فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 366

بهترین شیر برای مبتلایان به دیابت چیست؟

شیر یکی از اصلی ترین رژیم های غذایی است ، اما میزان کربوهیدرات آن می تواند بر قند خون تأثیر بگذارد ، که ممکن است نگرانی افراد مبتلا به دیابت باشد...

شیر یکی از اصلی ترین رژیم های غذایی است ، اما میزان کربوهیدرات آن می تواند بر قند خون تأثیر بگذارد ، که ممکن است نگرانی افراد مبتلا به دیابت باشد.

کربوهیدرات ها به شکل  لاکتوز در شیر وجود دارند. لاکتوز یک قند طبیعی است که انرژی لازم را برای بدن فراهم می کند. یک وعده (حدودا گرم۲۲۷) شیر حاوی 12 گرم کربوهیدرات است.

بهترین شیر برای مبتلایان به دیابت چیست؟

انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می کند که میزان کربوهیدرات در وعده های غذاییتان را برای به دست آوردن سطح قند خون سالم اندازه گیری کنید. بررسی قند خون قبل و بعد از غذا می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید قند خونتان به چه مقدار از چه غذایی واکنش نشان میدهد.

در حالی که شیر گاو کلسیم را به رژیم غذایی اضافه می کند ، تأثیر آن بر قند خون باید باعث میشود فرد مبتلا به دیابت گزینه های  دیگری را در نظر بگیرند.

همچنین ببینید:

خوردن عسل برای دیابتی ها خوبه؟

بهترین شیر برای مبتلایان به دیابت کدام است؟

"بهترین" شیر برای افراد مبتلا به دیابت به طعم های مورد علاقه آنها ، بقیه رژیم روزانه و میزان مصرف روزانه کربوهیدراتشان بستگی دارد.

به عنوان مثال ، اگر شخصی قصد دارد تا حد ممکن کربوهیدرات ها را در رژیم خود کاهش دهد ، شیر بادام و کتان حاوی تقریبا صفر درصد کربوهیدرات هستند.

تمام شیرهای گاوی حاوی کربوهیدرات هستند ، و برای افراد دیابتی مهم است که این مسئله را در شمارش میزان کربوهیدرات دریافتیشان قرار دهند. با این حال ، شیر کم چربی می تواند یک گزینه کم کالری  برای افرادی باشد که نسبت به لاکتوز حساسیت ندارند و شیر گاو را ترجیح می دهند.

البته غذاهای کم چرب و نوشیدنی هایی مانند شیر بدون چربی ممکن است به دلیل جذب سریعتر تاثیر بیشتر و سریعتری بر سطح قند خون  داشته باشند. بنابراین ، کنترل گلوکز ممکن است برای تعیین بهترین نوع شیر گاو مفید واقع شود.

شیر و دیابت نوع 2

چندین مطالعه علمی سعی در ایجاد ارتباط بین نوشیدن شیر و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 داشته اند.

مطالعه ای در سال 2011 در مجله تغذیه ، 82،000 زن را که به تازگی یائسه شده بودند و در شروع مطالعه مبتلا به دیابت نبودند مورد بررسی قرار داد.سپس در طی 8 سال ، محققان میزان مصرف محصولات لبنی از جمله شیر و ماست شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند:

"رژیم لبنی کم چربی با کاهش خطرابتلا به دیابت در زنان یائسه به ویژه در افراد چاق همراه است

یک مطالعه دیگر در سال 2011 ، که در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است ، رابطه بین مصرف لبنیات در دوران نوجوانی و خطر ابتلای آن افراد به دیابت نوع 2 در بزرگسالی را بررسی کرده است.

محققان نتیجه گرفتند که مصرف بیشتر لبنیات در دوران نوجوانی با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است.

محققان همچنین دریافتند که نوجوانانی که لبنیات بیشتری مصرف میکنند و در بزرگسالی کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند از عادات دیگری نیز در بزرگسالی برخوردار میشوند. مثلا میزان کمتری چربی و قند و گوشت قرمز و فراوری شده مصرف میکنند وسطح قند خونشان پایین تر خواهد بود.

این که آیا خطر ابتلا به دیابت  ناشی از مصرف خود لبنیات است یا بسیاری از عوامل دیگر در سبک زندگی  ، از جمله مصرف مداوم لبنیات در بزرگسالی ، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

یک مطالعه در سال 2014 ، که توسط محققان در سوئد انجام شد ، نشان داد که مصرف بیشتر لبنیات پرچرب ، از جمله کره ، ماست ، شیر ، خامه و پنیر ، با کاهش خطرابتلا به دیابت همراه است.

محققان تأثیر چربیهای اشباع مختلف را مورد بررسی قرار دادند و نتیجه گرفتند که رژیم غذایی سرشار از انواع چربیهای اشباع موجود در لبنیات دارای خاصیت محافظتی در برابر دیابت نوع 2 است.

آنها همچنین ارتباطی بین افزایش خطر ابتلا به این بیماری و رژیم غذایی سرشار از چربیهای اشباع شده از گوشت مشاهده کردند.

انتخاب یک نوع شیر ممکن است ملاحظات مختلفی را برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند درگیر کند. آنها ممکن است بیشتر روی کنترل مصرف کربوهیدرات نسبت به مصرف چربی تمرکز کنند.

با این حال ، این مطالعات این نکته را مطرح می کنند که همه چربی ها برای سلامتی مضر نیستند ، از جمله آنهایی که در شیر وجود دارد.

مواد مغذی

فروشگاه های مواد غذایی اغلب انواع شیر از جمله شیر گاو با درصد های مختلف چربی ، سویا ، کتان ، شیر برنج و شیر بادام را ارائه می دهند.

در زیر اطلاعات تغذیه ای برای برخی از گزینه های شیر معمول وجود دارد. تمام اندازه های آمده برای 1 لیوان شیر است:

شیر کامل

کالری: 149

چربی: 8 گرم

کربوهیدرات: 12 گرم

فیبر: 0 گرم

پروتئین: 8 گرم

کلسیم: 276 میلی گرم

شیر

کالری: 91

چربی: 0.61 گرم

کربوهیدرات: 12 گرم

فیبر: 0 گرم

پروتئین: 9 گرم

کلسیم: 316 میلی گرم

شیر بادام (شیرین نشده)

کالری: 39

چربی: 2.88 گرم

کربوهیدرات: 1.52 گرم

فیبر: 0.5-1 گرم (به مارک بستگی دارد)

پروتئین: 1.55 گرم

کلسیم: 516 میلی گرم

شیر سویا (فراموش نشده)

کالری: 79

چربی: 4.01 گرم

کربوهیدرات: 4.01 گرم

فیبر: 1 گرم

پروتئین: 7 گرم

کلسیم: 300 میلی گرم

شیر کتان (شیرین نشده ، پروتئین اضافه نشده است)

کالری: 24

چربی: 2.50 گرم

کربوهیدرات: 1.02 گرم

فیبر: 0 گرم (به مارک بستگی دارد)

پروتئین: 0 گرم

کلسیم: 300 میلی گرم

شیر برنج (بدون شیرین)

کالری: 113

چربی: 2.33 گرم

کربوهیدرات: 22 گرم

فیبر: 0.7 گرم

پروتئین: 0.67 گرم

کلسیم: 283 میلی گرم

در حالی که اینها تنها تعداد معدودی از گزینه های بسیار شیر برای افراد مبتلا به دیابت است ، محتوای مواد مغذی تفاوت های واضحی بین انواع مختلف شیر را نشان می دهد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که نمایه های فوق برای انواع مختلفی که در آنها افزودنی استفاده نشده است هستند. اگر این نوع شیرها حاوی قندهای اضافی باشند ، حاوی کربوهیدرات های بیشتری نیز هستند.

فواید

شیر می تواند منبع مهمی از کلسیم ، ویتامین D و پروتئین باشد در حالی که به همچنین به میزان دریافت روزانه مایعات نیز کمک می کند.

همچنین ببینید:

مصرف لبنیات در رژیم غذایی

 

ADA توصیه می کند نوشیدنی های کم کالری و کم کربوهیدرات را برای نوشیدن انتخاب کنید؛ از جمله:

قهوه

نوشیدنی های کم کالری

چای شیرین

آب

آب گازدار

بر خلاف مطالعه فوق از سمت محققان سوئدی، ADA پیشنهاد می کند هر زمان که ممکن است شیر ​​یک درصد یا بدون چربی را انتخاب کنید .

تحقیقات در مورد میزان چربی اشباع شده لبنیات همچنان در حال انجام است و ممکن است چربی های لبنی نیاز به محدود کردن نداشته باشند.

اگر فرد از لاکتوز اجتناب می کند ، گزینه های شیر دیگری نیز وجود دارد ، از جمله محصولاتی که از برنج ، بادام ، سویا ، کتان ، نارگیل ، کنف و بادام زمینی تهیه شده اند.

رژیم غذایی بدون درج شیر نیز می تواند متنوع و مغذی باشد. افرادی که مایل به حذف شیر از رژیم هستند ، باید منابع جایگزین کلسیم را پیدا کنند.

بیشتر محصولات لبنی از جمله ماست ، پنیر و بستنی حاوی کربوهیدرات هستند. برای آگاهی از اندازه و میزان کربوهیدرات ها ، برچسب های غذایی را با دقت بخوانید.

صرف نظر از انتخاب شیر ، اعتدال و نظارت بر قند خون مهم هستند.

برای اطلاع از میزان کربوهیدرات ها ، برچسب های مواد غذایی همیشه مهم است.

انواع غذاهایی که حاوی کربوهیدرات هستند :

نان

ماکارونی

سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی ، نخود فرنگی و ذرت

لوبیا

شیر

ماست

میوه ها

شیرینی

آب میوه

به عنوان یک نمونه از کربوهیدرات های لبنی معمولی میتوان به یک فنجان شیر گاو و یا یک فنجان ماست اشاره کرد. که در این وعده ها تقریباً کربوهیدرات زیادی وجود دارد ؛ چیزی در حدود کربوهیدرات موجود در یک تکه کوچک میوه یا یک تکه نان .

سوال:

آیا می توانم در صورت ابتلا به دیابت شیر بنوشم؟

پاسخ:

نوشیدن شیر در دیابت موضوعی سیاه و سفید نیست. انتخاب شخصی است و مبتنی بر عوامل بسیاری از جمله:

سطح فعالیت

مصرف کلی کالری

توزیع چربی در بین چربیهای اشباع و اشباع نشده

مصرف نوشیدنی های دیگر

نتایج حاصل از کنترل قند خون

به طور کلی ، به دلیل  فواید بار گلیسمی پایین ، مصرف ماست و پنیر پرچرب را به جای شیر به عنوان  لبنیات توصیه میکنیم.

با این حال ، اگر نوشیدن یک لیوان شیر به شما کمک می کند تا ازنوشیدن نوشابه ، آب میوه یا سایر نوشیدنی های شیرین خودداری کنید ، این کار را انجام دهید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x