فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 387

کنترل سدیم هنگام ابتلا به دیابت!

بیشتر افراد هر روز حدود ۶ تا ۱۸ گرم نمک سفره (کلرید سدیم) می خورند. این مقدار تقریباً ۱ تا ۳ قاشق چایخوری است. گفته می شود افراد مبتلا به دیابت باید مصرف سدیم را محدود کنند. این به جلوگیری یا کنترل فشار خون بالا کمک می کند.

اندازه گیری سدیم

بیشتر افراد هر روز حدود ۶ تا ۱۸ گرم نمک سفره (کلرید سدیم) می خورند. این مقدار تقریباً ۱ تا ۳ قاشق چایخوری است. گفته می شود افراد مبتلا به دیابت باید مصرف سدیم را محدود کنند. این به جلوگیری یا کنترل فشار خون بالا کمک می کند.

کنترل سدیم هنگام ابتلا به دیابت!

USDA می گوید مصرف سدیم را به کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز محدود کنید. همچنین می گوید نباید بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف کنید اگر:

آفریقایی آمریکایی هستیدفشار خون بالا ، دیابت یا بیماری مزمن کلیه را دارید۵۱ سال یا بیشتر دارید.

همچنین ببینید:

کمبود سدیم خون؛ عوامل، عوارض و درمان

انجمن قلب آمریکا (AHA) از همه افراد می خواهد مصرف سدیم بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز را محدود کنند. و در این باره مهم نیست که سن ، وضعیت سلامتی و نژادی دارید. در بعضی از موارد ، ارائه دهنده خدمات درمانی ممکن است به شما بگوید که این کار را نکنید. اما قطع نمک ممکن است به شما در جلوگیری از مصرف داروهای فشار خون کمک کند.

روشهای متداول برای اندازه گیری سدیم عبارتند از:

۲۸گرم = ۱ اونس

۱گرم = ۱۰۰۰میلی گرم

۵.۵گرم سدیم = ۱ قاشق چایخوری

چه غذاهایی دارای مقدار زیادی سدیم هستند؟

بیشتر غذاها دارای مقداری سدیم هستند. اما غالباً به غذاهای فرآوری شده ، آماده و بسته بندی شده مقداری سدیم اضافه می شود. برخی غذاهای پر سدیم عبارتند از:

گوشت هایی مانند بیکن ، سوسیس ، ژامبون ، بولونیا ، هات داگ

کنسرو ماهی تن ، ماهی سالمون ، ساردین و صدف

ماهی منجمد ، یا دودی

غذاهای کنسرو شده مانند سبزیجات ، سوپ ها و آب گوجه فرنگی

غذاهای آماده و بسته بندی شده مانند ماکارونی و پنیر جعبه ای ، سیب زمینی های آماده و وعده های غذایی یخ زده

میان وعده هایی مانند کراکر شور ، و چیپس سیب زمینی

فرآورده های پخته شده مانند کوکی ها و دونات

پنیرها

غذاهای دیگر مانند زیتون ، ترشی ، سس سالاد ، سس سویا و سس استیک بسیاری از فروشگاه هاغذاهای کم سدیم نیز دارند. هنگام خرید مواد غذایی ، بر روی برچسب های روی بسته بندی آنها به نماد Na یا NaCl یا کلمات سدیم یا کلرید سدیم را توجه و میزان آنها را بررسی کنید. این عدد موجود بر روی برچسب ها میانگین میزان سدیم موجود در آن ماده ی غذایی را نشان میدهد. برخی از غذاهای تازه "بدون نمک" هستند. اما نسخه های بسته بندی شده ممکن است نمک زیادی داشته باشند. یک متخصص تغذیه می تواند به شما در انتخاب بهتر مواد غذایی مناسبتان کمک کند.

می توانید ادویه ها و گیاهان دیگری را به جای نمک به غذاهایتان اضافه کنید تا به آنها طعم بدهد. یا می توانید مواد جایگزین نمک را خریداری کنید. برای کمک به کاهش مصرف سدیم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص تغذیه صحبت کنید. برخی از جایگزین های نمک دارای کلرید پتاسیم هستند. که این موارد جایگزین نیز ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی بی خطر نباشد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

urmc.rochester

دیدگاه تان را بنویسید

 

x