فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 713

بهترین زمان و ساعت مصرف قرص‌ های دیابت!

دیابتی های عزیز باید برای مصرف دارو ها و قرص هاشون حتما یک سری مواردی رو مثل زمان خوردن قرص ها که در چه وعده هایی از غذا خوردنشون باشه دقت کنن که در این پست به آن اشاره شده ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد بهترین زمان و ساعت مصرف قرص‌ های دیابت، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

بهترین زمان و ساعت مصرف قرص‌ های دیابت!

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

بهترین زمان و ساعت مصرف قرص‌ های دیابت!

با عرض سلام خدمت شما عزیزان، یک سوالی که خیلی از ما پزشکان میشه در رابطه با زمان مصرف دارو های خوراکی دیابت است، چه زمانی استفاده کنیم، قبل از غذا یا بعد از غذا، صبح یا شب به چه صورتی؟

باید خدمتتون عرض کنم که بعضی از این دارو ها هستند که توصیه میشه قبل از غذا استفاده بشه مثل قرص های گلی کلازید، بهتره که قبل از غذا استفاده بشه، حالا هم آهسته رهشش که می‌تونیم حتی یک بار در روز استفاده بکنیم و فرم های معمولیش را که ممکنه که دو بار در روز استفاده بشه و حتی تا ۴ تا قرص هم برسه.

همچنین ببینید:

نکات طلایی برای حفظ سلامتی دیابتی ها

قرص‌ های دیگری که قبل از غذا استفاده میشه قرص های آکاربوز هست که بهتره که با اولین لقمه غذایی این دارو استفاده بشه که تاثیرش بیشتر خواهد بود و بقیه دارو ها یا بعد از غذا یا یا قبلش تفاوتی خیلی نداره، مثلا شما گلوکوفاژ رو یا متفورمین رو یا گلای وانس رو توصیه میشه که بعد از غذا استفاده کنید یا وسط غذا استفاده کنید خیلی اهمیتی نداره.

دارو های دیگر مثل مثلاً امپاگلیفلوزین، گلوریپا، امپاجنت یا دارو های دیگه خیلی تفاوتی نداره که شما اینو صبح استفاده کنید، عصر استفاده کنید، قبل از غذا یا بعد از غذا استفاده بشه، اهمیتی نداره ولی با توجه به اینکه امپاگلیفلوزین یا همین گلوریپا یه مقدار دفع ادرار را زیاد می‌کنه شاید در روز مصرف بشه بهتر باشه که در خواب بیمار اختلالی ایجاد نکنه و بیمار مجبور نشه که برای دستشویی رفتن مرتب از خواب بیدار بشه.

در رابطه با قرص های نیوبت یا نوونورم که قرص‌ های نیم، ۱ و ۲ میلی گرم داره و بهتره که همان ابتدای غذا یعنی قبل از غذا استفاده بشه که کمک کنه به تحریک ترشح انسولین.

متشکرم

دیدگاه تان را بنویسید

 

x