فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 764

بعد از تزریق واکسن کرونا چه اتفاقی می‌افته؟

بعد از تزریق واکسن کرونا ممکنه دچار علائم خفیفی از بیماری بشید که این خب طبیعی هست و نشان دهنده پاسخ مثبت سیستم ایمنی بدن ما نسبت به واکسن هست، در عزیزان دیابتی ممکنه ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه بعد از تزریق واکسن کرونا چه اتفاقی می‌افته؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

بعد از تزریق واکسن کرونا چه اتفاقی می‌افته؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

بعد از تزریق واکسن کرونا چه اتفاقی می‌افته؟

سوال بعدی این هستش که اگر واکسن رو زدیم، خب چه اتفاقی می‌افته و چیکار باید بکنیم؟

ممکنه که ما با تزریق واکسن دچار یک سری عوارضی بشیم که این عوارض اتفاقاً نشان دهنده تاثیر واکسن است. یعنی ممکنه که دچار تب بشیم، دچار درد عضلانی بشیم، دچار درد قفس سینه بشیم، تهوع و استفراغ پیدا بکنیم، سردرد پیدا بکنیم، لرز پیدا بکنیم، دچار خستگی بشیم.

همچنین ببینید:

نوشیدن آب و فواید آن بر دیابت!

اینها معنیش این نیست که ما مبتلا به کرونا شدیم، بلکه نشان‌دهنده پاسخ ایمنی ما است بر علیه ویروس کرونا و بدن ما داره واکنش نشون میده و این واکنش سلول هایی که دفاعی بدن هستند و ارزش دفاعی را دارند، آموزش می‌بینند و یاد می‌گیرند که اگر بعداً از ویروس کووید ۱۹ یا ویروس کرونا وارد بدن ما شد، برخورد باهاش بکنند و بتوانند که جلوی پیشرفتش رو بگیرند.

در زمانی که واکسن زدیم و دچار این علایم شدیم، باید قانون روز بیماری رو رعایت بکنیم. من قبلاً در پست‌ های قبلی راجع به قانون روز بین بیماری صحبت کردم، یعنی بیماران دیابتی مثل هر کس دیگری ممکنه که دچار سرماخوردگی بشن، دچار اسهال بشن، استفراغ پیدا بکنند. یک قانونی وجود دارد که در آن روز باید رعایت کنند، در آن روز باید که مایعات فراوان استفاده کنیم که اگر واکسن رو زدیم و این علایم پیدا شد، باید که مایعات فراوان استفاده بکنیم، استراحت بکنیم، مایعاتی که ترجیح داده میشه که شیرین نباشه، اگر انسولین می‌زنیم نباید که انسولینمون رو قطع کنیم و همینطور قانون روز بیماری به ما میگه که کنترل قند خون را با دستگاه‌ های گلوکومتر خانگی در اون روز ها بیشتر بکنیم، چون با تزریق واکسن احتمال دارد که یک مقدار نوسانات قند خون پیدا بکنیم، قند خونمون افزایش پیدا بکنه.

بنابراین باید بدونیم که اگر دچار این عوارض شدیم، حتماً این مسائل را رعایت بکنیم و قندمون را بیشتر چک کنیم.

همچنین ببینید:

خواص بی نظیر نعناع برای دیابتی ها

این علائم به معنی پاسخ ایمنی ما است به واکسن و افزایش ایمنی ما هست. 

البته اگر که دچار واکنش‌ های آلرژیک شدیم، آلرژیک شدید، یعنی حساسیت در محل تزریق یا تنگی نفس یا مسائلی از این قبیل حتماً باید دقت کنیم به پزشک مون اینها را گوشزد بکنیم و نوبت دوم واکسن در این افرادی که واکنش‌ های آلرژی دارند به تزریق واکسن، دیگه نباید تزریق بشه و از مدل‌های دیگر واکسن باید که استفاده بشه.

کسانی که بیماری دیابت دارند و علاوه بر دیابت، عوارض قلبی عروقی دارند یا مشکلات کلیوی دارند، اونها هم در اولویت هستند.

یعنی با توجه به اینکه این عزیزان مبتلا به بیماری دیابت بودند و مبتلا به بیماری کرونا بشن، شدت بیماری در اونها شدیدتر خواهد بود. بنابراین آنها هم باید که شک نکنند و حتماً واکسن کرونا رو بزنند و از این نظر خیالشون راحت باشه.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x