فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 123

زنان دیابتی واحتمال ابتلا آنها به سرطان دهان!

یک مطالعه ی جدید نشان داده است که زنانی که دچار بیماری دیابت هستند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان دهان در آنها افزایش می یابد. ..

یک مطالعه ی جدید نشان داده است که زنانی که دچار بیماری دیابت هستند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان دهان در آنها افزایش می یابد. همچنین این تحقیق نشان داده که زنان دیابتی ۱۳ درصد بیشتر احتمال دارد که دچار سرطان دهان شوند .

همچنین ببینید:

لنفوم چیست؟ انواع، علائم و درمان آن

به طور کلی اگر زنان دچار بیماری دیابت شوند احتمال ابتلا به سرطان در آنها به میزان ۲۷ درصد افزایش می یابد در حالی که این رقم برای مردان دیابتی ۱۹ درصد خواهد بود.

زنان دیابتی

در گذشته تحقیقات نشان داده بود که دیابت منجر به کاهش سلامت دهان می گردد اما امروزه تحقیقات جدید نشان داده است که سرطان دهان با دیابت رابطه مستقیم دارد.

مراجعه منظم به دندان پزشک برای بیماران دیابتی ضروری است . اگر دندان پزشک متوجه بیماری دیابت بیمار شود دندان ها و دهان این فرد را با دقت بیشتری معاینه می کند. دندان پزشکان از گذشته می دانستند که بیماران دیابتی مشکلات لثه و دهان دارند و به همین دلیل با دقت بیشتری آنها را معاینه می کردند ولی امروزه به یک دلیل دیگر باید دهان بیماران دیابتی مورد بررسی قرار گیرد و آن دلیل خطر ابتلا به سرطان دهان می باشد.

همچنین ببینید:

شیمی درمانی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

دانستن نشانه ها و علائم بیماری سرطان دهان برای تمام افراد مهم است . زخم هایی که در دهان ایجاد می شوند ولی بیشتر از ۳ هفته در دهان باقی می مانند و درمان نمی شوند، تکه های قرمز یا سفید رنگ در دهان و برآمدگی و توده در گلو یا سر. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

از آنجایی که HIV سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، عادات غذایی بد و ابتلا به ویروس می تواند ریسک ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد  بنابراین بیماری دیابت نیز یک نوع ریسک فاکتور برای سرطان دهان محسوب می شود اصلاح کردن سبک زندگی به منظورکاهش خطر ابتلا به بیماری سرطان دهان بسیار مهم است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x