فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 840

دیابتی ها کرونا گرفتن چیکار کنن؟

بیماری که دیابتی هست و کرونا گرفته حالا دچار کاهش سطح هوشیاری بشه، حتما باید بستری شه، بیمارانی که سطح اکسیژن خونشون کاهش پیدا کنه کمتر از ۹۰ برسه ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه دیابتی ها کرونا گرفتن چیکار کنن؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

دیابتی ها کرونا گرفتن چیکار کنن؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

دیابتی ها کرونا گرفتن چیکار کنن؟

سلام عرض می کنم خدمت شما عزیزان.

با توجه به اینکه اخیراً ما یک موج دیگری از بیماری کرونا رو داشتیم مایل هستیم که چند دقیقه‌ای راجع به این بیماری و ارتباطش با دیابت خدمتتون صحبت بکنم.

همون‌طور که شما می‌دونید شیوع بیماری کرونا در بیماران دیابتی بیشتر نیست ولی اگر این عزیزان مبتلا به بیماری کرونا بشن و قندشون کنترل نباشه خصوصاً اگر که عوارض قلبی عروقی و کلیوی بیماری دیابت هم داشته باشند، شدت بیماری کرونا بیشتر خواهد بود.

همچنین ببینید:

چگونه با فرسودگی شکر دیابت کنار بیاییم؟

امروز که من دارم با شما صحبت می‌کنم حدود ۲۰ درصد موارد بستری در آی سی یو به علت بیماری کرونا، بیماران دیابتی هستند و خیلی از اوقات اینها از قبل سابقه دیابت هم نداشتند ولی به واسطه تزریقاتی که در آنجا انجام میشه و دارو هایی که حاوی کورتون ها هستن به بیماران کرونایی در بیمارستان برای جلوگیری از عوارض این بیماری تزریق میشه، باعث میشه که قند خون این عزیزان موقتاً بالا بره.

ما توصیه می‌کنیم که عزیزان دیابتی بیشتر از افراد دیگه دقت داشته باشند در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا، یعنی همون دستوراتی که ذکر میشه و بارها و بارها شنیده‌ایم از قبیل استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی، اینها باید بیشتر استفاده کنند و قند خون را حتماً باید که خوب کنترل کنند و هموگلوبین ای وان سی رو پایین بیارن تا اگر هم مبتلا به کرونا شدند شدت این بیماری زیاد نباشه.

نکته دیگه این که اگر حالا به هر دلیلی مبتلا به بیماری کرونا شدیم چیکار بکنیم؟

توصیه می‌کنیم که اولاً کنترل قند خون را بیشتر چک کنیم با دستگاه های گلوکومتر بیشتر چک کنیم، اگر در آن زمان دچار بی اشتهایی‌، تهوع و استفراغ شدیم هیچ وقت انسولینمون را قطع نکنیم، ممکن است لازم باشد که انسولین کاهش پیدا کنه ولی انسولین نباید قطع بشه و قوانین روز بیماری را در اون روز های خاص باید رعایت کنیم، مایعات فراوان استفاده بکنیم مایعاتی که حاوی شکر نباشه.

آیا بیمار دیابتی می‌تونه که در منزل باشه و بستری نشه اگر مبتلا به کرونا شد؟

بله میشه ولی اگر دچار علایمی که خدمتتان عرض کردم و عرض می‌کنم خدمتتون شد، حتما باید بستری بشه.

بیماری که دیابتی هست و کرونا گرفته حالا دچار کاهش سطح هوشیاری بشه حتما باید بستری شه، بیمارانی که سطح اکسیژن خونشون کاهش پیدا کنه کمتر از ۹۰ برسه و یا کمتر بهتره که بستری بشن.

بیمارانی که دچار درد قفسه سینه می‌شوند، تنگی نفس می‌شوند، سرفه های بسیار شدید پیدا می‌کنند حتماً باید که بستری بشن.

همچنین ببینید:

دیابتی ها از آسپرین استفاده کنن؟

بیمارانی که دچار سیانوز انتهاها، یعنی که سیاه شدن انگشتان و کدر شدن انگشتان و تیره شدن لبها و انگشتان میشن که به معنی کاهش سطح اکسیژن خون است و لازم هستش که حتماً بستری بشن و بهتر هستش که اگر در منزل هم هستن و استراحت می‌کنند یک فرد مسئولیت مراقبت از اینها را به عهده بگیره، با افراد مختلف تماس نداشته باشند و در یک اتاق جداگانه استراحت کنند که بیشترین فاصله رو داشته باشه با بقیه افراد و حداقل دو هفته بعد از ابتلا، این‌ ها باید که حداقل فاصله فیزیکی را بیشتر رعایت کنند تا این ویروس از بدنشان دفع بشه و این دوره را به خوبی بتونن سپری بکنند.

متشکرم.

دیدگاه تان را بنویسید