فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 421

پرتقال میوه مفید برای دیابتی ها

پرتقال منبع خوبی از چندین ویتامین و مواد معدنی به ویژه ویتامین C ، تیامین ، فولات و پتاسیم است...

پرتقال میوه مفید برای دیابتی ها

ارزش غذایی

مواد مغذی موجود در نیمی از یک پرتقال بزرگ (۱۰۰گرم)  در اینجا آورده شده است:

کالری: ۴۷

آب: ۸۷٪

پروتئین: ۰.۹رم

کربوهیدرات ها: ۱۱.۸گرم

شکر: ۹.۴گرم

فیبر: ۲.۴گرم

چربی: ۰.۱گرم

ویتامین ها و مواد معدنی

همچنین ببینید:

علت بوی بد دهان در دیابتی ها

پرتقال منبع خوبی از چندین ویتامین و مواد معدنی به ویژه ویتامین C ، تیامین ، فولات و پتاسیم است.

ویتامین C: پرتقال منبع عالی ویتامین C است. یک پرتقال بزرگ بیش از ۱۰۰ ٪ از میزان نیاز مصرف روزانه ی این ویتامین در بدن را تأمین می کند.

تیامین یکی از ویتامین های گروه B که به آن ویتامین B1 نیز گفته می شود ، تیامین در غذاهای متنوعی یافت می شود.

 فولات همچنین به عنوان ویتامین B9 یا اسید فولیک شناخته می شود ، عملکردهای اساسی بسیاری دارد و در بسیاری از غذاهای گیاهی یافت می شود.

پتاسیم:  پرتقال منبع خوبی از پتاسیم است. مصرف زیاد پتاسیم می تواند فشار خون را در افرادی که دارای سطح فشار خون بالایی هستند کاهش دهد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های  قلبی را نیز کاهش دهد.

آیا خوردن پرتقال برای دیابتی ها بی خطر است؟

اگر دیابتی هستید باید نسبت به انتخاب آنچه که در بشقابتان میگذارید کمی محتاط باشید. به همین دلیل است که انتخاب پرتقال در رژیم دیابت شما ممکن است ایده خوبی باشد.میوه های تازه و فصلی بخشی ذاتی از یک رژیم غذایی سالم است. آنها سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها و مواد مغذی هستند که برای انجام عملکردهای مختلف بدن ضروری هستند. کارشناسان بهداشت غالباً بر لزوم حضورانواع میوه ها با رنگهای مختلف در رژیم غذایی افراد تأکید می کنند. اما اگر شما یک فرد دیابتی هستید ، حتی در مورد انتخاب میوه ها نیزباید کمی محتاط باشید. میوه هایی که دارای قند زیاد یا شاخص قند خون بالا هستند (مانند خربزه) برای بیماران دیابتی خیلی توصیه نمی شود. در حالی که ، مصرف میوه هایی مانند گوجه فرنگی با کاهش قند خون مرتبط  است. و همچنین گفته می شود که پرتقال نیز برای افراد دیابتی مفید است.

مدیریت دیابت

چرا باید پرتقال را به رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت اضافه کنیم؟

انجمن دیابت آمریکا ، مرکبات را در بین غذاهای فوق العاده برای دیابت ذکر کرده است. طبق گفته ی این انجمن ، مرکبات مانند پرتقال ، گریپ فروت و لیمو پر از فیبر ،ویتامین C ، فولات و پتاسیم هستند که به خوبی در یک برنامه غذایی سالم برای افراددیابتی عمل می کنند.

پرتقال ها پر از فیبر هستند. و زمان زیادی طول می کشد تا فیبرتجزیه و هضم شود. این باعث می شود قند خون به آرامی افزایش پیدا کند و در واقع باعث می شود سطح قند خون شما برای مدت طولانی ثابت باشد. علاوه بر این ، شاخص گلیسمی پرتقال خام تقریباً ۴۳ـ۴۰ است. شاخص گلیسمیک (GI) یک رتبه بندی نسبی برای کربوهیدراتها در غذاهاست که با توجه به تأثیر آنها بر سطح گلوکز خون تنظیم شده است. کربوهیدرات هایی با ارزش GI پایین (۵۵یا کمتر) هنگامی که هضم می شوند ، جذب می شوند و متابولیزه می شوند  باعث افزایش تدریجی قند خون می شوند.

به طور کامل بخورید ، آن را آب میوه نکنید

برای بهره بردن از حداکثر فواید یک میوه آن را خام و کامل بخورید. نوشیدن آب آن ممکن است مقداری سطح قند خون را بالا ببرد. مطالعه ای که در ژورنال مراقبتهای دیابت منتشر شده است ، نشان داده است که خوردن  مرکبات می تواند خطر ابتلا به دیابت را در زنان کاهش دهد ، اما نوشیدن آب این میوه ها ممکن است برای سطح قند خون آنها مضر باشد.نمره GI آب پرتقال غلیظ نشده نیز در مقایسه با نمره GI پرتقال (۴۰) در حدود ۵۰ است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

food/diabetes

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x