فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 746

آیا دیابتی ها واکسن کرونا رو بزنن؟ کدوم مدل واکسن رو بزنیم؟

دیابتی های عزیز هر نوع واکسنی که مورد تایید وزارت بهداشت بود رو باید در دو نوبت به فاصله ۲۸ روز تا یک ماه بزنند، اما این به این معنا نیست که ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه آیا دیابتی ها واکسن کرونا رو بزنن؟ کدوم مدل واکسن رو بزنیم؟ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

آیا دیابتی ها واکسن کرونا رو بزنن؟

کدوم مدل واکسن رو بزنیم؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

آیا دیابتی ها واکسن کرونا رو بزنن؟ کدوم مدل واکسن رو بزنیم؟

به نام خدا، با عرض سلام خدمت دوستان عزیز، بحثی که امروز مایل هستم که خدمتتون چند دقیقه صحبت کنم در رابطه با واکسن کرونا هست. برای بیماران عزیز دیابتی سوالی که مطرح هست، اینه که آیا این عزیزان باید اصولاً واکسن بزنند یا نه و آیا در اولویت تزریق واکسن هستند یا نه؟

خیلی از اوقات از ما سوال میشه و بیماران خیلی نگران هستند که ما حالا دیابت داریم حالا چه دیابت نوع ۱ یا ۲ آیا واکسن بزنیم یا نه؟

همچنین ببینید:

۶ ادویه سازگار با رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲

در حقیقت ذکر میشه که واکسن کرونا، اغلب این واکسن‌ ها چون ما انواع مختلف واکسن را داریم، اغلب اینها بیشتر از ۹۰ درصد موثر هستند. یعنی چی؟ یعنی در ۹۰ درصد مواقع کسانی که واکسن زدن، اگر که برخورد با ویروس کرونا داشته باشند مبتلا نخواهد شد و خب این اهمیت بسیار زیادی داره، تازه اگر هم مبتلا بشن شدت ابتلای ایشان بسیار بسیار کم خواهد بود و نیاز به بستری شون خیلی کاهش پیدا می‌کنه و تقریباً مرگ‌ و میر در کسانی که واکسن زده باشند تقریباً در دنیا صفر اعدام شده. یعنی تقریباً مرگ‌ و میری وجود نداره. بنابراین در سوال اول باید بگویم که بله، این عزیزان حتماً باید واکسن بزنند و باید در اولویت تزریق واکسن هم باشد. فرقی نمی‌کنه چه نوع واکسنی؟ الان واکسن هایی که عمدتاً وجود داره یا بعضی هاشو بهش میگن ام ار ان ای واکسین و بعضی‌هاشو بهش میگن وکتور واکسین، فرقی نمی‌کنه هر واکسنی که حالا توسط وزارت بهداشت اعلام شد و شما در اولویت قرار گرفتید و بهتون معرفی شد بزنید و تفاوتی از این نظر نمی‌کنه.

با توجه به اینکه بالاخره بیماران دیابتی اگر مبتلا به ویروس کرونا بشن و قندشان کنترل نباشه، شدت بیماری شدید خواهد بود و از این نظر ما باید که تمام اقدامات را انجام بدهیم که این عزیزان مبتلا نشن و یکی از مهم‌ترین اقداماتی که میشه انجام داد تزریق واکسن هست.

معمولاً دو بار تزریق واکسن لازم است، یعنی به فاصله حالا مثلاً حدوده ۲۸ روز – یک ماه یه ذره کمتر، یه ذره بیشتر که طبق جدول به شما اعلام خواهد شد. دو بار تزریق واکسن لازم است و بعد از دومین واکسن ما به حداکثر پاسخ ایمنی بدن می‌رسیم، یعنی دو هفته بعد از دومین واکسن. بنابراین اگر که فقط یک واکسن زدین و هنوز نوبت دوم واکسن رو نزدیم باز هم در معرضیم و باید که رعایت کنیم، حتی اگر دومین واکسن را هم زدیم، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که معنیش این نیست که ماسک رو برداریم و رعایت نکنیم، ولی باید رعایت بشه چون معلوم نیست و ما اگر واکسن زدیم ممکنه که خودمون نگیریم یا شدت بیماری در ما کم باشه ولی هنوز معلوم نیست که ما ناقل خواهیم بود یا نه و می‌تونیم ویروس به دیگران منتقل کنیم یا نه.

بنابراین همونطور که خدمتتون عرض کردم، فرقی نمی‌کنه که چه نوع واکسنی بزنیم. اگر واکسن به دستمان رسید حتما باید در اولین فرصت بریم واکسن رو بزنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x