فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 500

فواید گوجه فرنگی برای کنترل دیابت

گوجه ها مواد خوشمزه و لذیذی هستند که اصولا بخشی از سوپ ها و سالادهای شما هستند. و در واقع یکی از مواد مغذی که می توانید به رژیم غذایی دیابتی خود نیز آنها را اضافه کنید...

گوجه ها مواد خوشمزه  و لذیذی هستند که اصولا  بخشی از سوپ ها و سالادهای شما هستند. و در واقع یکی از مواد مغذی که می توانید به رژیم غذایی دیابتی  خود نیز آنها را اضافه کنید.

فواید گوجه فرنگی برای کنترل دیابت

اجتناب از مصرف چربی های اشباع و چربی های ترانس برای مدیریت دیابت بسیار مهم است. باید غذاهای سرشار از فیبر و شاخص قند خون پایین (GI) را در اولویت قرار دهید. یکی از میوه هایی که گفته می شود یک انتخاب ایده آل برای افراد دیابتی است گوجه فرنگی است.

همچنین ببینید:

آیا زیتون میتواند در رژیم غذایی دیابتی ها جای بگیرند؟

 چه چیزی گوجه فرنگی را به عنوان یک انتخاب ایده آل برای دیابت انتخاب می کند؟

اطلاعات تغذیه ای زیر توسط USDA برای ۱ گوجه فرنگی کوچک  حدود (۹۱گرم) ارائه شده است:.

کالری: ۱۶

چربی: ۰.۲گرم

سدیم: ۵ میلی گرم

کربوهیدرات ها: ۳.۵گرم

فیبر: ۱.۱گرم

شکر: ۲.۴گرم

پروتئین: ۰.۸گرم

گوجه فرنگی ها پر از پتاسیم ، ویتامین C و لیکوپن هستند. لیکوپن ماده است که به  گوجه فرنگی رنگ می دهد. به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند .  آنچه گوجه فرنگی را به یک غذای فوق العاده برای افراد  دیابتی تبدیل می کند ، مقدار کم کربوهیدرات آن است. از افراد دیابتی اغلب خواسته می شود میزان مصرف کربوهیدراتشان را بررسی کنند. کربوهیدرات ها ، به ویژه انواع تصفیه شده ، به سرعت متابولیزه می شوند و باعث افزایش قند خون می شوند. گوجه فرنگی غیر نشاسته ای است و همچنین  شاخص گلیسمی کم پایینی دارد.. حدود ۱۴۰ گرم گوجه فرنگی دارای GI کمتر از ۱۵ است که باعث می شود غذای GI کم و غذای عالی برای افراد دیابتی باشد. هر غذایی که نمره GI آن پایین تر از ۵۵ باشد برای افراد دیابتی مفید است. گوجه فرنگی همچنین کالری کمی هم دارد ، که به شما کمک می کند تا بتوانید وزن خود را کنترل کنید. افراد دیابتی معمولاً برای کاهش وزن خود با مشکلات زیادی روبرو هستند. مصرف گوجه فرنگی در رژیم غذایی شما ممکن است به حفظ وزن سالم نیزکمک کند.

طبق مطالعه ای که در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه منتشر شده است ، روزانه ۲۰۰ گرم گوجه فرنگی خام (یا حدود ۱.۵ گوجه فرنگی متوسط) فشار خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می دهد. همچنین مشخص شده است که مصرف گوجه فرنگی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط با دیابت نوع ۲ نیز کمک کند.

گوجه فرنگی اغلب به دلیل داشتن "قند زیاد"  برچسب بدی می خورد.اما این افسانه ای است که در بین بیماران مبتلا به  دیابت شنیده میشود. هویج نیز یکی دیگر از سبزیجاتی است که به نظر می رسد از همین شهرت برخوردار باشد. اما واقعیت این است که میزان قند گوجه فرنگی اصلا زیاد نیست و هویج نیزهم از قند کمی برخوردار است.

گوجه فرنگی یک سبزی غیر نشاسته ای محسوب می شود. این بدان معنی است که مقدار قند طبیعی موجود در یک وعده ازآن حداقل است.  به عبارت دیگر ، سبزیجات غیر نشاسته ای مانند گوجه فرنگی حاوی قند و کربوهیدرات کمتری هستند.

مقدار کل کربوهیدرات موجود در مواد غذایی بر میزان گلوکز موجود  در خون مبتلایان به دیابت تأثیر می گذارند. نکته آخر این است که گوجه فرنگی منبع خوبی برای ویتامین های گروه B مانند فولات است و همچنین منبعی از ویتامین های A ، C ، E و K. .

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

verywellfit

sutterhealth

ndtv

دیدگاه تان را بنویسید

 

x