فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 399

چیزهایی که باید در مورد ویتامین B-12 بدانید!

ویتامین B-12 یک ویتامین مهم و حیاتی است. و برای سلامتی بافت عصبی ، عملکرد مغز و تولید گلبول های قرمز خون مورد نیاز است. کوبالامین نام دیگری برای ویتامین B-12 است...

ویتامین B-12 یک ویتامین مهم و حیاتی است. و برای سلامتی بافت عصبی ، عملکرد مغز و تولید گلبول های قرمز خون مورد نیاز است. کوبالامین نام دیگری برای ویتامین B-12 است.

 چیزهایی که باید در مورد ویتامین B-12 بدانید!

کمبود این ویتامین می تواند در نتیجه پایین بودن سطح ویتامین B-12 در بدن باشد که این موضوع می تواند منجر به علائم عصبی برگشت ناپذیری شود. در ایالات متحده آمریکا ، بین 1.5 تا 15 درصد از جمعیت در حال حاضر مبتلا به کمبود ویتامین B-12 هستند.

همچنین ببینید:

طرز تهیه سالاد تخم مرغ آسان!

حقایقی در مورد ویتامین B-12:

ویتامین B-12 برای عملکرد مغز و سنتز گلبول های قرمز خون حیاتی است.

کمبود ویتامین B-12 می تواند منجر به مشکلات عصبی و کم خونی شود.

افراد بالای 14 سال باید روزانه بیش از 2.4 میکروگرم (میلی گرم) ویتامین B-12 مصرف کنند.

ویتامین B-12 به طور طبیعی در گوشت موجود است ، اما افرادی که گوشت نمی خورند ، مانند گیاهخواران ، می توانند ویتامین B-12 را به صورت مکمل دریافت کنند.

ویتامین B-12 چیست؟

ویتامین B-12 مانند سایر ویتامین های B یک ویتامین محلول در آب است.این بدان معنی است که می تواند در آب حل شود و از طریق جریان خون حرکت کند. بدن انسان می تواند ویتامین B-12 را تا چهار سال ذخیره کند.

هرگونه ویتامین B یا 12B اضافی از طریق ادرار دفع می شود.

ویتامین B-12 بزرگترین ویتامین است و ساختار پیچیده ای دارد. این ماده به طور طبیعی در محصولات گوشتی مشاهده می شود و فقط از طریق سنتز تخمیر باکتری ها می تواند به صورت صنعتی تولید شود.

خوراکی های حاوی ویتامین B12:

ویتامین B-12 را می توان به طور طبیعی در محصولات حیوانی مانند ماهی ، گوشت ، تخم مرغ و لبنیات یافت. به طور معمول در غذاهای گیاهی وجود ندارد.

منابع غذایی ویتامین B-12شامل موارد زیر است:

گوشت گاو

گوشت خوک

ژامبون

مرغ

گوشت بره

ماهی ، مخصوصاً خرچنگ و ماهی تن

محصولات لبنی مانند شیر ، پنیر و ماست

برخی از محصولات مخمر غذایی

تخم مرغ

برخی از انواع شیر سویا و غلات صبحانه که با ویتامین B-12  غنی شده اند.

علایم کمبود ویتامین B12:

علائم کمبود ویتامین B-12 ممکن است در ابتدا خفیف باشد و همیشه آشکارا نباشد. اگر دچارکمبود  ویتامین هستید B-12 ، ممکن است به هیچ وجه علائمی نداشته باشید. برخی از علائم اولیه شایع عبارتند از:

خستگی

ضعف

از دست دادن اشتها

کاهش وزن

یبوست

شاید به علت جزیی بودن این علایم به آنها بی توجهی کنید اما با این وجود  با گذشت زمان ، کمبود B-12 می تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود.

**به افرادی که در حال کنترل دیابتشان  با متفورمین هستند توصیه می شود میزان ویتامین B-12 خود را کنترل کنند. زیرا متفورمین ممکن است جذب ویتامین B-12 را کاهش دهد.

بهتر است که درمان این کمبود از طریق تصحیح عادات غذایی و با  تغذیه ی مناسب صورت بگیرد. اما درمان دارویی کمبود ویتامین   B12میتواند شامل تزریق ویتامین B-12 شود که این تزریق برای افرادی که مشکل جذب مواد مغذی دارند، تجویز توسط پزشک میشود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x