فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 824

تاثیر ذرت و بلال بر روی قند خون!

در ذرت ما طیف خوبی از مواد معدنی مثل منیزیوم، منگنز، مس، روی، آهن رو دریافت می‌کنیم و همینطور وقتی ذرت رو به صورت تازه دریافت می‌کنیم ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد تاثیر ذرت و بلال بر روی قند خون، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

تاثیر ذرت و بلال بر روی قند خون!

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

تاثیر ذرت و بلال بر روی قند خون!

سلام خدمت دیابتی های عزیز، امیدوارم که حال همگی شما خیلی خوب باشه.

می‌خواهیم راجع به پروفایل غذایی ذرت صحبت کنیم که باید ببینیم یک فرد دیابتی از چه مقدار ذرت می‌تواند در وعده های غذاییش استفاده بکند؟ 

میگیم یک واحد ذرت معادل نصف لیوان ذرت پخته است یعنی داریم راجع به ۸۰ گرم ذرت صحبت می‌کنیم، این ۸۰ گرم ذرت یک انرژی حدود ۷۰ کالری را به شما می‌رسونه.

همچنین ببینید:

نان ذرت چیست؟ فواید، مضرات و طرز تهیه آن

یا فرض کنید شما یک قاشق ذرت پخته روی سالاد اضافه می‌کنید، دارید ۱۳ کالری در واقع انرژی دریافت می‌کنید به ازای هر یک قاشق یا یک ذرت متوسط که روی ساقه‌اش هست، حدود ۱۸۵ گرم وزن داره به شما ۱۶۰ کالری انرژی می‌دهد.

پس بیایم سراغ همین یک واحد ذرت در واقع ۸۰ گرم ذرت ببینیم چقدر کربوهیدرات دارد؟

یک واحد ذرت در واقع معادل ۱۶ تا ۱۸ گرم کربوهیدرات معمولاً داره، اگر ۱۸ گرم کربوهیدرات در نظر بگیریم تو یک واحد، تو ذهنمون داریم که یک فرد دیابتی وقتی رژیمشو تنظیم می‌کنیم بین ۴۵ تا ۶۰ گرم در واقع کربوهیدرات می‌تونه دریافت کنه.

حالا نمایه گلایسمیش چطوریه؟ ببینید خیلی متفاوت هست از منطقه‌ای به منطقه دیگر از ذرتی به ذرت دیگر، در مدل های مختلف ذرت نمایه گلایسمی های متفاوتی می‌بینید، که نمایه گلایسمی ۵۲ تا ۵۵ می‌بینید که لب مرز نمایه گلایسمی پایین تا متوسط هست تا یه چیزی حدود ۶۹ تا ۷۰ که لب مرز نمایه گلایسمی در واقع بالا میشه.

به طور کلی میگیم نمایه گلایسمی ذرت متوسطه، یعنی جزء موادی هستش که قند خون را با سرعت متوسط بالا می‌بره و لود گلایسمیش هم لود گلایسمی در واقع متوسط رو به پایین هستش.

بنابراین یک فرد دیابتی با توجه به اینکه در ذرت ما طیف خوبی از مواد معدنی مثل منیزیوم، منگنز، مس، روی، آهن رو دریافت می‌کنیم و همینطور وقتی ذرت رو به صورت تازه دریافت می‌کنیم یک عالمه ویتامین های جذاب توی ذرت هست، مثلا درصد خوبی ویتامین C داره، ویتامین A داره، واقعا دارای مقدار خوبی فولاته ویتامین های B۳ داره و B۵ داره و B۶ داره پس یک ماده غذایی بسیار با ارزشه ضمن اینکه حاوی لوتئین و زی گزانتیه که برای سلامت چشم خوبه.

در قسمت روغنی ذرت ما اسید های چرب خوبی داریم، فیتواسترول های خوبی داریم، فیبر بالایی در ذرت وجود داره، هم از نوع فیبر محلول هم از نوع فیبر نامحلول، در واقع به کنترل چربی و کاهش کلسترول می‌تونه کمک بکنه.

ذرت رو هم وقتی شما به صورت ذرت بو داده و پاپ کرن استفاده می‌کنید، خب نمایه گلایسمی پایین تری داره اما اون ویتامین‌هاش خیلی کم میشه، یعنی بیشتر شما روی مقدار مواد معدنیش می‌تونید حساب بکنید تا وقتی که ذرت را به صورت تازه و بخارپز شده استفاده می‌کنیم.

همچنین ببینید:

صفر تا صد پمپ انسولین برای دیابتی ها

ذرت از بابت نمایه گلایسمی که گفتیم پایین هست در واقع با سرعت کمتری نسبت به برنج سفید، نون سفید و سیب زمینی قند را بالا می‌بره و در واقع می‌تونیم بگیم یه چیزی معادل نودل و پاستا هستش سرعت در واقع افزایش قندشون، اونها هم در واقع نمایه گلایسمی ۵۵ دارند.

در مورد افرادی که از رژیم های بدون گلوتن استفاده می‌کنند و از آرد ذرت به دست میاد استفاده می‌کنند و یا از ماکارونی هایی که از ذرت به دست می‌آید استفاده می‌کنند در واقع می‌تواند خیالشان جمع باشد که این نوع نان ها نسبت به ترکیبات دیگه از گندم و یا برنج داره تهیه میشه قند اون ها را با سرعت بیشتری بالا نمی‌بره به جهت اینکه خاصیت سیرکنندگی خوبی هم داره در رژیم‌های غذایی حتماً می‌توانیم در یک فرد دیابتی هم با رعایت کردن مقداری که در واقع میزان کربوهیدراتش تو اون وعده باید بیشتر از ۴۵ تا ۶۰ گرم نباشد استفاده کنید.

شاد و تندرست باشید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x