فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 386

مزایای ادویه سماق برای سلامتی!

سماق معمولاً در غذاهای مدیترانه ای و خاورمیانه ای یافت می شود. ادویه ای ترش است که دارای مزایایی برای سلامتی است. و بهتر از همه اینکه هیچ محدودیتی در کارهایی که میتوانید با این ادویه انجام دهید وجود ندارد...

سماق معمولاً در غذاهای مدیترانه ای و خاورمیانه ای یافت می شود. ادویه ای ترش است که  دارای مزایایی برای سلامتی است. و بهتر از همه اینکه هیچ محدودیتی در کارهایی که میتوانید با این ادویه انجام دهید وجود ندارد. و این ادویه با حضور در هر کدام از غذاهایتان میتواند به نحوی برای سلامتیتان مفید باشد.

مزایای ادویه سماق برای سلامتی!

سماق چیست؟

 اگرچه برخی از گونه های این گیاه سمی هستند ، اما نسخه مورد استفاده آن به عنوان ادویه دارای خاصیت های فوق العاده غذایی میباشد و کاملا بی خطر است. این گیاه را میتوان به صورت دانه های متراکمی بر روی بوته اش یافت اما در بازارهای ادویه بیشتر اوقات  به شکل پودر پیدا می شود.

همچنین ببینید:

دفع پروتئین دارم چیا بخورم؟

مزایای سماق برای سلامتی

دارا بودن از آنتی اکسیدان ها یکی از بزرگترین فواید سماق است. محققان میگویند: سماق در نمودار  ORAC (که ظرفیت آنتی اکسیدان مواد غذایی را رتبه بندی می کند ) در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد. این آنتی اکسیدان ها توانایی خنثی کردن رادیکال های آزاد که میتوانند باعث بیماری هایی نظیر سرطان ،‌ و بیماری های قلبی عروقی شوند را دارند.متخصصان  تغذیه میگویند:  این آنتی اکسیدان ها علاوه بر این که باعث شده اند سماق یک ماده ی ضد التهاب باشد باعث می شوند که بتواند بیماریهایی مانند بیماری انسداد عروق قلبی را نیز از بین ببرد. تحقیقات همچنین نشان داده است که سماق تأثیر مثبتی دربدن بیماران دیابتی دارد. مطالعه ای نشان داده است  که مصرف روزانه ی این ماده ی فوق العاده ،به مدت سه ماه، منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در بین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

نحوه خوردن سوماق

میتوانید آن را قبل از طبخ روی  مرغ و ماهی بمالید و یا آنرا روی هوموس و حتی سایر غذاهایتان بپاشید.همچنین می توانید سماق را به ماست اضافه کنید و یا آنرا به سیب زمینی سرخ شده یا چیپس شده آن اضافه کنید. میتوانید در نوشیدنی ها نیز از سماق استفاده کنید و حتی می توانید یک شربت سرفه طبیعی از آن تهیه کنید که با جوشیدن سماق ، آب و کمی عسل درست میشود. به هر حال میتوانید از این دستورالعمل ها برای درست کردن  شربت و لیموناد سماق استفاده کنید.

شربت سماق :

یک فنجان آب

یک فنجان عسل

دوقاشق غذاخوری سماق

لیموناد سماق:

یک فنجان آب

یک چهارم فنجان شربت سماق

آب لیمو

یخ

دستورالعمل آماده سازی شربت سماق:

۱.آب و عسل را در یک قابلمه کوچک ترکیب کرده و به مدت 5 دقیقه روی حرارت متوسط ​​بجوشانید.

۲.ترکیب به دست آمده را از روی حرارات بر دارید و به مدت حداقل ۱۰ دقیقه آنرا به هم بزنید تا خنک شود.

۳. مایع خنک شده راصاف کرده و درظرفی  بریزید.

دستورالعمل آماده سازی لیموناد سماق:

۱.آب یا آب گازدار را با شربت سماق و آب لیموی تازه  ترکیب کنید.

۲. یخ را اضافه کرده و هم بزنید.

نوشینی بسیار مفید شما آماده است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

shape

دیدگاه تان را بنویسید

 

x