فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 701

دیابتی ها خربزه و طالبی می تونن بخورن؟ میزان قند خربزه و طالبی چقدره؟

طالبی ، گرمک ، انواع ملون و خربزه از نظر افزایش سرعت قند خون با هم تفاوت‌های قابل توجهی دارند ، ما از خربزه ای که خیلی رسیده نیست با نمایه گلایسمی پایین داریم تا ملونی که حدود نمایه گلایسمی ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه دیابتی ها خربزه و طالبی می تونن بخورن؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

دیابتی ها خربزه و طالبی میتونن بخورن ؟
دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ میدهد :

دیابتی ها خربزه و طالبی می تونن بخورن؟ میزان قند خربزه و طالبی چقدره؟

سلام عرض میکنم خدمت دیابتی های عزیز و همراه که در ارتباط با مصرف انواع ملون و طالبی و خربزه و گرمک در فصل بهار و تابستان سوال دارد .
راجع به هندوانه پست های قبلی را اگر نگاه کنید مفصل توضیح دادیم ، در این پست میخوایم راجع به انواع ملون و خربزه با شما صحبت بکنم .
ببینید طالبی ، گرمک ، انواع ملون و خربزه از نظر افزایش سرعت قند خون با هم تفاوت‌های قابل توجهی رو دارند ، ما از خربزه که خیلی رسیده نیست با نمایه گلایسمی پایین داریم تا ملونی که حدود نمایه گلایسمی ۶۷ تا ۶۵ داره و نزدیک به نمایه گلایسمی بالا هست یعنی چی ؟ یعنی می‌تونه با سرعت بالایی باعث افزایش سطح قند خون بشه .

همچنین ببینید:

متفورمین آهسته رهش چیه؟

اما اگر یادتون باشه به شما گفتیم ما فقط به نمایه و شاخص گلیسمی نگاه نمی‌کنیم بلکه به بار قندی و بار گلایسمی که یک ماده‌ی غذایی ایجاد می کند توجه می کنیم و این دو تا در کنار هم به ما کمک می کنه تصمیم بگیریم از یک میوه به چه مقدار در رژیم غذایی فرد دیابتی استفاده کنیم .
ملون ها ، طالبی ، خربزه از اونجایی که حجم زیادی از آنها را آب تشکیل می‌دهد ، یعنی مثلاً توی ۱۷۰ گرم طالبی معمولاً ۱۶۰ گرمش آبه ، بنابراین این باعث میشه با اینکه درصد قابل توجهی قند و شکر در اینها وجود داره لود قندی و بار قندی اینها بالا نباشه و ما با رعایت مقدار بتوانیم از این ها در یک فردی که دیابت کنترل شده داره استفاده کنیم .
ببینید ما توی درواقع ۱۷۰ گرم طالبی یا خربزه و انواع ملون انتظار مون یه چیزی حدود ۶۰ کالری انرژی هستش ولی مهمترین نکته ای که در مورد اینها استفاده میشه و اون رو خیلی امید بخش میکنه و دوست داریم که باشه و حذفش نکنیم ، وجود مقدار خیلی خیلی خوب ویتامین C در اینهاست وجود مقادیر ویتامین A پیش ساز ویتامین A هست مخصوصا آنهایی که به سمت طیف نارنجی رنگ متمایل هستند وجود مقدار خوبی ویتامین B۶ در اینها هست ، مقدار خوبی فولات هست ، مقدار خیلی خوبی درواقع منیزیم دارن ، پتاسیم دارند ، دارای مقداری سلنیوم هستند ، دارای مقدار کمتری آهن هستند .
بنابراین از نظر ارزش غذایی برای ما بسیار خوب هستند یعنی وقتی من یه میوه ای میتونم بخورم که هم کلسیم داره هم منیزیوم داره هم فسفر داره هم پتاسیم داره سدیم داره آهن داره و سلنیوم داره چرا ازش استفاده نکنم نقش خوبی در تنظیم الکترولیتهای بدن داره .
ضمن اینکه ترکیباتی به نام لوتئین ، زانتین و کولین داره که لوتئین و زانتین خیلی برای بینایی فرد دیابتی خوبه ، ترکیب کولینی که داره همراه پتاسیم باعث میشه که یک انتخاب خیلی برای کسی باشه که فشار خون داره .
اینجا به این نکته توجه کنید میوه هایی که منبع خوب پتاسیم هستند افرادی که از داروهای بتابلاکر برای کنترل فشار خون شان استفاده می کنند حتماً باید با احتیاط استفاده کنند اگر بیمار دیابتی هم هست که مشکل کلیوی داره حتما باید نسبت به مصرف در واقع منابع پتاسیم احتیاط بکنه و ما با احتیاط بیش از توجه به قندشون نسبت به وجود پتاسیم در رژیم غذایی برنامه شون رو تنظیم می‌کنیم .
پس دیابتی های عزیز میتونید از انواع طالبی ملون به ازای یک واحد میوه تون زمانی که قند خون تون کنترل شده هست و توی استرس تنظیم انسولین نیستیم استفاده کنید که طبق معمول توصیه مون این هست که مواقع گرسنگی از مصرف میوه هایی که بار گلایسمی بالا دارند استفاده نکنید ولی انقدر ارزش غذایی توی اینها هست که ارزش گنجوندنش به عنوان یک واحد میوه در طول روز رو برای یک فرد دیابتی میتونه داشته .
یادتون باشه آب طالبی ، آب هندوانه هر نصف لیوانش معادل یک میوه باید تلقی بشه و اگر که شما از آب طالبی استفاده می‌کنید سعی کنید بیش از نصف لیوان آب طالبی نباشه و دیگه پشت بند اون میوه هایی که قند دارند و یا مثلا نون تازه ، نون سفید اینها استفاده نکنید انتخاب بعدی که پشت اینها می‌تونه باشه ، می‌تونه از انواع مغزدانه ها و یا یک ترکیباتی باشه که پروتئین و چربی بیشتری داشته باشه و قند قطعا کمتری رو با خودش برای ما به همراه داشته باشه .
یک دیابتی همیشه باید سعی بکنه که لود و بار قندش رو بتونه در بین وعده های غذایی به درستی تنظیم کنه و این کاری هست که انتظار می‌ره یک مشاور تغذیه بتونه برای فرد دیابتی انجام بده نه اینکه تمام منابع غذایی مغزی رو از برنامه غذایی اون به بهانه ی کنترل قند خون حذف بکنه .
امیدوارم که شاد و تندرست باشید .

دیدگاه تان را بنویسید

 

فروشگاه دیابت مال

پربازدید ها

x