فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 400

با فرد دیابتی میشه ازدواج کرد؟

اکثرا خانواده های همسر با این مشکل مواجه هستند که نه خوب نیست این ازدواج صورت بگیرد ترس از عوارض دارن اکثراً چند تا مشکل وجود داره چون اون چیزی که جامعه از دیابت شنیده‌ اینه که ....

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه با فرد دیابتی میشه ازدواج کرد؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

 

با فرد دیابتی میشه ازدواج کرد؟

دکتر نیکوسخن دیابتولوژیست پاسخ می دهند:

با فرد دیابتی میشه ازدواج کرد؟

اگر منظورتون دیابت نوع یک باشد چون متاسفانه ما این مشکل را داریم اکثر موارد که متاسفانه بچه های دیابتی ما که به سن ازدواج می‌رسند اکثرا خانواده های همسر  با این مشکل مواجه هستند که نه خوب نیست این ازدواج  صورت بگیرد ترس از عوارض دارن اکثراً چند تا مشکل وجود داره چون اون چیزی که جامعه از دیابت شنیده‌ اینه که دیابت یعنی قطع عضو دیابت یعنی کوری دیابت یعنی سکته قلبی ولی همچنین چیزی نیست دیابتی هایی که خوب کنترل میشن همیشه گفتیم نه تنها از یک طول عمر بیشتر از افراد سالم هم برخوردار هستند بلکه سالمتر زندگی میکنند .

همچنین ببینید:

چیزهایی که باید در مورد ویتامین B-12 بدانید!

چرا و چراش دلیل داره چون یه فرد دیابتی که خوب قندشو کنترل می‌کنه از همه ی جوانب مواظب سلامتیش هست تغذیشو رعایت می‌کنه منو شما رعایت نمی‌کنیم ورزششو می‌کنه منو شما رعایت نمی‌کنیم و مرتب دکتر می‌ره و چکاب های لازم انجام می‌شود و منو شما تا موقعی که بیمار نشدیم مراجعه نمی‌کنیم ‌.

پس یه دیابتی خوب  کنترل از لحاظ طول عمر و جلوگیری از عوارض دیابت فرقی با افراد دیگه نداره بلکه سالمتر هم هست .

داستان دیگه ای که پیش میاد گاها در ارتباط با مسائل بچه دار شدن هست که آیا افراد دیابتی میتونن بچه دار بشن ؟ 

خوب خانمهایی که دیابت دارند کنترل دیابت در بارداری یه مقدار مشکل ولی غیر ممکن نیست و نیاز به مراقبت های بسیار بالا دارد .

این افراد نیازمندند در طول روز چندین بار قند خونشون رو کنترل کنن .

و نیازمند یک تغذیه سالم هستند و میتونن یه بارداری کاملاً سالم رو به انجام برسانند و یک زایمان خوبی داشته باشند و بچه ی سالم رو به دنیا بیارن .

سوال سوم در رابطه با افراد دیابتی و بچه هاشون این است که آیا بچه اونها هم دیابتی میشه یا نه ؟ همیشه این ترس وجود دارد حالا این همسر من که یه خانم دیابتی نوع یک هست یا آقای دیابتی نوع یک هست خوب ما از این خیالمان جمع شد که از لحاظ عوارض خودش مشکلی نداره ولی از لحاظ بچه دار شدن هم مشکلی نداره حالا بچمون چی دیابتی میشه یا نه ؟

باز تاکید می کنم که دیابت یک بیماری ارثی نیست از لحاظ آماری اگر مادر مبتلا به دیابت باشه یا پدر مبتلا به دیابت باشه یا هر دو تا مبتلا به دیابت باشند این درصد آماری اونقدری بالا نمیره که برای ما خطرناک باشه که ما رو بترسونه ما الان در انجمن دیابت جوانهای دیابتی دارند که پدر و مادر دیابتی هستند ولی بچه هاشون مبتلا به دیابت نشدن البته ما به کسی نمیتونیم بگیم که صددرصد قول بدیم که این بچه دیابتی بشه یا نشه چون دو تا فردا سالم هم امکان داره با هم ازدواج کنن ولی بچشون دچار دیابت نوع یک بشه پس این نگرانی از لحاظ ارث به این شدت وجود نداره که ما رو بخواد نگران کنه ما تو دیابت نوع دو بیشتر باید مراقب مسائل ارثی باشیم .

و از طرف دیگه من واقعاً همیشه گفتم یه فرد دیابتی خوب کنترل که خودش رو خوب میتونه کنترل کنه شاید بهترین گزینه برای ازدواج باشه چرا؟ چون اگر کسی تونسته دیابتش رو کنترل کنه پس از پس از سخت ترین کارهای زندگیش هم بر میاد یادتون باشه کنترل دیابت نوع یک کار آسونی نیست نیاز به نظم بسیار بالا و نیاز به پشتکار بسیار شدید داره و اگر دیابتی موفق شده این نظم و پشتکار رو در دیابت اعمال کنه در بقیه امور زندگیش هم میتونه این نظم رو اجرا کنه و میتونه در این زمینه موفق باشه و می تونه یک گزینه بسیار مناسب برای ازدواج باشد.

بنابراین نگرانی از این بابت از لحاظ من واقعا بیهوده است به شرطی که واقعاً فرد دیابتی ما آموزش لازم رو دیده باشه و قندش رو به خوبی کنترل کرده باشه نگرانی در این قضیه نداریم بعضی از افرادی برای مشاوره ازدواج پیش ما میان و خیلی نگران هستند و بعد متوجه میشن که من هم با یک خانمی ازدواج کردم که دیابت نوع یک داره یک مقدار خیالشون راحت میشه و من بهشون میگم که همسر من هم ۳۲ ساله که مبتلا به دیابت نوع یک هست ورزشش میکنه زندگیش رو کرده و بچه هم داشته و ما هیچ وقت هیچ مشکلی هم نداشتیم و من بسیار خوش بین هستم و همیشه میگم باعث افتخارم هست که با یه فرد دیابتی ازدواج کردم و اکثر موفقیت های زندگیم رو مدیون همسر دیابتیم هستم به خاطر نظمی که بهم یاد داده و به من یاد داده که همیشه در زندگی پشتکار داشته باشم در سختیها و در سختی ها فرار نکنم و بتونم با سختی ها مواجه بشم و این درس رو باید بگم در زندگی از همسر دیابتیم گرفتم بنابراین تو این زمینه یه مقدار دقت بیشتر بکنیم پر واضح هست که همه خانواده هایی که میخواهند بچه هاشون ازدواج کند هزارتا نگرانی دارند و وقتی خبردار میشن که طرف مقابلشون دیابت داره پر واضح است که نگرانی ها بیشتر میشه .

من توصیه می کنم به انجمن هایی که در کشور وجود داره و در زمینه دیابت اطلاع‌رسانی می‌کنند مراجعه کنند و مشاوره های ازدواج در این زمینه بگیرند و نگرانی بیش از اندازه نداشته باشند ولی باز تاکید می کنم فرد دیابتی باید قندش کنترل بشه و آموزشهای لازم رو در زمینه دیابت دیده باشه .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x