فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 636

آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره؟

آبغوره جزو مواد غذایی هایی هست که شاخص گلیسمی پایینی دارد و دارای مقداری کروم هست که میتونه به بهبود عمل انسولین کمک کنه و ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره ؟
دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ میدهد :

سلام در مورد تاثیر آبغوره در رابطه با افراد دیابتی هم خیلی سوال میشه که آیا آبغوره برای دیابتی ها مفیده؟ آیا آبغوره می‌تونه باعث بشه که ما قند خونمون کاهش پیدا کنه ؟ نیازمون به انسولین ، متفورمین کم بشه ؟
بیاین یه بررسی کنیم ببینیم ارزش غذایی آبغوره چیه ؟ ما توی دو قاشق غذاخوری آبغوره حدود ۱۵ تا ۱۶ کالری انرژی دریافت می‌کنیم که نیمی از این مربوط به کربوهیدراتها و قند هایی هستش که درون آبغوره وجود داره .

آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره؟

ولی سرعت افزایش قند خون در آبغوره به دنبال مصرف اون بالا نیست و آبغوره هم جزو مواد خوراکی تلقی میشه که نمایه گلایسمی بالایی ندارند .
حسن آبغوره اون چیزی که در ارتباط با شواهد علمی ما زیاد داریم بیشتر تاثیرش بر روی بیماری های قلبی عروقی و کاهش پروفایل چربی خون و کاهش فشار خون مطرح هستش و مطالعاتی که در مورد تاثیرش در کاهش قند خون باشه ، نسبت به مطالعاتی که تاثیرش روی در واقع چربی خون هست کمتره .

همچنین ببینید:

مصرف کینوا و مدیریت سطح قند خون!!!

اما به نظر میاد به جهت اینکه در آبغوره ما مقداری کروم داریم و کروم می‌تونه به بهبود عمل انسولین کمک بکنه و همینطور ما ترکیبات پلی فنولی و فلاونوئید ها و اسید های آلی فوق العاده ای در آبغوره داریم که اینها همه نقش های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند .
هر ماده ی غذایی که این اثرات رو داشته باشه برای یک فرد دیابتی می‌تونه یک ماده غذایی باارزش تلقی بشود .
آبغوره ویتامین c هم داره ولی وقتی که شما آبغوره میمونه و از مدت زمانش میگذره هی به تدریج سطح ویتامین c اون کم میشه ، بنابراین آبغوره ای که مدت زیادی ازش گذشته شاید منبع قابل اتکایی برای ویتامین c نباشه اما اسید های آلیش بسیار اثر محافظت کننده ای میتونن داشته باشند .
فقط یادتون باشه اگر شما آبغوره می‌خورید ، توصیه نمی‌کنیم اون رو به صورت ناشتا بخورید و اگر آبغوره استفاده میکنید همراه با نمک زیاد باشه ، این باعث میشه که اون اثرش بر روی کاهش فشار خون رو ما دیگه نداشته باشیم .
اگر آبغوره استفاده میکنیم و باعث میشه که اشتهاتون بیشتر بشه ، اونوقت دیگه این آبغوره نیست که قند خونتون رو بالا برده بلکه افزایش دریافت غذا هستش که می‌تونه اثر نامطلوبی رو رو افزایش قند خونتون داشته باشه .
پس مصرف آبغوره به اندازه ی دو تا سه تا قاشق غذاخوری در روز همراه با غذا به عنوان چاشنی غذا به عنوان چیزی که میزان نیاز ما رو به روغن کم بکنه ، میزان نیاز ما رو به نمک کم بکنه یک انتخاب خیلی هوشمندی برای همه ی افراد همینطور افراد دیابتی که معمولا همراه دیابت مشکل چربی خون و فشار و اینها هم دارند .
بنابراین میتونید امسال که فصل در واقع انگور سبز و آبغوره شد افراد دیابتی هم با خیال راحت آبغوره رو تهیه کنند و به عنوان یک چاشنی مطلوب در طی سال ازش استفاده کنند .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x