فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 830

دیابتی ها از آسپرین استفاده کنن؟

عزیزان دیابتی که سابقه سکته قلبی، سابقه جراحی‌های قلب، کسانی که آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی شدند و با بالون رگ های قلبشون باز شده، کسانی که مشکلات عروق اندام تحتانی دارند که خودش رو با تنگی عروق نشون میده و به صورت لنگش متناوب، یعنی فرد دیابتی در راه رفتن مشکل داره یک مقدار که راه رفت باید که بشینه مجدداً حرکت کنه این ها حتما باید که از آسپیرین استفاده کنند و کسانی ...

 با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه دیابتی ها از آسپرین استفاده کنن؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

دیابتی ها از آسپرین استفاده کنن؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

دیابتی ها از آسپرین استفاده کنن؟

سلام عرض می‌کنم خدمت دوستان عزیز. 

بحثی که امروز مایل هستم خدمتتون چند دقیقه‌ای صحبت بکنم در رابطه با استفاده از آسپرین هست در بیماران عزیز دیابتی.

آیا لازمه عزیزان آسپرین هم استفاده کنند و جزء درمانشون هست یا نه و اصولاً چه بیماران دیابتی لازم هست که آسپیرین استفاده کنند؟ 

در حقیقت مطالعات مختلف نشان داده که آسپیرین ریسک سکته های قلبی، سکته های مغزی رو در بیماران دیابتی و مرگ‌ومیر را حتی کم کرده.

همچنین ببینید:

تاثیر ذرت و بلال بر روی قند خون!

در عزیزان دیابتی و البته خب عوارضی هم داره مثلاً ریسک خونریزی‌ های گوارشی را آسپرین زیاد می‌کند، بنابراین خب باید که ما سود و ضررش رو بسنجیم برای هر بیمار به صورت جداگانه تا تصمیم بگیریم که به این بیماران آسپیرین بدهیم برای جلوگیری از اون عوارض یا به علت مشکلات گوارشی و کسانی که سابقه‌ی زخم معده و خونریزی‌ های معده که دارند آسپرین ندهیم.

بنابراین چیزی که توصیه میشه کسانی که سابقه مشکلات قلبی عروقی داشتند یعنی عزیزان دیابتی که سابقه سکته قلبی، سابقه جراحی‌های قلب، کسانی که آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی شده‌اند و با بالون رگ های قلبشون باز شده، کسانی که مشکلات عروق اندام تحتانی دارند که خودش رو با تنگی عروق نشون میده و به صورت لنگش متناوب، یعنی فرد دیابتی در راه رفتن مشکل داره یک مقدار که راه رفت باید که بشینه مجدداً حرکت کنه، این ها حتما باید که آسپیرین استفاده کنند و کسانی که سابقه سکته های مغزی هم داشتند باید استفاده بکنند.

بنابراین به عنوان پیشگیری ثانویه در عزیزان دیابتی که این مشکلات را در سال سابقشون داشته باشند در هر سنی که باشند خصوصاً سن بالای ۲۰ سال حتما باید استفاده کنند.

اما به عنوان پیشگیری اولیه یعنی عزیزان دیابتی که هیچ کدوم از این عوارض قلبی عروقی، سکته های قلبی، سکته های مغزی، جراحی قلب، آنژیوپلاستی، مشکلات عروق اندام تحتانی را نداشتند، این ها ذکر میشه که در سن بالای ۵۰ سال خصوصاً اگر یکی دیگر از عوارض بیماری دیابت را هم داشته باشند یعنی دیابتی هستند و فشار خون هم دارند، دیابتی هستند دفع پروتئین هم دارند یا دیابتی هستند سیگار هم مصرف می‌کنند، توصیه میشه که از آسپیرین استفاده کنند یا کسانی که سابقه فامیلی مشکلات قلبی عروقی را دارند و سابقه چربی خون بالا علاوه بر بیماری دیابت را دارند و سن شان هم بالای ۵۰ سال هست حتماً باید که از آسپیرین استفاده بکنند هم در خانم‌ها و هم در آقایان ولی اگر فرد زیر ۵۰ سال باشه دیده شده که لزومی نداره و ممکنه که معایب آسپرین که به صورت خونریزی های گوارشی هست از منافعش در سن زیر ۵۰ سال بیشتر باشد.

همچنین ببینید:

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌توانند عسل بخورند؟

بنابراین ما توصیه می‌کنیم که شما زیر ۵۰ سال از آسپیرین استفاده بکنید اگر سنتون بالای ۵۰ ساله و دیابت دارید حتماً با پزشکتان مشورت کنید، معمولا همکاران پزشکی ما آسپرین را هم جزء درمان بیماری دیابتتون بر اساس دستورالعمل های بین المللی قرار دادند.

آیا آسپرین باعث خونریزی چشم میشه؟ احتمال خونریزی چشم را زیاد می‌کنه؟

نه مطالعات مختلف نشان داده که استفاده از آسپرین این عارضه رو نداره آسپرین اگرچه خودش به صورت یک شمشیر دولبه می‌تونه باشه ولی بسیاری از مواقع، مطالعات نشان داده که ریسک عوارض قلبی عروقی و ریسک مرگ و میر ناشی از آنها را کم کرده و امیدوارم شما همواره سالم و سلامت باشید.

متشکرم، خدانگهدار.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x