فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 733

دیابت چیه و چه اتفاقی می‌افته؟

در تعریف دیابت، دو نوع داریم. دیابت شیرین و دیابت بی‌مزه که در دیابت شیرین ...

دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد به سوالات دیابتی ها پاسخ می‌دهند:

دیابت چیه و چه اتفاقی می‌افتد؟

دیابت، دیابت شیرین (دیابت ملیتوس) لغت یونانیه.

قدیم نمی‌دانستند افرادی هستند در جامعه، که تند تند دستشویی میرن و بعد قند داره وارد اداره میشه، به خاطر همین لغت دیابت شیرین را براشون گذاشتن به خاطر اینکه قند وارد ادرار می‌شود و دیابتی ها تند تند دستشویی می‌روند و این لغت از اونجا اومده.

دیابت چیه و چه اتفاقی می‌افته؟

بیماری قند، قند خون ناشتا است که زیر ۱۰۰ هست و اگر بالای ۱۲۶ باشه و یک روز دیگه تکرار بشه فرد مبتلا به دیابت است.

البته قند خون رندوم، یعنی بدون توجه به ناشتا بودن هم همین طوری بعد از خوردن یک وعده غذای شیرین بگیریم و قند بالای ۲۰۰ هم باشه، این فرد مبتلا به دیابت شیرین هست.

یک شاخص دیگه هم که هموگلوبین ای وان سی است که شاخص کنترل سه ماهه قند خون است و اون هم اگر از یه حدی بالاتر باشد فرد مبتلا به دیابت است.

همچنین ببینید:

اگر کف پا بسوزه علامت دیابت می‌تونه باشه؟

یه دیابت شیرین داریم و یه دیابت بی‌مزه هم داریم که اون خیلی شیرینیش کمتره یا کسانی هستند که مشکل غده هیپوفیز دارند، تند تند دستشویی میرن به خاطر هورمون ضد ادراری که از غده هیپوفیز ترشح میشه، اینها این هورمون را ندارند و کم ترشح میشه، باعث میشه تند تند دستشویی برن و دیابت دارند ولی دیابت شیرین نیست یعنی قند وارد ادرارشون نمیشه، اون دیابت بی مزه بهش گفته می‌شود که شیوعش به مراتب کمتر از بیماری دیابت هست.

این دستگاه گلوکومتر به ما کمک می‌کنه؟ 

بله، خیلی کمک می‌کنه مخصوصاً دیابت داشته باشیم، بیماران دیابتی نوع یک بیمارانی که انسولین استفاده می‌کنند، بدون این دستگاه ما نمی‌تونیم قندشون رو کنترل کنیم. باید در منزل، کنترل قند خون ناشتا و بعد از غذا، یک ساعت بعد از غذا داشته باشند و این یک نقشه راحت برای پزشکان است که بتوانند دوز دارو ها، دوز انسولین رو کنترل کنن.

بیمارانی که دیابت نوع ۲ دارند و از قرص های خوراکی استفاده می‌کنند، داشتن این دستگاه‌ ها مفیده، چون حداقل به خود فرد می‌رسونه که قندش طبیعی هست یا نه، حواسش جمع باشه برای کنترل. اگر کسی دیابتی نیست، لزومی ندارد این دستگاه را داشته باشد.

تعریف دیابت و قند خون در آزمایشگاه و با آزمایش خون است، این دستگاه یه مقدار خطا داره ولی برای ما قابل قبوله، برای بیماران دیابتی که اگر کسی داشته باشه خوبه ولی توصیه نمیشه حالا همه افراد جامعه داشته باشند.

منبع: برنامه طبیب

دیدگاه تان را بنویسید