فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 596

افراد دیابتی که روزه میگیرن در طول روز چندبار قندشون رو چک کنن؟

سوال دیگری که مطرح هست این است که افراد دیابتی اصولاً چند بار باید که در طول روز در طی ماه رمضان قندشون رو چک بکنند .این بستگی داره که فرد ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه افراد دیابتی که روزه میگیرن در طول روز چندبار قندشون رو چک کنن؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

افراد دیابتی که روزه میگیرن در طول روز چندبار قندشون رو چک کنن؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ میدهد :

افراد دیابتی که روزه میگیرن در طول روز چندبار قندشون رو چک کنن؟

سوال دیگری که مطرح هست این است که افراد دیابتی اصولاً چند بار باید که در طول روز در طی ماه رمضان قندشون رو چک بکنند .

این بستگی داره که فرد دیابتی ریسک بالا داره برای روزه گرفتن یا نه ریسک کمی داره مثلا فرد دیابتی فقط تحت درمان رژیم غذایی هست یا فقط متفورمین استفاده می‌کنه .

خوب این دفعات کنترل قندش کمتره .

همچنین ببینید:

کدوم دیابتی ها اصلا نباید روزه بگیرن؟!

اما فرد دیابتی که از انسولین استفاده می‌کنه دفعات کنترل قندش بیشتر خواهد بود .

اصولاً ذکر میشه که عزیزان دیابتی نوع ۱ که تحت درمان انسولین هستند در طول شبانه روز حداقل در ماه رمضان باید که به طور متوسط حدود پنج بار قندشون رو چک بکنند که در برنامه های قبلی خدمتتون عرض کردم که این زمانها می‌تونه در هنگام سحر باشه و در هنگام صبح و ظهر و قبل از افطار و بعد از افطار باشه .

و کسانی که دیابت نوع ۲ دارند بین ۲ تا ۵ بار بستگی به این داره که تحت درمان چه داروهایی هستند ، آیا انسولین استفاده میکنند یا نه متفاوت خواهد بود .

و اصولاً فرد دیابتی هر زمانی که دچار علائم افت قند خون شد باید که قندش رو چک بکنه و بستگی به تعداد داروهایی داره که فرد دیابتی داره استفاده می‌کنه .

و مدت زمان روزه داری ، ( بالاخره بعضی از ماهایی در سال هست که روزه گرفتن طولانی مدت هست و بعضی از ماه ها هست در سال که کوتاه هست روزه گرفتن .) اگر مدت زمان کوتاهتر شد خوب طبیعتاً دفعات کنترل قند خون هم بیشتر خواهد بود .

باوری که وجود دارد که کنترل قند خون ممکنه روزه رو باطل بکنه ( سوزن زدن ) این باور هم اشتباه است و ارتباطی به ابطال روزه کنترل قند خون نداره .

مچکرم

دیدگاه تان را بنویسید

 

x