فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 520

دیابتی ها می توانند توت فرنگی بخورند؟

شما هم احتمالاً حداقل یک افسانه درباره دیابت و رژیم غذایی شنیده اید. شاید به شما هم گفته شده است که باید ازخوردن قند خودداری کنید ، یا اینکه نمی توانید میوه بخورید. درست است که شما باید مصرف غذاهای خاصی را محدود کنید ، اما میوه یکی از آنها نیست...

شما هم احتمالاً حداقل یک افسانه درباره دیابت و رژیم غذایی شنیده اید. شاید به شما هم گفته شده است که باید ازخوردن قند خودداری کنید ، یا اینکه نمی توانید میوه بخورید.

دیابتی ها می توانند توت فرنگی بخورند؟

درست است که شما باید مصرف غذاهای خاصی را محدود کنید ، اما میوه یکی از آنها نیست.

بله ، غذاهای قندی می توانند سطح قند خون شما را افزایش دهند. با این حال ، تاثیر خوردن میوه بر میزان گلوکز متفاوت از تاثیر خوردن کیک شکلاتی یا کوکی است.

بنابراین ، اگر شما یکی از طرفداران  بزرگ توت فرنگی هستید ، لازم نیست این میوه – یا انواع توت ها را به طور کلی – کنار بگذارید. خوردن توت فرنگی و سایر میوه ها برای داشتن یک رژیم سالم مهم است. به علاوه ، توت فرنگی دارای کالری کم و منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها ، فیبر و سایر مواد مغذی است.

همچنین ببینید:

درمان دیابت با رژیم خام گیاهخواری ؟!

اما اگر به دیابت مبتلا هستید ، هنوز هم مهم است که درک کنید که چگونه انواع این توت ها بر سطح قند خون تأثیر می گذارند.

آیا می توانم توت فرنگی بخورم؟

اگر مبتلا به دیابت هستید ، هنوز هم می توانید از غذاهای شیرینی مانند کیک ، کلوچه و بستنی بخورید. اما تعدیل در مصرف ، برای جلوگیری از افزایش قند خون مهم است.

توت فرنگی ها فقط خوشمزه و طراوت آور نیستند ، آنها همچنین یک درمانگر عالی هستند زیرا شیرینی آنها می تواندبه خوبی و به درستی میل شما به مصرف شیرینی را برطرف کند.

در حد اعتدال بخورید

مراقب غذاهای خاصی باشید که ممکن است سالم تر از آنچه هستند به نظر برسند، تنها به این دلیل که حاوی  توت فرنگی هستند.

در بعضی از دسرها و کیکها از توت فرنگی به عنوان تاپینگ استفاده میشود. با این حال ، بسیاری از این دسرها مناسب برای دیابت نیستند ، زیرا میزان قند کلی که دارند ممکن است باعث افزایش قند خون شود.

مواد مغذی توت فرنگی

خوردن توت فرنگی به تنهایی یک وعده ی سالم است زیرا توت فرنگی میوه ای کم کالری است. به طور متوسط ​​، یک فنجان توت فرنگی حدود ۴۶ کالری دارد.

بسیار خوب است اگر در حال کنترل وزن خود هستید ،  زیرا حفظ وزن سالم می تواند قند خون را به طور طبیعی کاهش داده و به شما در کاهش خطر ابتلا و بروز عوارض دیابت کمک کند.

فیبر

توت فرنگی همچنین منبع خوبی از فیبر است. یک فنجان توت فرنگی تازه حاوی ۳ گرم فیبر یا تقریبا ۱۲ درصد ازمیزان فیبر مورد نیاز توصیه شده برای  مصرف روزانه است.

در صورت ابتلا به دیابت ، مصرف فیبر بسیار مهم است زیرا به کند شدن جذب قند کمک می کند. فیبر نه تنها سطح قند خون را بهبود می بخشد ، بلکه می تواند به شما در اینکه برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید کمک کند. که این امر هم  متعاقبا میتواند به مدیریت وزن سالم کمک می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی

سایر مواد مغذی و ویتامین های مهم موجود در توت فرنگی شامل ویتامین C و منیزیم میشود.

طبق تحقیقات ، منیزیم می تواند مقاومت به انسولین را بهبود بخشد ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش داده و کنترل دیابت را بهبود ببخشد.

علاوه بر این ، ویتامین C با کم کردن خطرابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد و ممکن است به کاهش سطح قند خون بعد از غذا نیز کمک کند. آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین C حتی ممکن است به کاهش برخی از عوارض دیابت مانند فشار خون بالا هم کمک کنند.

شاخص گلیسمی چیست؟

ممکن است تصمیم بگیرید که کدام میوه ها را بخورید و مصرف کدامشان را محدود کنید ، می دانید که همه ی میوه ها  در فهرست گلیسمی قرار دارند.

شاخص گلیسمیک با توجه به اینکه خوراکی ها با چه سرعتی سطح گلوکز خون را افزایش میدهند، کربوهیدرات ها را رتبه بندی می کند. افراد مبتلا به دیابت غالباً قصد دارند غذاهایی با بار گلیسمی کم ، از جمله میوه های کم قند را مصرف کنند.

توت فرنگی در این طبقه قرار می گیرد ، زیرا این میوه به سرعت سطح گلوکز را افزایش نمی دهد. پس شما می توانید آن را بدون نگرانی ازافزایش قند خون بخورید.

دانستن بار گلیسمی انواع مختلف غذا مفید است. این می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه غذایی ها را بخورید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x