فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 782

قند خون بالای چه عددی باشه تشخیص دیابت داده میشه؟

کسانی که سابقه فامیلی بیماری دیابت دارند، در سنین پایین‌تر باید مراجعه کنند و از نظر احتمال ابتلا به بیماری دیابت بررسی بشن ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه قند خون بالای چه عددی باشه تشخیص دیابت داده میشه؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

قند خون بالای چه عددی باشه تشخیص دیابت داده میشه؟ 

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

قند خون بالای چه عددی باشه تشخیص دیابت داده میشه؟

توصیه میشه که افراد در سن ۴۰ سالگی به بالا یک بار مراجعه پزشکی داشته باشند و قند خون ناشتاشون که ۸ ساعت ناشتا بودن هم هست، در آزمایشگاه چک بشه و اگر قند خون ناشتا، بالای ۱۲۶ باشه این فرد مبتلا به بیماری دیابت است و اگر بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ باشه مبتلا به پیش دیابت یا پردیابت است و اگر زیر ۱۰۰ باشد طبیعی است.

همچنین ببینید:

پیوند جزایر لانگرهانس، راه حلی برای بیماران دیابتی نوع 1

البته دیابت تعاریف دیگری هم داره، مثلاً یک قند خون راندوم صرف نظر از اینکه شما کی غذا خورده باشین، اگر بگیریم و اگر بالای ۲۰۰ باشه در فردی که علامت دار باشه، همون علائم تکرر ادرار و کاهش وزن و پرنوشی، این فرد با یک قند هم می‌تونیم بگیم که بیماری دیابت داره و امروزه شاخص هموگلوبین ای وان سی هم در تعریف بیماری دیابت وارد شده و اگر بالا ۶/۵ درصد باشه فرد مبتلا به بیماری دیابت است.

بنابراین خیلی مهم هست کسانی که سابقه فامیلی بیماری دیابت دارند در سنین پایین‌تر باید مراجعه کنند و از نظر احتمال ابتلا به بیماری دیابت بررسی بشن. نذارن ۴۰ سالگی، ممکنه که در سنین پایین‌تر مبتلا شده باشند.

همچنین ببینید:

تاثیر روش طبخ در کنترل قند خون و دیابت

همینطور کسانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند، باید آزمایش قند خون رو بدن و ذکر میشه که بهتره که در آزمایشگاه چک بشه نه با دستگاه‌ های گلوکومتر خانگی، این دستگاه های گلوکومتر خیلی مناسبه برای کنترل قند خون در عزیزانی که مبتلا به دیابت هستند و خیلی به ما کمک میکنه برای تنظیم دوز داروهاشون، برای تنظیم دوز انسولینشون، اما برای تشخیص دیابت بهتره که در آزمایشگاه باشه به خاطر اینکه ما مارک دیابت را به یک فردی می‌زنیم و این فرد باید یک عمر یک سری دستورالعمل‌ هایی رو اجرا بکنه و در حقیقت با دیابت زندگی بکنه.

دیدگاه تان را بنویسید