فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 109

برنج سفید با خطرابتلا به دیابت مرتبط است

خوردن برنج سفید بطور منظم خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. یک مطالعه جدید نشان می دهد ، خوردن مرتب برنج سفید ، که به طور معمول در بسیاری از کشورهای آسیایی مرسوم است، ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

Template

خوردن برنج سفید بطور منظم خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

یک مطالعه جدید نشان می دهد ، خوردن مرتب برنج سفید ، که به طور معمول در بسیاری از کشورهای آسیایی مرسوم است، ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

محققان داده های چهار تحقیق را بررسی کردند: دو مورد در کشورهای آسیایی (چین و ژاپن) و دو مورد در کشورهای غربی (ایالات متحده و استرالیا). همه شرکت کنندگان با شروع مطالعات عاری از دیابت بودند.

به طور متوسط ​​، مردم کشورهای آسیایی روزانه حدود چهار وعده برنج سفید می خورند. با این حال افراد در کشورهای غربی کمتر از پنج وعده در هفته برنج می خورند. این مطالعه نشان داد که هرچه وعده های بیشتری از برنج سفید در روز بخورد ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر می شود ، آن شکل از دیابت که بیشتر با چاقی مرتبط است.

طبق مطالعه ای جدید ، خطر ابتلا به دیابت با افزایش هر وعده برنج سفید در روزحدود ۱۰٪ افزایش می یابد.

این مطالعه به گونه ای طراحی نشده است که نشان دهد چگونه برنج سفید ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد ، اما محققان نظریه هایی در مورد این موضوع دارند. برنج سفید دارای شاخص گلیسمی بالایی است ، به این معنی که می تواند باعث افزایش ناگهانی سطح قند خون شود. محققان می گویند ، برنج سفید دارای فیبر کمی است ( فیبر خطر ابتلا به دیابت را کاهش میدهد.).

 

البته اینها فقط مربوط به برنج سفید نیست. به گفته محققان ، سایر کربوهیدرات های نشاسته ای سفید ، مانند نان سفید ، ماکارونی سفید و سیب زمینی سفید ، در صورت مصرف به صورت مدداوم ، تأثیر مشابهی خواهند داشت.

مبادله برنج سفید با برنج قهوه ای

محققان پیشنهاد میکنند که غلات کامل را به جای کربوهیدرات سفید انتخاب کنید. این بدان معنا نیست که شخص هرگز نمی تواند برنج سفید بخورد. در واقع همیشه مساله رعایت اعتدال است: "خوردن برنج سفید یک یا دو بار در هفته خوب است."

محققان موافق اند که تمام غذاهای دارای نشاسته ی سفید در صورت مصرف بیش از حد خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

هرکسی که در معرض ابتلا به دیابت است ، باید روی کاهش تعداد کالری هایی که می خورد ، کاهش وزن (در صورت اضافه وزن یا چاقی) ، و جایگزین کردن غلات کامل به جای کربوهیدرهای حاصل از نشاسته های سفید تمرکز کند. محققین می گویند: "همیشه سعی کنید به جای مصرف نشاسته سفید از غلات کامل استفده کنید."

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست

منابع:

webmd

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x