فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 514

آیا هویج برای دیابتی ها خوبه؟

هویج دارای فیبر و ویتامین های فراوانی است که می تواند سبب عملکرد بهتر انسولین در بدن افراد دیابتی شود

خیلی از دیابتی ها با ترس و لرز از هویج استفاده می کنند؛ دلیل این ترس احساس افزایش ناگهانی قند خون است،هویج به جهت اینکه درصد زیادی از حجم آن را آب تشکیل می‌دهد یعنی ۸۸ درصد هویج آب است و لود گلایسمیش بالا نیست و نمایه گلایسمیش هم بالا نیست یعنی سریع قند خون شما را افزایش نمی‌دهد، هر چند این نمایه گلایسمی در مورد هویج خام تا پخته بین ۱۶ تا ۶۰ متغیر است اما باز به جهت فیبری که دارد و آبی که دارد باعث افزایش ناگهانی قند خون شما نمی‌شود. البته باید توجه داشته باشید که بهترین گزینه استفاده به صورت اندازه گیری شده است

آیا هویج برای دیابتی ها خوبه؟

توجه به میزان کربوهیدرات موجود در مواد غذایی برای افراد مبتلا به بسیار مهم است. با این حال ، بسیاری از غذاهای حاوی کربوهیدرات همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین ، مواد معدنی و حتی فیبر هستند.

 در این مقاله ، ما درباره ی اینکه چگونه هویج بر دیابت تأثیر می گذارد صحبت خواهیم کرد و اطلاعات مفیدی در مورد کربوهیدرات ها و دیابت ارائه می دهیم.

همچنین ببینید:

قندم طبیعیه، ولی علائم افت قند دارم!

هویج و دیابت

یک دیدگاه  علمی  پشت این گفته وجود دارد : "رنگین کمان را بخور". میوه ها و سبزیجات رنگارنگ پر از مواد مغذی برای یک رژیم غذایی سالم هستند. هویج به دلیل داشتن بتاکاروتن یعنی همان  پیش ماده ویتامین A بسیار معروف است. هویج همچنین حاوی آنتی اکسیدان ، فیبر و سایر مواد مغذی نیز هست.

یک هویج متوسط ​​حاوی 4 گرم کربوهیدرات خالص (قابل هضم) است و یک ماده غذایی با نمره ی گلیسمی پایین به حساب می آید. غذاهایی که کربوهیدرات کمی دارند و بر روی شاخص قند خون تاثیر کمی میگذارند در واقع اثرگذاری زیادی بر سطح قند خون ندارند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که مواد مغذی موجود در هویج برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.

ویتامین A: در مطالعاتی بر روی حیوانات ، محققان اهمیت ویتامین A را در کنترل قند خون بررسی کردند. آنها دریافتند که موشهایی که دارای کمبود ویتامین A هستند  سلولهای β پانکراسشان دچار اختلال در عملکرد می شوند. آنها همچنین متعاقبا متوجه کاهش ترشح انسولین و هایپرگلیسمی در این موش ها نیز شدند. این نتایج نشان می دهد که ویتامین A ممکن است در کنترل قند خون برای مبتلایان به دیابت نقش داشته باشد.

ویتامین B-6: ویتامین های گروه B در بسیاری از بخش های مختلف متابولیسم نقش مهمی دارند. یک مطالعه نشان داده است که کمبود ویتامین های B-1 و B-6 در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شایع است. علاوه بر این ، پیشرفت اولیه نفروپاتی دیابتی درصورت پایین بودن سطح ویتامین B-6  شایع تراست. این تحقیق نشان می دهد که مقادیر کم ویتامین B-6 ممکن است  تأثیرات منفی بر روی نتایج آزمایشات دیابت بگذارد.

فیبر: دریافت فیبر غذایی بخش مهمی از مدیریت قند خون در دیابت است. یک منبع معتبربا  بررسی16 متا آنالیز نشان داده است که شواهد محکمی وجود دارد که مصرف فیبر در رژیم غذایی ممکن است به کاهش شیوع دیابت نوع 2 کمک کند. علاوه بر این ، برای مبتلایان به دیابت ، مصرف فیبر می تواند به کاهش سطح قند خون ناشتا و همچنین سطح قند خون در طولانی مدت کمک کند.

 

یک رژیم غذایی سالم

برای مبتلایان به دیابت ، پیروی از یک رژیم غذایی سالم در مدیریت شرایطشان بسیار اثرگذار است. انستیتوی ملی بهداشت (NIH) تأکید می کند که سالم ترین رژیم غذایی برای دیابت حاوی غذاهایی از همه گروه های غذایی است. این گروه ها شامل:

سبزیجات

میوه ها

دانه های خوراکی

پروتئین ها

لبنیات بدون چربی یا کم چرب

بعضی اوقات ممکن است تمایل به خوردن چیزی شیرین داشته باشید ، و حتی گاهی اوقات شیرینی درمانی خوب است! با این حال ، مهم است که به آنچه می خورید و اینکه  چه مقدار از آن را می خورید توجه داشته باشید. زیرا خوردن بیش از حد بسیاری از غذاهای فرآوری شده و دارای قند می تواند روی قند خون شما تأثیر منفی بگذارد. این غذاها همچنین ممکن است منجر به افزایش وزن شوند و می توانند تأثیر بدی بر سلامت کلی شما بگذارند. انتخاب گزینه های کم کربوهیدرات در مقادیر اندک و فقط گاهی اوقات ، بهترین گزینه برای مواقع مصرف خوراکی های شیرین است.

**میتوانید خلال های هویج را به جای چیپس یا کراکر برای میان وعده استفاده کنید. خلال هویج یک غذای سالم و کم کالری است. و منبع خوبی از فیبر ، ویتامین A ، ویتامین K و منگنز نیز میباشد.

 

صحبت ها خانم دکتر لادن گیاهی در مورد خواص بی نظیر هویج برای دیابتی ها:

متن ویدیو:

یکی از سوالاتی که شما دارید در ارتباط با مصرف هویج است، که من دیابتی می‌توانم از هویج استفاده کنم و آیا از آب هویج و یا هویج پخته هم می‌شود به راحتی خود هویج استفاده کرد یا نه؟

 

داستان در مورد هویج این است که ترکیبات موجود در آن به قدری خوب هستند برای شما که ما مصرف آن را در برنامه غذایی تان حتی می‌گنجانیم، به چه جهت؟

هویج حاوی ویتامین پیش‌ساز ویتامین A است، حاوی بتاکاروتن است، حاوی لیکوپن است و در واقع ما ویتامین A کافی را برای ساخته شدن انسولین و عملکرد بهتر انسولین در بدن نیاز داریم.

همینطور هویج حاوی ویتامین b۶ است، ویتامین b۶ هم به عملکرد بهتر انسولین در بدن ما کمک می‌کند، حاوی بیوتین است، بیوتین ویتامینی است که دقیقاً به متابولیسم چربی ها و پروتئین های بدن شما کمک می‌کند، حاوی ویتامین K۱ و K است و در واقع به کنترل فشارخون کمک می‌کند.

پس طیف وسیعی مواد آنتی اکسیدانی که در هویج وجود دارند به همراه ویتامین b۶ ویتامین K و بیوتین همه جزو ترکیباتی هستند که برای سلامت قلب و عروق و فشارخون مهم هستند و همینطور فیبر بالای آن برای عملکرد بهتر دستگاه گوارش خیلی خوب است.

ما هویج را حتما در برنامه غذایی فرد دیابتی قرار می‌دهیم، مخصوصا خانوم ها، چون هویج برای عملکرد خوب تخمدان‌ها و برای دیواره آندومتر و رحم جزو مواد غذایی خیلی خوب تلقی می‌شود.

آب هویج برای دیابتی ها خوبه؟

در مورد آب هویج ما هر روز آب هویج را در برنامه غذایی قرار نمی‌دهیم اما می‌شود تا دو بار در هفته (باز باید این مقدار کاملا شخصی سازی بشود) آب هویج را در رژیم های غذایی تان بگذاریم و من خودم خیلی دوست دارم از ترکیب پایه آب هویج استفاده کنم، حالا گاهی اوقات بهش کرفس اضافه می‌کنیم، گاهی اوقات از جو دوسر پرک استفاده می‌کنیم و نوشیدنی های مختلفی استفاده می‌کنیم، حتی اگر یک فرد دیابتی خیلی دلش یک غذای خوشمزه می‌خواهد ما از ترکیب هویج با مغزدانه ها و به همراه خیلی مقدار کمی بستنی، گاهی اوقات در میان وعده های غذایی شان استفاده می‌کنیم.

خیلی نگران فقط افزایش قند خون نباید باشید در دیابت، این موضوع مهم است و پایه است، حتما حواسمان به این موضوع است اما ما باید هوای قلب و عروق مان را داشته باشیم، هوای فشار خون مان را داشته باشیم و همه‌ی اینها را در تنظیم رژیم غذایی برای یک فرد دیابتی لحاظ می‌کنیم.

پس هویج را حتما در برنامه غذایی تان به جهت ارزش های غذایی که گفته شد می‌گنجانیم.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

livestrong

دیدگاه تان را بنویسید

 

x