فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 488

آیا بلوبری برای دیابت مفید است؟

در حقیقت ، انجمن دیابت آمریکا (ADA) بلوبری را یک غذای عالی برای دیابت می نامد. بلوبری مملو از ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها ، مواد معدنی و فیبر است که باعث تقویت کلی سلامت می شود ...

آیا بلوبری برای دیابت مفید است؟

بلوبری سرشار از انواع مختلفی از مواد مغذی است ، از جمله:

فیبر

ویتامین C

ویتامین E

ویتامین K

پتاسیم

کلسیم

منیزیم

فولات

یک فنجان بلوبری تازه حاوی حدود:

۸۴کالری

۲۲گرم کربوهیدرات

۴گرم فیبر

۰گرم چربی

بلوبری و دیابت

همچنین ببینید:

دیابتی ها حتما فشارخون خود را کنترل کنند!

در حقیقت ، انجمن دیابت آمریکا (ADA) بلوبری را یک غذای عالی برای دیابت می نامد. بلوبری مملو از ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها ، مواد معدنی و فیبر است که باعث تقویت کلی سلامت می شود. آنها همچنین ممکن است به جلوگیری ازابتلا به بیماری ها نیز کمک کنند.برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند ، بلوبری ممکن است در بهبود پردازش گلوکز ، کاهش وزن و حساسیت به انسولین کمک کند.

شاخص گلایسمی زغال اخته

شاخص گلیسمی (GI) اثرات غذاهای حاوی کربوهیدرات را بر میزان قند خون شما ، که به آن سطح قند خون نیز گفته می شود ، اندازه گیری می کند.

شاخص GI غذاها را در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ رتبه بندی می کند. مواد غذایی با تعداد GI بالا میزان قند خون را سریعتر از غذاهایی که دارای شماره GI متوسط ​​یا پایین هستند بالا می برند. رتبه بندی GI به شرح زیر است:

کم: ۵۵ یا کمتر

متوسط: ۶۹ـ۵۶

بالا: ۷۰ یا بیشتر

شاخص گلیسمی بلوبری ۵۳ است که در شاخص  GI دارای نمره ی پایینی است. این میوه از این نظر تقریباً مانند  کیوی ، موز ، آناناس و انبه است. دانستن GI غذاها و همچنین تاثیرشان بر قند خون می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند تا چگونگی مواد تشکیل دهنده ی وعده های غذایی خود را برنامه ریزی کنند.

بلوبری و پردازش گلوکز

بلوبری ممکن است در فرآیند پردازش گلوکز کارآمد باشد. یک مطالعه بر روی موش ها در دانشگاه میشیگان نشان داده است که تغذیه کردن موش ها با بلوبری پودر شده باعث کاهش چربی شکمی ، تری گلیسیرید و کلسترول می شود. همچنین باعث افزایش قند خون ناشتا و حساسیت به انسولین ناشتا شده بوده است.

هنگامی که بلوبری با یک رژیم غذایی کم چربی ترکیب شد منجر به کاهش توده چربی و همچنین کاهش وزن کلی بدن شد. همچنین اندازه ی کبد نیزکاهش یافته است. بزرگ شدن کبد با مقاومت به انسولین و چاقی مرتبط است ، که اینها از ویژگی های مشترک دیابت هستند.

بلوبری و حساسیت به انسولین

با توجه به یک مطالعه معتبر منتشر شده در مجله تغذیه ، بزرگسالان چاق مبتلا به پیش دیابت توانسته اند با نوشیدن اسموتی بلوبری حساسیت به انسولینشان را بهبود ببخشند. این مطالعه حاکی از آن است که بلوبری می تواند بدن را نسبت به انسولین پاسخگوتر کند ، که این امر ممکن است به افراد مبتلا به پیش دیابت کمک کند.

بلوبری و کاهش وزن

از آنجا که بلوبری کم کالری است اما دارای مواد مغذی بسیار زیادی است ، ممکن است به کاهش وزن کمک کند. برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند ، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم که شامل میوه هایی مانند بلوبری است ممکن است به جلوگیری از دیابت و بهبود سلامت کلی آنها کمک کند.مطالعه ای که برای مدت بیش از ۲۴ سال بر روی ۱۱۸۰۰۰ نفر انجام شده است نتیجه گرفته است که افزایش مصرف میوه – بطور خاص انواع توت ها ، سیب و گلابی – باعث کاهش وزن می شود.

این مطالعه حاکی از آن است که این اطلاعات می تواند راهنمایی هایی را برای پیشگیری از چاقی ارائه دهد ، که یک عامل اصلی برای به خطر افتادن سلامتی و ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت است.

کلام آخر

برخی تحقیقات نشان می دهند که خوردن بلوبری می تواند به افراد در کاهش وزن و بهبود حساسیت به انسولین کمک کند. به همین ترتیب می تواند برای مبتلایان به دیابت مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد داشتن یک رژیم غذایی سالم برای دیابت با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x