فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 369

کنترل دیابت با برگهای ریحان!

ریحان (یا همان ریحان مقدس) یک گیاه است. خاستگاه این گیاه در اصل کشور هند است اما در حال حاضر در استرالیا ، غرب آفریقا و برخی از کشورهای خاورمیانه نیز رشد می کند...

 ریحان (یا همان ریحان مقدس) یک گیاه است. خاستگاه این گیاه در اصل  کشور هند است اما در حال حاضر در استرالیا ، غرب آفریقا و برخی از کشورهای خاورمیانه نیز رشد می کند. در داروهایی از آن برای مقابله با فشارهای زندگی استفاده می شود. این گیاه برای هندوها گیاهی مقدس به حساب می آید و اغلب در اطراف حرم های هندو کاشته می شود. نام هندوی آن :Tulsi  به معنای "غیرقابل مقایسه" است. از برگ ، ساقه و دانه این گیاه برای تهیه دارو استفاده می شود.

کنترل دیابت با برگهای ریحان!

ریحان معمولاً برای کمک به اضطراب و استرس به صورت خوراکی مصرف می شود. همچنین از آن برای کنترل دیابت و کلسترول بالا استفاده می شود. اما هنوز تحقیقات علمی محدودی درباره ی این گیاه و خواصش وجود دارد .

در پخت و پز ، ریحان  به دلیل طعم فلفلی آن غالباً به غذاهای سرخ شده و سوپ های تند اضافه می شود. کتابهای آشپزی گاهی اوقات آن را "ریحان تند" نیز می نامند.

همچنین ببینید:

سیر و پیاز برای دیابتی ها خوبه؟

عملکرد این گیاه چگونه است؟

تصور می شود مواد شیمیایی موجود در ریحان باعث کاهش درد و تورم و التهاب می شوند. سایر مواد شیمیایی آن نیز ممکن است بتوانند قند خون را در مبتلایان به دیابت کاهش دهند.

استفاده هایی از روغن دانه ریحان به عنوان داروی ضد سرطان نیز وجود دارد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن ریحان می تواند پیشرفت انواع خاصی از سرطان  را کند کرده و میزان بقا را در مقابله با سرطان افزایش دهد. محققان فکر می کنند این ویژگی حاصل از  خاصیت  آنتی اکسیدانی موجود در این گیاه است .

موارد استفاده و اثربخشی

اضطراب

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف عصاره برگ ریحان  دو بار در روز بعد از غذا ٬ اضطراب و استرس و افسردگی همراه با آن را در افراد دارای اضطراب کاهش می دهد.

پلاک دندان

برخی از تحقیقات نشان می دهند که استفاده از دهانشویه حاوی 4٪ عصاره برگ ریحان  دو بار در روز٬ باعث کاهش پلاک دندان و بهبود لثه میشود به طوری که این محلول ازدهانشویه های حاوی 12/0٪ کلرهگزیدین نیز عملکرد بهتری داشته است. کلرهگزیدین به عنوان استانداردترین ماده برای کاهش پلاک دندان در نظر گرفته می شود.

دیابت

برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که عصاره برگ ریحان میتواند قند خون را در مبتلایان به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

چاقی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ریحان به کاهش وزن و کنترل کلسترول کمک چندانی نمی کند.

فشار عصبی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف عصاره ریحان به صورت خوراکی در صبح و شب باعث کاهش علائم استرس و همچنین مشکلاتی از جمله فراموشی ، مشکلات جنسی ، فرسودگی و مشکلات خواب می شود.

همچنین این گیاه میتواند در درمان بیماری های دیگری نیز مفید باشد.از جمله:

سرماخوردگی

آنفلوانزا

آسم

برونشیت

درد گوش

درد لثه

سردرد

ناراحتی معده

بیماری قلبی

تب

بیخوابی

هپاتیت ویروسی

مالاریا

بیماری سل

مسمومیت با جیوه

پادزهر برای نیش مار و عقرب

و سایرموارد.

چگونه می توان از برگهای ریحان برای کنترل دیابت به طور طبیعی استفاده کرد؟

شما می توانید هر روز مقداری برگ ریحان را بجوید تا همه ی خواص خوب آن با ماندن و خیس شدن در دهانتان به بدن شما برسد .

همچنین می توانید با اضافه کردن چند برگ ریحان در آب جوش ، مقداری چای ریحان درست کنید. به این صورت که بعد از حدود دو الی سه دقیقه ، آب آن را صاف کرده و هر روز یک لیوان از این دمنوش بنوشید.

همچنین میتوانید مقداری  برگ ریحان را در آب خیس کنید و بگذارید به مدت یک شب باقی بماند و اول صبح این نوشیدنی را با معده خالی بنوشید.

برگهای ریحان را به غذاهای مختلفتان اضافه کنید تا از خواص آن به صورت مداوم بهره مند شوید.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده ی بیشتر ازین گیاه برای کنترل دیابت تان، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x