فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 117

تأثیرات گریپ فروت بر دیابت!

گریپ فروت ها مرکبات نسبتاً بزرگ با طعمی کمی شیرین و تلخ ، پوست زرد و گوشت صورتی قطوری هستند. این میوه دارای کالری کمی است ، اما از مواد مغذی بسیار بالایی برخوردار است.

گریپ فروت ها مرکبات نسبتاً بزرگ با طعمی کمی شیرین و تلخ ، پوست زرد و گوشت صورتی قطوری هستند. 

این میوه دارای کالری کمی است ، اما از مواد مغذی بسیار بالایی برخوردار است

گریپ فروت یک ماده غذایی فوق العاده سالم است که می توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید. دلیلش این است که سرشار از مواد مغذی است اما کالری کمی دارد. در حقیقت یکی از میوه های کم کالری است.

grapfruit_t2

علاوه بر این بیش از ۱۵ نوع ویتامین و مواد معدنی مفید و مقادیر مناسبی از فیبر را نیز فراهم می کند.

در اینجا برخی از مهمترین مواد مغذی موجود در نیمی از یک گریپ فروت متوسط را آورده ایم:

کالری: ۵۲

کربوهیدرات: ۱۳گرم

پروتئین: ۱گرم

فیبر: ۲گرم

ویتامین C: ۶۴٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

ویتامین A: ۲۴٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

پتاسیم: ۵٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

تیامین: ۴٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

فولات: ۴٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه  

منیزیم: ۳٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

علاوه بر اینها ، این میوه منبعی غنی از برخی ترکیبات گیاهی آنتی اکسیدانی قدرتمندی است ، که احتمالاً مسئول بسیاری از خواص آن برای سلامتی است.

در حالی که باید مراقب مصرف بیش از حد آب این میوه ، به دلیل بار گلیسمی بسیار زیادش در مقایسه با خود میوه باشید، اما خوب است بدانید که آب گریپ فروت خواص ویژه ای دارد . مثلا دارای تفاوت قابل توجهی در مقدار ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در آن در مقایسه با سایر آب میوه ها وجود دارد. تحقیقات نشان داده اند که آب گریپ فروت می تواند به مبارزه در برابر مقاومت به انسولین و افزایش وزن کمک کند ، که هر دو عامل اصلی خطر برای ایجاد دیابت نوع ۲ هستند و همچنین اینکه آب گریپ فروت ممکن است یک ابزار مدیریتی مؤثر برای دیابتی ها باشد.

گریپ فروت ها پر از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها مانند فلاونوئیدها هستند و دارای میزان فیبر بسیار مناسبی برای رژیم غذایی هستند. نتایج تحقیقات میگوید: مصرف گریپ فروت به جلوگیری از سرطان روده بزرگ و پروستات ، سلامت قلب و کاهش کلسترول کمک میکند. بیش از ۹۰٪ از کل یک گریپ فروت را آب تشکیل داده است. و این باعث شده است که آنها به عنوان میوه ای عالی برای هیدراته نگه داشتن بدن شناخته شوند. هیدراته ماندن برای سلامتی هضم نیز مهم است و از آنجا که گریپ فروت ها منابع خوبی از فیبر هستند ، مصرف آنها به شکل کامل می تواند به حفظ تعادل در عملکرد روده ها نیز کمک کند.

نمره ی گریپ فروت در فهرست گلیسمیک : ۲۵ = بسیار کم

توجه: توصیه میشود که با برخی از داروهای تجویز شده آب گریپ فروت را بنوشید؛ در صورت مصرف داروهای تجویز شده برای فشار خون ، سلامت گوارشی و سایر شرایط مرتبط ، با پزشک خود مشورت کنید.

گریپ فروت و دیابت 

یک مطالعه جالب نشان داده است که آب گریپ فروت باعث افزایش حساسیت به انسولین در موشهایی که رژیم های غذایی کم چربی یا پر چرب داشتند شده است.اما آب گریپ فروت همراه با رژیم غذایی کم چرب هیچ تأثیری در وزن یا قند خون موشها نداشته است.

این مطالعات نشان داده اند که آب گریپ فروت قند خون را به همان میزان مؤثر که با متفورمین(دارویی که به طور گسترده برای دیابت استفاده می شود) کاهش میابد، کاهش میدهد. 

اما از آنجا که تفاوت های بیولوژیکی بین انسان و موش وجود دارد ، نمی توانیم مطمئن باشیم که وجود آب گریپ فروت دقیقا چه تأثیری در افراد مبتلا به دیابت خواهد داشت. بنابراین اگر شما مبتلا به دیابت و در حال مصرف متفورمین هستید ، نباید مصرف متفورمین خود را متوقف کنید و در عوض براساس این مطالعه به نوشیدن آب گریپ فروت روی بیاورید.

در صورت مصرف برخی داروهای خاص ، آب گریپ فروت نباید مصرف شود ، زیرا باعث افزایش سطح آنها در خون می شود. این داروها شامل استاتین ها ، آمیودارون (برای ضربان قلب نامنظم) ، ویاگرا ، سرترالین ، دیازپام و مسدود کننده های کانال کلسیم میشوند.

اگر مبتلا به دیابت هستید و یا به شما گفته شده است که در آینده در معرض خطر ابتلا به آن هستید ، باید از مصرف رژیم غذایی پرچرب خودداری کنید ، حتی اگر آب گریپ فروت نیز مینوشید. افزایش وزن عامل خطر قابل توجهی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

defeatdiabetes

nhs

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x