فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 711

آیا آجیل قند داره؟

در مورد آجیل برای دیابتی های عزیز با توجه به نوع مغز دانه‌ای که استفاده می‌کنند، میزان خوردنشون رو باید شخصی سازی کنند و بهتره که از انواع ...

آیا مصرف انواع آجیل برای دیابتی ها مجازه ؟

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

آیا آجیل قند داره؟

سلام آیا مصرف انواع آجیل و مغزدانه ها برای افراد دیابتی مجاز هست و افراد دیابتی می‌توانند از انواع آجیل استفاده کنند یا خیر؟ پاسخ خوشحال کننده این هستش که بله مغزدانه ها و انواع آجیل یکی از منابع غذایی عالی هست برای افراد دیابتی که می‌تونیم ما طیف خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی و فیبر رو به بدن افراد دیابتی برسونیم بدون اینکه نگرانی زیادی بابت افزایش سطح قندخون داشته باشیم.

حتی استفاده از مغزدانه ها در کنار منابع کربوهیدراتی به کاهش سرعت افزایش قند خون کمک می‌کنه، مثلاً وقتی که شما از گردو و یا بادام در کنار نان استفاده می‌کنید باعث میشه که در واقع قند خون دیرتر افزایش پیدا بکند.

همچنین ببینید:

راه های پیشگیری از دیابت نوع دو

از بهترین انواع آجیل برای افراد دیابتی بادام هست که منبع عالیه ویتامین e و فیبره.

گردو هست به جهت اسید چرب خیلی خوبی که داره و مواد معدنی که فراهم می کند.

بادام زمینی و پسته هم جزء منابع آجیل های خیلی خوبی هستند که طیفی از مواد معدنی مثل حتی منیزیم و حتی مس را می‌توانند برای فرد دیابتی تامین بکنند و مطالعات زیادی نشان می‌دهد که مصرف بادام، گردو، فندق، پسته می‌تونه به در واقع کنترل قند خون کمک بکنه.

نکته مهم این است که میزان مصرف این حتماً باید شخصی سازی بشه، چون اگر شما انرژی اضافه از طریق آجیل دریافت بکنید این انرژی اضافه به صورت چربی در بدن شما ذخیره میشه، افزایش سطح چربی، پاسخ و در واقع حساسیت پذیری گیرنده‌ های انسولین رو میاره پایین و به جهت چاق شدن ناشی از دریافت انرژی زیاد از مغز دانه ها، کنترل قند خون با مشکل مواجه میشه. اما خود اینها به خودی خودشون باعث آسیب زدن به فرد دیابتی نمیشن در ارتباط با مقدار واقعا مقادیر همیشه باید شخصی سازی شده توصیه بشه اما یه چیزی در حد فرض کنید یک استکان کوچیکه چای خوری یا به اندازه یک مشت کوچیک که شامل ۱۰ تا ۱۵ تا ترکیب مغز دانه‌ ها بشه می‌تونیم بگیم به طور کلی برای فرده دیابتی مفیده.

افراد دیابتی چون معمولاً فشار خون دارند و یا در واقع اضافه وزن رو هم دارند حتما توصیه می‌کنیم که از انواع خام مغزدانه ها استفاده کنند و انواع شورش رو از مصرف آن پرهیز کنند.

شاد و تندرست باشید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x