فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 502

علت افسردگی در دیابتی ها

هر کسی هر از گاهی احساس غم و اندوه می کند. این یک قسمت عادی از زندگی است اما ممکن است دوره های طولانی غم و اندوه ، اضطراب و ناامیدی را تجربه کنید. که در این صورت می تواند به معنای افسردگی باشد.اگر به دیابت مبتلا هستید...

هر کسی هر از گاهی احساس غم و اندوه می کند. این یک قسمت عادی از زندگی است اما ممکن است دوره های طولانی غم و اندوه ، اضطراب و ناامیدی را تجربه کنید. که در این صورت می تواند به معنای افسردگی باشد.اگر به دیابت مبتلا هستید بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستید. دیابت می تواند فرساینده و خسته کننده باشد و اینها می توانند باعث طولانی شدن احساس کمبود در فرد شوند.هم دیابت و هم افسردگی می توانند واقعاً دشوار باشند. اما به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. تا حدود ۴۰٪ از افراد مبتلا به دیابت اظهار داشتند که از زمان تشخیص ، با بهزیستی روانی خود دست و پنجه نرم کرده اند.

علت افسردگی در دیابتی ها

پیوند بین دیابت و افسردگی

افسردگی و دیابت برخی از علائم را به دنبال دارند: خستگی و خواب زیاد ، و مشکل در تمرکز می تواند زمانی اتفاق بیفتد که هر دو بیماری را داشته باشید. این امر می تواند بر اثر افسردگی یا دیابت شما یا هر دو ایجاد شده باشد.

مبتلایان به دیابت دو برابر در معرض ابتلا به افسردگی هستند

همچنین ببینید:

کدوم گیاه های دارویی برای دیابتی خوبه؟

اگرچه دیابت به طور مستقیم باعث افسردگی نمی شود ، ماهیت دیابت می تواند عاملی برای ایجاد آن باشد.

اگر قبل از ابتلا به دیابت افسردگی داشته اید، دیابت می تواند افسردگی شما را بدتر کند.

افسردگی چگونه بر دیابت تأثیر می گذارد؟

افسردگی یک وضعیت جدی برای سلامت روان است. این بیماری بدون در نظر گرفتن فرهنگ ، پیشینه و سابقه خانوادگی می تواند بر همه افراد تأثیر بگذارد. این بیماری باعث می شود احساس بدی در مورد خود ، زندگی و روابط خود داشته باشید.اگر بیش از دو هفته یک یا چند مورد از این علائم را تجربه کردید ، با متخصص بهداشت خود صحبت کنید. افسردگی می تواند بر دیابت تأثیر بگذارد. چند مورد از علائم افسردگی تأثیر مستقیمی در مدیریت دیابت شما دارند ، مانند:

نمی خواهم کاری انجام دهم یا کسی را ببینم: ممکن است دیابت را به درستی مدیریت نکنید. این ممکن است به معنای عدم مصرف داروی شما یا آزمایش های قند خون ، از بین رفتن قرارهایتان با پزشک یا نادیده گرفتن سایر مشکلات مربوط به سلامتیتان باشد. همه اینها می تواند منجر به بروز عوارض جدی شود.

احساس ضعف اغلب و برای مدت طولانی شبها زیاد بیدار می شوید ، یا قادر به بیرون رفتن از رختخواب نیستید.بیشتر از حد احساس خستگی می کنید. این می تواند فعالیت های شما را متوقف کند که این امر نیز می تواند به مدیریت دیابت شما لطمه وارد کند.پرخوری که ممکن است قند خون شما را افزایش دهد.

نسبت به خود احساس بدی می کنید و نگران این هستید که دوستان و خانواده را نیز از خود بیزار کنید.

به راحتی حواستان پرت می شود و برای داشتن تمرکز تلاش می کنید.احساس بی قراری ، اضطراب و دلهره میکنید .گوشه گیر شده اید و نمی خواهید حرف بزنید.افکاری مربوط به خودکشی دارید.  افسردگی همچنین می تواند به شما بگوید که  خودتان را نابود سازید. و گاهی احساس می کنید که بهتر است مرده باشید ؛ با داشتن چنین تفکراتی ممکن است از مراقبت از خود دست بردارید.

اگر به مدت دو هفته یا بیشتر از هر کدام از این علائم برخوردار هستید ، باید با پزشک عمومی خود یا یک متخصص بهداشت دیگر صحبت کنید. آنها قادر خواهند بود ارزیابی هایی را نجام دهند و بعد بر اساس آنها توصیه خواهند کرد که چه کاری انجام دهید.اگر دچار افسردگی و دیابت هستید مقابله با دیابت همچنین می تواند افسردگی شما را بدتر کند. دلایل مختلف زیادی برای این امر وجود دارد ، مانند:

احساس خوب نبودن به دلیل عدم مدیریت صحیح دیابت.

مایل به تزریق یا آزمایش در ملاء عام نیستید.

از ابتلا به دیابت حساس شرمندگی می کنید.

داشتن قند خون بالا در شب می تواند الگوی خواب شما را بدتر کند.

بیشتر اوقات نگران دیابت خود هستید.

مدیریت دیابت واقعا یک چرخه دشوار است. اما بدانید کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای کمک به خودتان انجام دهید.

مقابله با افسردگی و دیابت

اگر بیش از دو هفته هر یک از علائم افسردگی را تجربه کردید ، مهم است که بروید و HCP خود را آزمایش کنید. انجام این کار همیشه کار سختی است ، اما درخواست کمک و صحبت در مورد مشکلاتتان با کسی می تواند برایتان واقعاً مفید باشد.

روش های مختلفی وجود دارد که افراد با استفاده از آنها با افسردگی مقابله می کنند. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که با یک متخصص صحبت کنید ، برای شما دارو تجویز کند و یا شما را به سمت درمان های شناختی و رفتار درمانی راهنمایی کند.

صحبت با یک متخصص

حمایت عاطفی و روانشناختی یکی از ۱۵ مورد اساسی شما در زمینه مراقبت های بهداشتی در هنگام ابتلا به دیابت است. داشتن یک درمانگر متخصص یا در ارتباط بودن با یک مشاور می تواند واقعاً به شما کمک کند.

مصرف دارو

داروهای تجویز  شده معمولاً نوعی داروی ضد افسردگی خواهند بود. این روش درمانی به تقویت مواد شیمیایی مغز 

مانند سروتونین کمک می کند ، که این ماده نیز به افزایش روحیه شما کمک می کند. انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد ، بنابراین اگر شما و متخصص مراقبت های بهداشتی تصمیم دارید که آنها را امتحان کنید ، می توانید نوع مناسب برای خودتان را با کمک متخصصتان  پیدا کنید. این داروها بر روی داروهای دیابت شما تأثیر نمی گذارند.

صحبت کردن

درمان شناختی رفتاری یا CBT تکنیک های زیادی را ارائه می دهد که به شما در مقابله با شرایط استرس زا کمک می کند. این به شما کمک می کند تا محرک هایی که باعث پایین بودن خلق و خو و ایجاد  افکار منفی در شما میشوند را شناسایی کنید ، و به شما کمک می کند هنگام وقوعشان ، با آنها کنار بیایید و به درسی با آنها مواجه شوید.پیدا کردن کاری که انجام دادنش روحیه شما را تقویت میکند.

یافتن یک روش درمانی مناسب برای کمک به شما در مدیریت افسردگی و دیابت می تواند زمان ببرد. چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به تقویت روحیه تان در کوتاه مدت انجام دهید:

با دوستان ، خانواده یا همسالان خود صحبت کنید

بعضی اوقات صحبت با کسانی که شما را بهتر می شناسند واقعاً می تواند کمکتان کند. ما می دانیم که این گفتگوها دشوار است اما یادتان باشد که به شدت میتوانند به بهبود حال شما کمک کنند.و به یاد داشته باشید ، شما تنها نیستید. بسیاری از مردم در حال گذر از چیزی مشابه هستند.

غذا و خلق و خوی

غذا می تواند بخش بزرگی از زندگی شما باشد. ابتلا به دیابت می تواند چیزی را که قبلاً از آن لذت می برید به چیزی استرس زا تبدیل شود. اما غذا می تواند راهی عالی برای بالا بردن روحیه شما باشد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد چگونه غذا خوردن برای داشتن یک بدن سالم و ذهن سالم ، به توصیه های تغذیه و توصیه های روانی که وجود دارد دقت کنید و بیشتر درباره ی آنها اطلاعات جمع آوری کنید.

بیشتر تحرک داشته باشید

ورزش بخش مهمی از نحوه مدیریت دیابت است. ورزش فواید مثبتی مانند مدیریت وزن، کاهش سطح قند خون و کمک به بدن برای استفاده مؤثر از انسولین دارد. اینها واقعاً می توانند به بهبود روحیه شما کمک کنند.

ایجاد انگیزه در شرایط ابتلا به افسردگی میتواند بسیار دشوار باشد. و داشتن تحرک در این وضعیت احتمالا آخرین کاری است که به آن فکر میکنید. اما به خاطر داشته باشید که این کار برایتان دارای مزایای بسیار زیادی است.هنگامی که شما فعال هستید ، بدن شما اندورفین آزاد می کند ، و اندورفین ماده شیمیایی است که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید. ورزش به بهبود خلق و خوی شما واقعاً کمک می کند و باعث میشود احساس بهتری داشته باشید و به این صورت به شما در مدیریت دیابت نیز کمک می کند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

diabetes

دیدگاه تان را بنویسید

 

x