فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 836

چگونه با فرسودگی شکر دیابت کنار بیاییم؟

فرسودگی شکر دیابت یک تجربه معمول است که می‌تواند شما را ناامید، خسته و بی‌انگیزه کند تا به برنامه درمانی خود پایبند نباشید...

فرسودگی دیابت می‌تواند با احساس ناامیدی و خستگی همراه باشد که پیگیری برنامه های درمانی را دشوار می‌کند.

پیوستن به یک گروه پشتیبانی، تغییر دستور العمل ها و عادت های ورزشی و پذیرش احساسات می‌تواند به شما کمک کند تا فرسودگی شکر دیابت را از بین ببرید.

چگونه با فرسودگی شکر دیابت کنار بیاییم

یافتن راه هایی برای کنار آمدن با استرس همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا از فرسودگی شایع دیابت جلوگیری کنید.

مدیریت دیابت نوع 2 می‌تواند مانند یک کار تمام وقت احساس شود. و مانند بسیاری از نقش های پرمخاطب، می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود که ماندن در مسیر را دشوار می‌کند.

همراهی با همه مواردی که دیابت نیاز دارد، از جمله نظارت بر سطح قند خون و مراجعه به ملاقات های منظم با پزشک، می‌تواند طاقت فرسا باشد. عوامل استرس زای روزمره، همه گیری و سایر موارد مزمن را اضافه کنید و به راحتی احساس ضعف و شکست می‌کنید.

همچنین ببینید:

دیابتی ها از آسپرین استفاده کنن؟

در حالی که فرسودگی شایع دیابت معمول است، اما روش هایی برای بهبودی از آن وجود دارد.

فرسودگی دیابت چیست؟

بر اساس مقاله سال 2019 مجله پرستاری آمریکا، حتی اگر تعریف استانداردی برای فرسودگی شکر دیابت وجود نداشته باشد، اما معمولاً احساس ناامیدی و خستگی ناشی از تقاضای روزانه مدیریت بیماری است.

فرسودگی شکر دیابت همچنین بر سلامت عاطفی شما تأثیر می‌گذارد. می‌تواند بر توانایی شما در کنترل دیابت تأثیر بگذارد.  بیش از یک سوم بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 به فرسودگی شغلی به عنوان مانعی برای دنبال کردن برنامه های درمانی اشاره کردند.

علائم فرسودگی شکر دیابت

Devje، یک مربی گواهی دیابت، می‌گوید: شناسایی فرسودگی دیابت می‌تواند مشکل باشد زیرا "این فقط برای فرد خاص است."

طول، شدت و علائم فرسودگی دیابت در افراد متفاوت است، بسته به آنچه در زندگی شما می‌گذرد، ممکن است یک قسمت از فرسودگی شغلی متفاوت از قسمت دیگر باشد.

در حالی که ابزار اندازه گیری استاندارد برای این بیماری وجود ندارد، فرسودگی دیابت ممکن است علائم روانی داشته باشد، مانند:

احساس اینکه دیابت زندگی شما را کنترل می‌کند

احساسات منفی مربوط به دیابت، مانند ناامیدی، عصبانیت، کینه یا غرق شدن

احساس شکست

عدم انگیزه برای پیگیری برنامه های درمانی، حتی اگر نگران سلامتی خود باشید

انزوا یا احساس اینکه هیچ کس نمی‌فهمد چه چیزی را پشت سر می‌گذارید

یک نگاه بدبینانه

تغییر در نحوه مدیریت این بیماری ممکن است علائم هشدار دهنده فرسودگی دیابت باشد. اگر خود را پیدا کنید ممکن است این بیماری را داشته باشید:

کاهش تعداد دفعاتی که قند خون خود را چک می کنید، یا اصلاً آن را چک نمی‌کنید

مصرف داروی دیابت طبق تجویز

پرش از قرار های پزشک

علائم فرسودگی شکر دیابت نیز می‌تواند جسمی باشد. Devje می‌گوید: این وضعیت مربوط به استرس با تغییرات خواب، سردرد، بدن درد و درد های مکرر مرتبط است.

فرسودگی و افسردگی

اگرچه ممکن است علائم با هم تداخل داشته باشند، فرسودگی شایع دیابت و افسردگی یک چیز نیستند.

کاواسری می‌گوید، با افسردگی، غم و ناامیدی در همه زمینه های زندگی شما وجود دارند. حدود 20 تا 30 درصد افراد مبتلا به دیابت اختلالات افسردگی را تجربه می‌کنند.

اگر فکر می‌کنید دچار افسردگی یا فرسودگی دیابت هستید، با یک متخصص بهداشت صحبت کنید تا ریشه مشکل و راه های مقابله را دریابید.

چگونه می‌توان فرسودگی دیابت را شکست داد

اگرچه خلاص شدن از تقاضا های روزمره برای کنترل دیابت ممکن نیست، اما روش هایی برای از بین بردن فرسودگی شغلی وجود دارد. در اینجا چند نکته در مورد بهبودی از فرسودگی شایع دیابت آورده شده است.

احساسات خود را بپذیرید

هنگامی که احساس سوختگی می‌کنید، ممکن است وسوسه شوید که فشار بیاورید، احساسات خود را نادیده بگیرید یا اینکه بخاطر ادامه ندادن برنامه های درمانی، به خودتان خسارت وارد کنید.

با این وجود اولین قدم در مدیریت فرسودگی شغلی، پذیرش حضور آن است، از جمله احساسات ناشی از آن. ژورنالینگ می‌تواند ابزاری مفید برای کشف احساسات شما در یک فضای بدون قضاوت باشد.

با تیم مراقبت خود صادق باشید

صحبت با پزشک یا متخصص بهداشت در مورد علائم فرسودگی شغلی می‌تواند احساس ناراحتی داشته باشد. با این حال، کاواسری می‌گوید مهم است که به یاد داشته باشید که "شما هیچ کار اشتباهی انجام نمی‌دهید."

هنگام صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی، در مورد راه هایی که فرسودگی دیابت بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد صادق باشید. به این ترتیب، شما می‌توانید به عنوان یک تیم برای حل مشکل و یافتن راه حل هایی که برای شما مفید باشد همکاری کنید.

مشکل خاص را مشخص کنید

با راهبردی در مورد آنچه که باعث شروع آنها می‌شود، با علائم فرسودگی شغلی مقابله کنید.

از خود بپرسید: مدیریت دیابت چه عاملی برای شما ایجاد فشار می‌کند؟ به ویژه چه چیزی تمرکز روی سلامتی خود را دشوارتر می‌کند؟

اگر مشکل یک برنامه مدیریت غیر واقعی دیابت است، مانند اهداف ورزشی که در برنامه شلوغ شما نیست، با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد راه حل های جایگزین صحبت کنید.

همچنین ببینید:

تاثیر ذرت و بلال بر روی قند خون!

استفاده از تکنیک های جدید برای کنترل دیابت می‌تواند راهی مفید برای احساس مجدد و کاهش فرسودگی شغلی باشد.

سابرینا رومانوف، دکترای روانشناسی، روانشناس بالینی می‌گوید: "به روش های قدیمی خود برای کنترل بیماری روح تازه دهید." او پیشنهاد می‌کند اگر در وعده های غذایی دور و برتان گیر کرده اید، دستور العمل های جدید مناسب دیابت را امتحان کنید.

ایده های دیگر عبارتند از: تغییر برنامه ورزش با پیاده روی در مسیر های مختلف، ثبت نام در کلاس های تناسب اندام آنلاین یا حضوری یا کشف مجدد ورزش مورد علاقه کودکی.

راه دیگر برای رفع فرسودگی دیابت یافتن راه هایی برای ارتباط با سایر افراد مبتلا به این بیماری است. اشلی الیس، فارم دی، یک مربی دیابت و مدیر کلینیک در Compwell، می‌گوید ایجاد روابط با کسانی که "واقعاً شما را جذب می‌کنند" به شما امکان می‌دهد تا سختی ها و موفقیت های خود را به اشتراک بگذارید.

اگر فردی با دیابت را می‌شناسید که به نظر می‌رسد علائم فرسودگی دیابت را دارد، می‌توانید به او کمک کنید تا کمی تسکین یابد.

روش هایی برای نشان دادن حمایت

نگرانی های خود را مطرح کنید

با بیان نگرانی و تمایل خود به حمایت از او، با او واقعاً ارتباط برقرار کنید. رومانوف پیشنهاد می‌کند که بگویید، "به نظر می‌رسد اخیراً همه چیز برای شما چالش برانگیز بوده است. آنچه در ذهن شما بوده است، و چه کاری می‌توانم برای کمک به شما انجام دهم؟ "

با احساسات آنها همدردی کنید

الیس می‌گوید، به عزیزانتان فضا بدهید تا ناراحتی خود را بیان کند. Devje می‌افزاید: "شما می‌توانید با شناختن تلاش و انرژی بسیار زیاد لازم برای مدیریت یک شرایط پیچیده همدلی نشان دهید."

با هم تفریح ​​کنیم

به جای گفتگو و مقابله با دیابت، از ماجراجویی های فعال همراه با قصد تفریح ​​لذت ببرید.

کمک به آنها در اندک اندیشیدن درباره این بیماری می‌تواند به آنها یادآور شود که بیماری دیابت مانع از لذت بردن از زندگی آنها نمی‌شود.

پیروزی های آنها را جشن بگیرید

فرسودگی شکر دیابت می‌تواند دشواری پذیرفتن تمام تلاش هایی را که برای کنترل وضعیت انجام می‌شود دشوار کند.

راس توصیه می‌کند عزیز خود را بخاطر کار هایی که انجام می‌دهد، مانند رعایت توصیه های رژیم غذایی یا ورزش، تحسین کنید. این می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس مورد نیاز آنها شود.

جلوگیری از فرسودگی شایع دیابت

پس از بهبودی از فرسودگی دیابت، راه هایی برای جلوگیری از آن پیدا کنید. در اینجا چند نکته در مورد جلوگیری از فرسودگی شایع دیابت آورده شده است.

اهدافی کوچک و قابل انجام تعیین کنید

هنگام اولویت بندی سلامتی، تعیین اهداف قابل دستیابی می‌تواند شما را برای رسیدن به موفقیت تنظیم کند. الیس می‌گوید این ممکن است به معنای حرکت دادن بدن به مدت 10 دقیقه پس از هر وعده غذایی یا پیاده روی سریع در هنگام استراحت ناهار باشد.

پیروزی های کوچک می‌توانند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کنند، بنابراین می‌توانید در بلند مدت به اهداف بزرگتری نیز دست یابید.

سطح استرس خود را کاهش دهید

استرس می‌تواند باعث فرسودگی شغلی یا تشدید آن شود، بنابراین مهم است که روش های کنار آمدن با آن را بیابید.

در اینجا چند روش برای کاهش استرس آورده شده:

ورزش.

استراحت کافی داشته باشید.

با عزیزان صحبت کنید.

با یک متخصص بهداشت روان ارتباط برقرار کنید.

از نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر خودداری کنید.

از مواردی که باعث استرس شما می‌شوند دوری کنید.

ارزش های فرهنگی پیرامون غذا را ارج نهید

وی گفت: به شما گفته می‌شود رژیم غذایی خود را برای مدیریت دیابت و حذف غذا های قابل توجه فرهنگی تغییر دهید، می‌تواند لذت خوردن را کاهش دهد و یک رابطه منفی و ترسناک در اطراف غذا ایجاد کند.

 

فرسودگی شکر دیابت یک تجربه معمول است که می‌تواند شما را ناامید، خسته و بی‌انگیزه کند تا به برنامه درمانی خود پایبند نباشید.

با این حال، روش هایی وجود دارد که می‌تواند از فرسودگی شایع دیابت بهبود یابد و از بازگشت آن جلوگیری کند. با پیوستن به یک گروه پشتیبانی از دیابت، امتحان کردن دستورالعمل های جدید و انواع فعالیت های بدنی، یا یک وقفه کوتاه و ایمن از برنامه روزمره، می‌توانید تسکین پیدا کنید.

اگر علائمی از فرسودگی شکر دیابت را تجربه کرده اید که مدیریت بیماری را برای شما دشوار می‌کند، با یک متخصص بهداشت در مورد راه های مقابله صحبت کنید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x