فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 579

بهترین و بدترین روغن برای افراد مبتلا به دیابت کدام است؟

روغن هایی که برای پخت و پز و برای تهیه سالاد استفاده میکنیم حاوی برخی از مهمترین چربی ها در رژیم های غذایی ما هستند. اگر مبتلا به دیابت هستید ، باید بدانید که کدام یک ازین روغن ها به شما کمک می کند و کدام یک می تواند باعث آسیب رساندن به شما شود...

روغن هایی که برای پخت و پز و برای تهیه سالاد استفاده میکنیم حاوی برخی از مهمترین چربی ها در رژیم های غذایی ما هستند. اگر مبتلا به دیابت هستید ، باید بدانید که کدام یک ازین روغن ها به شما کمک می کند و کدام یک می تواند باعث آسیب رساندن به شما شود. متأسفانه برخی از روغنهای متداول ما نیز جزو ناسالم ترین ها هستند.

بهترین و بدترین روغن برای افراد مبتلا به دیابت کدام است؟

اول به بدترین ها اشاره میکنیم :

مطالعات نشان می دهند که التهاب می تواند علت اصلی بروز دیابت باشد. اما روغنهایی که اکثر مردم از آنها بیشتر استفاده می کنند دارای چربی های التهابی امگا ۶ به مقدار زیاد و چربی های ضد التهابی امگا ۳ به میزان کم هستند. روغن سویا و به دنبال آن روغن ذرت ، روغن کانولا (که از کلزا ساخته شده) و روغن پنبه دانه پنبه، ۹۶ درصد از روغن نباتی فروخته شده در ایالات متحده را تشکیل می دهند.

همچنین ببینید:

نکاتی درباره ی سبک زندگی برای مبتلایان به دیابت!

بهترین روغن؟

روغن آجیل ماکادامیا با نسبت ۱:۱ امگا ۳ به امگا ۶ از هر روغن پخت و پز دیگری مناسب تر است. این روغن حتی از روغن زیتون نیز دارای اسید اولئیک کمتری است. نقطه دود آن ۳۹۰ درجه فارنهایت است که یعنی به غیر از کباب کردن و سرخ کردن، می توانید از آن برای پخت و پز تقریباً هر چیزی در بالاترین دما استفاده کنید. روغنی با پایداری بالا است و عطر و طعم ملایم و دلپذیری دارد. این روغن تنها دو اشکال دارد: گران قیمت است و به طور کلی فقط بصورت آنلاین قابل خرید است.

"روغن خوب" که به راحتی در دسترس است:

روغن زیتون تقریباً ۱۲ برابر امگا ۶ نسبت به امگا ۳ دارد. اما مطالعات نشان می دهد که نسبت ۲:۱ امگا ۶ به امگا ۳ دقیقا همان چیزی است که ما برای سلامتی قلبمان لازم داریم. بنابراین ، در حالی که روغن زیتون ایده آل نیست اما به دلیل وجود پلی فنل های آن هنوز ضد التهابی محسوب میشود . فقط از روغن زیتون های بکراستفاده کنید ، زیرا این نوع روغن ها  تحت تاثیر واکنش های شیمیایی قرار نگرفته است. نقطه دود روغن زیتون نیز ۴۰۵ درجه فارنهایت میباشد.

روغن خوب دیگری که به راحتی در دسترس است

روغن نارگیل دارای میزان زیادی چربی اشباع شده به نام لوریک اسید ست که دارای خواص ضد باکتریایی ، آنتی اکسیدانی و ضد ویروسی است. در حالی که روغن نارگیل چربی امگا ۳ ندارد ، چربی های امگا ۶ زیادی نیز ندارد. دمای دود آن نیز ۳۵۰ درجه فارنهایت است. روغن نارگیل دارای طعمی غالب و قوی است که بعضی ها آن را دوست دارند و بعضی دیگر نه.

یک چربی جامد برای استفاده به عنوان روغن

 بر اساس یک فراتحلیل منتشر شده در ژوئن سال ۲۰۱۶نشان داده شده است  که کره ظاهرا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش نمی دهد و در واقع ممکن است افراد را ازابتلا به دیابت محافظت کند. گرچه کره به عنوان روغن فروخته نمی شود ، اما ما می توانیم با آن پخت و پز کنیم البته تا زمانی که آن را بالاتر از دمای دودش که ۳۵۰درجه فارنهایت است گرم نکنیم. نسبت امگا ۶ به امگا ۳ آن ۹:۱ است. و تقریباً برای همه مزه خوبی دارد.

قه(کره ی تصفیه شده و آب شده)

این روغن در واقع کره ای ست که تصفیه شده  و از ناخالصی هایش عاری شده است ؛ اغلب به آن کره شفاف گفته می شود و فرآیند تصفیه به آن رایحه ای مطلوب تر از کره می بخشد. (طعمی که بسیاری از مردم آن را ترجیح می دهند.) به دلیل فرایند تصفیه ، این روغن به همان سرعتی که کره فاسد میشود ،فاسد نمیشود و همچنین یکی از بالاترین نقاط دود در روغن ها را دارد: ۴۸۵ درجه فارنهایت.

روغن مخصوص سالاد

روغن بذر کتان تنها روغنی است که به راحتی در دسترس است و نسبت امگا ۶  به  امگا ۳ کمتری دارد؛ چیزی معادل  ۱:۴.  از آنجا که می تواند به سرعت فاسد شود ، حتما آن را از فروشگاهی که آنها را در یخچال نگهداری میکند خریداری کنید و پس از خرید نیز آن را در یخچال نگهداری کنید. روغن بذر کتان دارای نقطه ی دود بسیار کمی: ۲۲۵ درجه فارنهایت است ، بنابراین با آن پخت وپز نکنید زیرا گذشته از پایین بودن نقطه دود آن، با گرم کردن این روغن رادیکال های آزاد و سرطان زا آزاد می شوند.

روغن برای سلامتی شما

تمام تلاش خود را کنید تا از مصرف روغن های متداول موجود در بازار مانند سویا ، ذرت ، کلزا و دانه پنبه  خودداری کنید تا بتوانید مصرف چربی های ایجاد کننده التهاب را کاهش دهید. هیچ یک از شش روغن برتر ذکر شده در اینجا کامل نیستند ، اما هر کدام به روش خاص خود خوب هستند. هنگامی که از مزایایی که هرکدام از آنها ارائه می دهند بهره مند می شوید ، در واقع به نفع قلبتان عمل کرده اید و همچنین به مدیریت بهتر دیابت نیز کمک خواهید کرد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthcentral.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x