنگ و نور می توانند بر خلق و خو و سلامتی تأثیر بگذارند. این همان چیزی بود که من برای اولین بار در مورد رنگ درمانی شنیدم.

رنگ ها تاثیرات واقعی بر روی افراد می گذارند و زمان آن رسیده که از این علم استفاده کنیم.


رنگ درمانی چیست؟

رنگ درمانی بر این ایده است که رنگ و نورهای رنگی می توانند به درمان سلامت جسمی یا روانی کمک کنند.

رنگ درمانی به عنوان کروموتراپی شناخته می شود، بر اساس این ایده آنها تغییرات ظریفی را در خلق و خوی و زیست شناسی ما ایجاد می کنند.

رنگ درمانی سابقه طولانی دارد. سوابق نشان می دهد که رنگ و نور درمانی زمانی در مصر باستان، یونان، چین و هند انجام می شده.

طبق نظر کارشناسان رنگ درمانی، رابطه ما با رنگ در کنار فرهنگ ها، مذاهب و زندگی تکامل یافته است.

رنگ برای بسیاری از ادیان جایگاه الهی داشت. شفا دهندگان مصری برای نشان دادن مقدسات خود روی سینه‌ را از رنگ آبی می‌پوشاندند. در یونان، آتنا ردای طلایی به نشانه خرد و قداست می پوشیدن.

امروزه رنگ درمانی تا حد زیادی به عنوان یک درمان دارویی مکمل یا جایگزین دیده می شود.

به عنوان مثال، اسپاهایی در سونا های خود کروموتراپی را ارائه می دهند و ادعا می کنند که مزایایی را برای مشتریان خود فراهم می کنند.

مهمانان سونا (حمام بخار) اگر می خواهند استراحت کنند یا احساس آرامش کنند می توانند نور آبی را انتخاب کنند. اگر می خواهند سم زدایی کنند، می توانند نور صورتی را انتخاب کنند.

روانشناسان از رنگ درمانی برای کمک به بیماران برای رهایی از اضطراب، کاهش افسردگی و ارتباط بهتر با خود از طریق کارگاه های رنگی، تمرینات تنفس رنگی، مدیتیشن و جلسات انفرادی استفاده می کنند.

همچنین ببینید:

رنگ ها چه حسی را به ما می دهند؟


علم پشت رنگ درمانی

حقیقت این است که تحقیقات مبتنی بر علم در مورد رنگ درمانی هنوز بسیار محدود است. این یک زمینه تحقیقاتی بسیار جدید است، حداقل در دنیای پزشکی.

رنگ‌ها اثرات بیولوژیکی و روان‌شناختی خاصی روی افراد دارند و زمان آن رسیده است که از آن استفاده کنیم.

در حال حاضر، علم پزشکی نمی تواند تأیید کند که آیا نورهای رنگی بیماری های جسمی، بهبود سلامت روان را تسهیل می کند.

با این حال، شواهدی وجود دارد که این ایده را تأیید می کند که نورهای رنگی می توانند بر بدن، سطح درد و خلق و خوی ما تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال، نور درمانی برای درمان اختلال عاطفی فصلی، نوعی افسردگی که معمولاً در پاییز و زمستان ظاهر می شود، استفاده می شود.

فتوتراپی با نور آبی معمولاً در بیمارستان ها برای درمان زردی نوزادان (وضعیتی که نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد) استفاده می شود.

زردی باعث افزایش سطح بیلی روبین در خون می شود و پوست و چشم ها را زرد می کند. در طول درمان، نوزادان هنگام خواب زیر لامپ های هالوژن یا فلورسنت آبی قرار می گیرند تا پوست و خون آنها بتواند امواج نور را جذب کند.

این امواج نور به آنها کمک می کند تا بیلی روبین را از سیستم بدنی حذف کنند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که در طول روز، نور آبی می تواند موراد زیر را بهبود دهد:

  • هوشیاری
  • توجه
  • زمان پاسخ
  • خلق و خوی عمومی

با این حال، در شب، نور آبی می تواند با برهم زدن ساعت بیولوژیکی یا ریتم شبانه روزی به ما آسیب برساند. این به این دلیل است که ملاتونین، هورمونی که به خواب بدن ما کمک می کند، سرکوب می کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که مشاهده نور آبی در شب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان، دیابت، بیماری قلبی و چاقی را افزایش دهد، اگرچه این موارد تایید نشده است.


تحقیق در مورد نور سبز و درد

تحقیقات بسیاری درباره اثرات نور سبز بر میگرن و درد فیبرومیالژیا شده است.

طبق گزارشات شرکت‌کنندگان که میگرن داشتن درد کمتری را پس از 10 هفته قرار گرفتن روزانه در معرض نور LED سبز گزارش می‌کنند.

درمان با نور سبز نمی تواندجایگزین داروهای ضد درد معمولی شود، اما اگر بتوانیم داروهای مسکن را حتی تا 10 درصد کاهش دهیم، این یک دستاورد بزرگ است.

دکتر پادما گولور، استاد بیهوشی و سلامت جمعیت در دانشکده پزشکی دانشگاه دوک، در حال تحقیق در مورد تأثیر عینک های فیلتر کننده رنگ بر میزان درد بوده است. نتایج اولیه او نشان می دهد که طول موج های سبز باعث کاهش درد حاد و مزمن می شود.


راه های استفاده از رنگ درمانی:

استفاده از رنگ ها حتی به روش های کوچک با تقویت خلق و خو یا بهبود خواب همراه است:


از ریتم خواب خود محافظت کنید

برای اینکه نورهای آبی گوشی یا کامپیوترتان با ریتم شبانه روزی شما تداخل پیدا نکنند، چند ساعت قبل از خواب آنها را خاموش کنید.

نرم افزاری وجود دارد که می تواند کمک کند، مانند Flux که رنگ نور رایانه شما را بسته به زمان روز تغییر می‌دهد و رنگ‌های گرم را در شب و رنگ‌های نور خورشید را در روز ایجاد می‌کند.

همچنین می‌توانید عینک‌های ضد نور آبی را امتحان کنید که از نور ساطع شده توسط رایانه، تلفن هوشمند، تبلت و صفحه تلویزیون محافظت می‌کنند.

حتماً قبل از خرید آنها تحقیق کنید تا مطمئن شوید که عینکی که انتخاب می کنید واقعاً نور آبی را مسدود می کند.


نور شب

اگر به نور شب نیاز دارید، از چراغ های قرمز کم نور استفاده کنید. طبق تحقیقات، نور قرمز ممکن است کمتر از نور آبی بر ریتم شبانه روزی تأثیر بگذارد.


استراحت در فضای باز

اگر در تمرکز یا هوشیاری مشکل دارید، در بیرون از خانه قدم بزنید تا بتوانید نور آبی طبیعی زیادی دریافت کنید. تعامل با گیاهان سبز نیز ممکن است راهی طبیعی برای کاهش استرس باشد.


با رنگ ها تزئین کنید

شما همچنین می توانید کاری از رنگ در خانه خود برای تقویت روحیه استفاده کنید. از این گذشته، طراحان داخلی سال هاست که این کار را توصیه می کنند.

در دنیای طراحی داخلی خانه، رنگ درمانی به سادگی با انتخاب رنگ ها ممکن می شود. رنگ‌هایی که آرامش و تعادل را برای شما به ارمغان می‌آورند برای حمام، اتاق خواب، فضاهای معمولی که برای آرامش استفاده می‌شوند عالی هستند.

رنگ‌های پر جنب و جوش و انرژی‌زا در آشپزخانه‌ها و اتاق‌های غذاخوری گنجانده شوند، فضاهایی پر جنب و جوش برای تعامل، ارتباط خانوادگی و   اجتماعی لازم هستند.


آزمایش کنید

همچنین هیچ اشکالی ندارد چراغ های LED سرگرم کننده برای خانه خود تهیه کنید. حتی رنگ کردن ناخن ها یا رنگ کردن موها می تواند نوعی رنگ درمانی باشد.

همچنین ببینید:

رنگ ها چگونه بر احساسات اثر دارند؟


موارد احتیاط

سریعاً تأکید می شود که تحقیقات هنوز مقدماتی است. افراد ممکن است قبل از مشورت با پزشک از چراغ سبز برای درمان سردرد خود استفاده کنند. در حالی که هیچ عارضه جانبی دیده نشده است ولی، تحقیقات زیادی باید انجام شود.

اگر مشکلات چشمی دارید، اول با چشم پزشک خود مشورت کنید سپس به دنبال راهکار باشید.

اگر به طور ناگهانی میگرن شدید یا سردرد داشتید که قبلاً تجربه نکرده اید، باید به پزشک مراجعه کنید تا وجود هرگونه بیماری زمینه ای رد شود سپس به فکر رنگ درمانی باشید.


نتیجه آخر

هنوز چیزهای زیادی در مورد چگونگی تأثیر رنگ ها و نور بر سلامتی است که ما نمی دانیم، اما محققان در حال کشف اطلاعات بیشتری هستند.

به یاد داشته باشید، استفاده از رنگ های مناسب در چیدمان خانه یا لباس پوشیدن روحیه و احساس خوب را تقویت می کند.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x