فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 103

الگوی تغذیه سالم و کاهش سطح قند خون!

این تحقیق که در مجله Nutrition & Diabetes منتشر شده است ، به بررسی الگوی رژیم غذایی و نتایج تاثیر آن بر سلامتی در ۱۴۳۲شرکت کننده از ۴۰ تا ۶۵ سال در هانگژو چین پرداخته است...

این تحقیق که در مجله Nutrition & Diabetes منتشر شده است ، به بررسی الگوی رژیم غذایی و نتایج تاثیر آن بر سلامتی در ۱۴۳۲شرکت کننده از ۴۰ تا ۶۵  سال در هانگژو چین پرداخته است. یکی از اولین وظایف محققان شناسایی الگوهای اصلی رژیم غذایی در بین شرکت کنندگان بود ، زیرا هیچ یک از مواد مغذی یا غذایی در مرکز مطالعه نبودند.

الگوی تغذیه سالم و کاهش سطح قند خون

براساس گزارش مصرف غذا از سوی شرکت کنندگان که حاوی ۲۱ گروه غذایی از پیش تعیین شده  بود، محققان چهار الگوی اصلی را برای دسته بندی مواد غذایی در رژیم های غذایی مشخص کردند: سبزیجات – میوه ها ، برنج – گوشت ، غذاهای دریایی – تخم مرغ و غذاهای شیرین – فست فود

محققان از نظر مقاومت به انسولین ، شاخص توده بدنی و ناحیه چربی احشایی (اندازه گیری چربی شکم) ، میزان و وضعیت فاکتورهای مربوط به سلامتی را در شرکت  کنندگان بررسی کردند. آنها همچنین بر اساس آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) بررسی کردند که چگونه بسیاری از شرکت کنندگان در بخشی از مطالعه که مربوط به تشخیص دیابت (عمدتا نوع۲) بود دیابتشان تشخیص داده شد. اینها افرادی بودند که قبلاً دیابتشان تشخیص دیابت داده نشده بود.

محققان دریافتند که الگوی غذایی فست فود و شیرینی با افزایش مقاومت به انسولین همراه است ، در حالی که الگوی سبزیجات-میوه با مقاومت پایین تری نسبت به انسولین همراه است. در مردان ، همچنین رابطه معنی داری بین دو الگوی رژیم غذایی و منطقه چربی احشایی وجود داشت ، به طور قابل توجهی چربی احشایی بیشتری با الگوی فست فود و شیرینی و چربی احشایی کمتری کمتر با الگوی سبزیجات و میوه همراه بود.

هیچ ارتباطی بین مقاومت انسولین یا ناحیه چربی احشایی و الگوهای غذایی گوشت و برنج یا غذاهای دریایی مشاهده نشد.

محققان همچنین پس از تعدیل فاکتورهایی که می توانند خطر ابتلا به دیابت را تحت تأثیر قرار دهند ، دریافتند که قرار گرفتن در یک سوم بالای الگوی غذایی میوه ها و سبزیجات با کاهش قابل توجهی در خطر ابتلا به دیابت در مردان و زنان همراه است. مردان این گروه فقط ۳۰٪ بیشتر از گروه کلی تشخیص دیابت داشتند و زنان فقط ۲۸٪.

در مقابل ، مردان در یک سوم بالایی الگوی غذایی فست فود و شیرینی به احتمال زیاد به دیابت مبتلا می شوند ، با خطری معادل  ۲.۵۸  برابر بیشتر از گروه کلی. ارتباط معنیداری بین خطر ابتلا به دیابت و رژیم های غذایی برنج – گوشت یا غذاهای دریایی – تخم مرغ وجود نداشت.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

diabetesselfmanagement

دیدگاه تان را بنویسید

 

x