فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 564

ویتامین A و نقش آن در عملکرد بدن

ویتامین A یک ماده مغذی اساسی است که در بسیاری از فرآیندهای بدن نقش دارد ، از جمله:عملکرد سیستم ایمنی،تولید مثل، سلامت پوست، عملکرد پوشش روده ،مثانه و سایر بافتهای سطحی، سلامت بینایی، رشد و نمو...

ویتامین A  و نقش آن در عملکرد بدن

ویتامین A یک ماده مغذی اساسی است که در بسیاری از فرآیندهای بدن نقش دارد ، از جمله:

عملکرد سیستم ایمنی

تولید مثل

سلامت پوست

عملکرد پوشش روده ، مثانه و سایر بافتهای سطحی

سلامت بینایی

رشد و نمو

ویتامین A یک آنتی اکسیدان قوی است و پتانسیل تغییر ژن را دارد.

ویتامین A باعث آزادسازی انسولین و هموستاز انرژی می شود.

همچنین ببینید:

میزان قند خون نرمال قبل از خواب!

اهداف اصلی درمان با رتینول (ویتامین A) در بیماری دیابت نوع 2 رادیکال های آزاد و ژن های  دخیل در علامت دهی به انسولین و چاقی است.

دیابت به عنوان بزرگترین بیماری همه گیر در دوران ما ظهور کرده و به موازات چاقی در حال رشد است. رژیم های درمانی انسولین قادر به مهار کامل گلیکلاسیون پروتئین نیستند ، که این عامل باعث افزایش استرس اکسیداتیو در بافتهای دیابتی می شود. همراه با شواهد اخیر که نقش گونه های اکسیژن واکنشی را در شروع و پیشرفت دیابت نوع 2 (T2DM) برجسته می کند ، آنتی اکسیدان ها به عنوان یک  مداخله گر احتمالی توجه اصلی را به خود اختصاص داده اند. مطالعات نقش ویتامین های آنتی اکسیدان C و E را در بهبود وضعیت بیمار در گذشته اثبات کرده اند. ویتامین A ، علاوه بر نقش خود به عنوان آنتی اکسیدان ، با عمل تنظیم ژن ، حفظ یکپارچگی سلول های اپیتلیال و مقاومت در برابر عفونت ، نقش پلیوتروپیک در تنظیم سلول دارد. مطالعات همچنین نقش ویتامین A را در تنظیم عملکرد آنزیم های آنتی اکسیدانی در بدن مشخص کرده اند. علاوه بر این ، بین دیابت و کمبود ویتامین A ارتباط وجود دارد که نشان می دهد مکمل ویتامین A ممکن است در زیست شناسی (T2DM)دیابت نوع 2  نقش داشته باشد.بنابراین بررسی هایی بر مداخله ویتامین A در بیماران دیابت نوع ۲ که کمبود ویتامین A دارند ، متمرکز شده است.

به منظور بررسی نقش ویتامین A در موارد مبتلا به  دیابت ، محققان به بررسی  سلولهای انسولین از موش ها و اهدا کنندگان غیر دیابتی و دیابتی نوع 2 پرداختند. با مسدود کردن جزئی گیرنده ویتامین A و به چالش کشیدن سلول ها با قند ، مشاهده کردند که توانایی سلول ها در ترشح انسولین کمتر شده است.

محققان با بیان اینکه اختلال در بقای سلول و ترشح انسولین از دلایل اصلی دیابت نوع 2 است ، می گویند: "ما در این بررسی ها شاهد کاهش 30 درصدی این موارد بودیم”.

محققان همچنین دریافتند که مقاومت سلولهای بتا در برابر التهاب در صورت کمبود وجود ویتامین A کاهش می یابد. و در صورت عدم وجود کامل این ویتامین، سلولها می میرند. این مساله میتواند برای انواع خاصی از دیابت نوع 1 قابل توجه باشد.

"در آزمایشاتی بر روی  حیوانات مشخص شده است که موش های تازه متولد شده به ویتامین A نیاز دارند تا سلولهای بتا خود را به روش عادی توسعه دهند. به احتمال زیاد همین مورد در مورد انسان نیز اعمال می شود. کودکان باید مقدار کافی ویتامین A را از طریق رژیم غذایی خود جذب کنند."

وجود بیش از حد ویتامین A نیز مضر است و می تواند منجر به پوکی استخوان شود. با این وجود ، خطر دریافت بیش از حد از این ویتامین طریق غذا وجود ندارد و امکان خطر ممکن است بر اثر مصرف نادرست مکمل های غذایی ایجاد شود. از جمله دیگر موارد نقایص مرتبط با کمبود ویتامین A میتوان به : اختلال در بینایی در شب و کاهش کشش در پوست و غشاهای مخاطی اشاره کرد.

منابع غذایی سرشار از ویتامین A

جگر گاو

روغن کبد ماهی

سیب زمینی شیرین

هویج

نخود چشم سیاه

اسفناج

کلم بروکلی

فلفل قرمز شیرین

انبه

زردآلو خشک

کدو تنبل

آب گوجه

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x