فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 435

دیابت دارم می توانم هندوانه بخورم؟

از آنجایی که هندوانه سرشار از فیبر است ، خوردن آن می تواند باعث بهبود سلامت هاضمه شود.خوردن مقادیر متوسطی ازهندوانه نه تنها می تواند اشتیاق شما را برای خوردن چیزی شیرین کاهش دهد...

 

دیابت دارم می توانم هندوانه بخورم؟

خواص هندوانه

هندوانه بومی غرب آفریقا است و منبع فوق العاده ای از ویتامین ها و مواد معدنی است که شامل موارد زیر است:

ویتامین A

ویتامین C

پتاسیم

منیزیم

ویتامین B-6

فیبر

اهن

کلسیم

همچنین ببینید:

آیا توت سیاه به کاهش قند خون شما کمک می کند؟

ویتامین A  برای داشتن سلامت بینایی لازم است و همچنین  به محافظت از قلب ، کلیه ها و ریه ها نیز کمک میکند.ویتامین C برای داشتن یک رژیم غذایی سالم ضروری است و در هندوانه یافت می شود.

ویتامین C  :

سلامت قلب را بهبود میبخشد.

به پیشگیری از برخی سرطان ها کمک میکند.

به بهبود علایم سرماخوردگی کمک میکند.

از آنجایی که هندوانه سرشار از فیبر است ، خوردن آن می تواند باعث بهبود سلامت هاضمه شود.خوردن مقادیر متوسطی ازهندوانه نه تنها می تواند اشتیاق شما را برای خوردن چیزی شیرین کاهش دهد ، بلکه می تواند برای مدت طولانی تری به شما احساس سیری بدهد. دلیل این امر این است که بیش از ۹۰ درصد از هندوانه از آب تشکیل شده است.هندوانه علاوه بر اینکه به بدن شما آبرسانی می کند ، می تواند به شما در حفظ رژیم غذایی و کمک به مدیریت وزنتان نیز کمک کند.

آنچه تحقیقات می گویند

هیچ تحقیقی درباره ی رابطه مستقیم مصرف هندوانه و مدیریت دیابت وجود ندارد. اما گفته می شود شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن هندوانه ممکن است به کاهش خطر ابتلا به برخی از عوارض مربوط به دیابت کمک کند.هندوانه حاوی مقادیر متوسط لیکوپن است (رنگدانه ای که به این میوه رنگ می دهد) که یک آنتی اکسیدان قدرتمند است.

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است ، اما لیکوپن ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک کند. به طور مثال تحقیقات اولیه و منتشر شده در یک منبع موثق نشان می دهند که که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی ممکن است با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط باشد.

تقریباً ۶۸ درصد از مبتلایان به دیابت که ۶۵ سال و بیشتر دارند ، از نوعی بیماری قلبی می میرند. تقریباً ۱۶ درصد از افراد در این جمعیت ، بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می دهند.

با این حساب ، انجمن دیابت آمریکا ، دیابت را به عنوان یکی از هفت عامل خطرزای قابل کنترل برای بیماری های قلبی طبقه بندی کرده است.هندوانه بر روی شاخص گلیسمی در کجا قرار می گیرد؟

در این شاخص (شاخص اندازه گیری میزان تاثیر هر ماده ی بر سطح قند خون) نمره ی۵۵  یا کمتر، پایین  در نظر گرفته می شود . بین ۵۵تا ۶۹ معمولاً متوسط تلقی می شود. و هر عددی  بالاتر از ۷۰  بالا محسوب می شود.هندوانه به طور معمول دارای GI ۷۲  اما در هر دو ۱۰۰ گرم از آن.  در واقع در این حالت میتوان گفت شاخص گلیسمی هندوانه پایین است و میتوانید آن را مانند همه ی میوه ها به عنوان بخشی از یک وعده غذایی و با اعتدال بخورید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x