فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9762

اختلالات تجزیه ای چیست؟

اختلالات تجزیه ای اختلالات روانی هستند که شامل تجربه قطع ارتباط و عدم تداوم بین افکار، خاطرات، محیط اطراف، اعمال و هویت می شود.

اختلالات تجزیه ای چیست؟

اختلالات تجزیه ای اختلالات روانی هستند که شامل تجربه قطع ارتباط و عدم تداوم بین افکار، خاطرات، محیط اطراف، اعمال و هویت می شود.

افراد مبتلا به اختلالات تجزیه ای به شیوه هایی غیرارادی و ناسالم از واقعیت فرارمی کنند و همین باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد زندگی روزمره آنها می شود.

اختلالات تجزیه ای معمولاً به عنوان واکنش به یک شوک ایجاد می شوند و به حفظ خاطرات نا خوشایند کمک می کنند.

علائم از فراموشی گرفته تا هویت های متناوب تا حدی به نوع اختلال تجزیه ای بستگی دارند. استرس می تواند به طور موقت علائم را بدتر و آنها را آشکارتر کند.

اختلالات تجزیه ای چیست؟


علائم اختلالات تجزیه ای

علائم و نشانه ها به نوع اختلالات تجزیه ای بستگی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن حافظه (فراموشی) مانند رویدادها، افراد و اطلاعات شخصی
 • احساس جدا بودن از خود و احساساتتان
 • تصوری که تحریف شده و غیر واقعی ازافراد و چیزهای اطراف
 • یک حس هویت مبهم
 • استرس یا مشکلات قابل توجه در روابط، کار یا سایر زمینه های مهم زندگی
 • ناتوانی در کنار آمدن احساسات عاطفی یا شغلی
 • مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و افکار و رفتارهای خودکشی

همچنین ببینید:

توضیح اثر دانینگ-کروگر و آنچه باید بدانید

 

توسط انجمن روانپزشکی سه نوع اختلال تجزیه ای عمده تعریف شده است:


فراموشی تجزیه ای

علامت اصلی از دست دادن حافظه است که شدیدتر از فراموشی طبیعی است و با یک وضعیت پزشکی قابل توضیح نیست. شما نمی توانید اطلاعات مربوط به خود یا رویدادها و افراد زندگی خود را به یاد بیاورید، به خصوص از یک زمان آسیب زا.

فراموشی تجزیه‌ای می‌تواند مختص رویدادهای یک زمان خاص باشد، مانند مبارزه شدید، یا به ندرت می‌تواند شامل از دست دادن کامل حافظه در مورد خودتان باشد.

دوره فراموشی تجریه ای معمولاً به طور ناگهانی رخ می دهد و ممکن است چند دقیقه، ساعت یا به ندرت ماه ها یا سال ها طول بکشد.


اختلال تجزیه هویت

این اختلال که قبلاً به عنوان اختلال شخصیت چندگانه شناخته می شد، با «تغییر» به هویت های متناوب مشخص می شود.

ممکن است حضور دو یا چند نفر را احساس کنید که در ذهن شما صحبت می کنند یا زندگی می کنند، و ممکن است احساس کنید که توسط هویت های دیگری تسخیر شده اید.

هر هویت ممکن است یک نام منحصر به فرد، تاریخچه شخصی و ویژگی هایی متفاوتی داشته باشد، از جمله تفاوت های آشکار در صدا، جنسیت، رفتار و حتی ویژگی های فیزیکی مانند نیاز به عینک.

همچنین تفاوت هایی در میزان آشنایی هر هویت با دیگران وجود دارد چون افراد مبتلا به اختلال هویت تجزیه ای معمولاً فراموشی تجزیه ای نا پایدار دارند.


اختلال مسخ شخصیت

این نوع شامل یک احساس مداوم یا دوره‌ای از جدایی یا بیرون از خود بودن(گسست از خود یا گسست از واقعیت) است.

نوعی احساس مبهم و غیر واقعی از اعمال، احساسات، افکار و بیگانگی نسبت به خود که معمولا به صورت دوره ای ظاهر می شود.

افراد و چیزهای اطراف ممکن است مه آلود یا رویایی بنظر برسند، زمان ممکن است کند یا تند شود، و جهان ممکن است غیر واقعی(واقعیت‌زدایی) به نظر برسد.

علائمی که می توانند عمیقاً ناراحت کننده باشند، ممکن است تنها چند لحظه طول بکشند یا در طول سالیان متمادی ظاهر شوند و از بین بروند.


علل اختلالات تجزیه ای

اختلالات تجزیه ای معمولا به عنوان راهی برای مقابله با ترس یا شوک ایجاد می شود.

این اختلالات تجزیه ای اغلب در کودکانی که در معرض سوء استفاده طولانی مدت فیزیکی، جنسی، عاطفی یا در محیط های ترسناک با شرایط غیرقابل پیش بینی(استرس ناشی از جنگ، بلایای طبیعی، آدم ربایی، شکنجه یا اقدامات پزشکی طولانی مدت) قرارمی گیرند، نمایان می شود.

هویت شخصی هنوز در دوران کودکی در حال شکل گیری است. بنابراین یک کودک بیشتر از یک بزرگسال قادر است از خودش بیرون بیاید(خیالبافی) و صحنه را طوری مشاهده کند که انگار برای خودش درحال اتفاق افتادن است.

کودکی که یاد می گیرد برای تحمل یک تجربه آسیب زا هویت سازی کند، ممکن است از این مکانیسم مقابله ای، برای پاسخ به موقعیت های استرس زا در طول زندگی استفاده کند.


عوارض اختلالات تجزیه ای

افراد مبتلا به اختلالات تجزیه ای در معرض افزایش خطر عوارض و اختلالات مرتبط هستند، مانند:

 • خودزنی یا مثله کردن
 • افکار و رفتار خودکشی
 • اختلال عملکرد جنسی
 • اختلالات الکلی و مصرف مواد
 • افسردگی و اختلالات اضطرابی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلالات شخصیت
 • اختلالات خواب، از جمله کابوس، بی خوابی و راه رفتن در خواب
 • اختلالات اشتها
 • علائم فیزیکی مانند سبکی سر یا تشنج های غیر صرعی
 • مشکلات عمده در روابط شخصی و کار

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برخی از افراد مبتلا به اختلالات تجزیه ای در یک بحران یا شرایط خاص با رفتار ناایمن(افکار یا رفتار خودکشی) مشخص می شوند افرادی که این علائم را دارند باید به صورت اورژانسی ویزیت شوند.

در هر ساعت یا شرایطی اگر به فکر آسیب رساندن به خود یا شخص دیگری هستید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید، یا با یکی از اقوام یا دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید.


درمان اختلالات تجزیه ای

درمان اختلالات تجزیه ای ممکن است شامل گفتگو درمانی (روان درمانی) و دارو باشد. اگرچه درمان اختلالات تجزیه ای می تواند دشوار باشد، بسیاری از مردم راه های جدیدی برای مقابله و داشتن زندگی سالم و سازنده می آموزند.

همچنین ببینید:

اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟ علائم و درمان


جلوگیری از اختلالات تجزیه ای

کودکانی که مورد آزار جسمی، عاطفی یا جنسی قرار می‌گیرند در معرض افزایش خطر ابتلا به اختلالات سلامت روان مانند اختلالات تجزیه‌ ای هستند.

اگر استرس یا سایر مسائل شخصی بر نحوه رفتار شما با فرزندتان تأثیر می گذارد، به دنبال کمک باشید. با یک فرد قابل اعتماد مانند یک دوست یا روانپزشک صحبت کنید.

اگر کودک شما مورد آزار و اذیت قرار گرفته است یا رویداد آسیب زا دیگری را تجربه کرده است، فوراً به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنیدحتما مهارت های مقابله ای سالم را برای بهبودی به شما پیشنهاد می کند.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

mayoclinic

دیدگاه تان را بنویسید

 

x