فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 505

غذاهایی که دیابتی ها باید از خوردن آنها پرهیز کنند

۱.نوشیدنی های شیرین = سودا و نوشیدنی های شیرین دارای کربوهیدرات زیادی هستند که باعث افزایش قند خون می شود. همچنین ، میزان بالای فروکتوز آنها بر مقاومت به انسولین و افزایش خطر چاقی ، کبد چرب و سایر بیماری ها اثرگذار میباشد...

غذاهایی که دیابتی ها باید از خوردن آنها پرهیز کنند

۱.نوشیدنی های شیرین

سودا و نوشیدنی های شیرین دارای کربوهیدرات زیادی هستند که باعث افزایش قند خون می شود. همچنین ، میزان بالای فروکتوز آنها بر مقاومت به انسولین و افزایش خطر چاقی ، کبد چرب و سایر بیماری ها اثرگذار میباشد.

۲. چربی های ترانس

چربی های ترانس چربی های اشباع نشده ای هستند که برای افزایش پایداری شیمیایی تغییر یافته اند. آنها باعث ایجاد التهاب ، مقاومت به انسولین ، افزایش چربی شکمی و بروز بیماری های قلبی میشوند .

همچنین ببینید:

بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ را بشناسیم!

۳.نان سفید ، ماکارونی و برنج

نان سفید ، ماکارونی و برنج سرشار از کربوهیدرات هستند اما دارای فیبر کمی هستند. این ترکیب می تواند منجر به قند خون بالا شود. از طرف دیگر ، انتخاب غذاهای پر فیبر ، ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند.

۴.ماست با طعم میوه

ماستهای دارای طعم میوه معمولاً کم چرب اما دارای قند زیادی هستند که می تواند منجر به افزایش قند خون شود. ماست کم چرب معمولی، انتخاب بهتری برای کنترل دیابت است.

۵.غلات صبحانه شیرین

غلات صبحانه دارای کربوهیدرات بالایی هستند اما پروتئین کمی دارند. صبحانه حاوی پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم بهترین گزینه برای دیابت و کنترل اشتها است.

۶.نوشیدنی های قهوه طعم دار

نوشیدنی های قهوه طعم دار دارای میزان زیادی کربوهیدرات مایع هستند که می تواند سطح قند خون را بالا برده و در رفع گرسنگی شما نیز ناکام باشد.

۷.عسل و شهد افرا

عسل و شهد افرا ممکن است که به اندازه قند سفید فراوری نشده باشند ، اما ممکن است اثرات مشابهی روی قند خون ، انسولین و نشانگرهای التهابی داشته باشند.

۸.میوه خشک

میزان قند میوه ها پس از خشک شدن  افزایش می یابد و همچنین میزان کربوهیدراتشان نیز حدود سه برابر میوه های تازه میشود. برای کنترل بهینه قند خون از مصرف میوه های خشک خودداری کنید و میوه های کم قند را برای خوردن انتخاب کنید.

۹. میان وعده های بسته بندی شده

میان وعده های بسته بندی شده معمولاً غذاهای بسیار فرآوری شده ای هستند که از آرد تصفیه شده تهیه شده اند و می توانند به سرعت سطح قند خون شما را بالا ببرند.

۱۰. آب میوه

آب میوه های شیرین نشده حداقل به اندازه ی سودا ها دارای قند هستند. و این مقدار بالای فروکتوز می تواند مقاومت به انسولین را بیشتر کند ، باعث افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی شوند.

۱۱. سیب زمینی سرخ کرده

سیب زمینی سرخ شده علاوه براینکه سرشار از کربوهیدرات است که قند خون را بالا می برد ،همچنین در روغنهای ناسالمی سرخ می شود که ممکن است باعث ایجاد التهاب شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان را افزایش دهد.

در آخر:

دانستن اینکه کدام غذاها برای جلوگیری از ابتلا به دیابت مفید هستند ، گاهی اوقات دشوار به نظر می رسد. با این حال ، پیروی از چند دستورالعمل می تواند تشخیص آنها را آسان تر کند.

هدف اصلی شما باید شامل دوری از چربی های ناسالم ، قندهای مایع ، غلات فرآوری شده و سایر مواد غذایی حاوی کربوهیدراتهای تصفیه شده باشد.

اجتناب از خوردن غذاهایی که سطح قند خون شما  و مقاومتتان به انسولین را افزایش میدهند،  می تواند به بهبود سلامتی شما کمک کند و خطر ابتلا به عوارض دیابت در آینده را کاهش دهد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x