فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 484

زرشک چگونه با دیابت مقابله می کند؟

زرشک بسیار مغذی است.زرشک ها سرشار از کربوهیدرات ، فیبر و چندین ویتامین و مواد معدنی هستند.به طور خاص ، انواع توت ها ( که زرشک هم از این خانواده است) منبع عالی ویتامین C که یک آنتی اکسیدان است و به محافظت در برابر آسیب سلولی کمک میکند ، هستند ...

زرشک بسیار مغذی است.زرشک ها سرشار از کربوهیدرات ، فیبر و چندین ویتامین و مواد معدنی هستند.به طور خاص ، انواع توت ها ( که زرشک هم از این خانواده است) منبع عالی ویتامین C که  یک آنتی اکسیدان است و به محافظت در برابر آسیب سلولی کمک میکند ، هستند.  که این امر می تواند منجر به جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان شود .

زرشک چگونه با دیابت مقابله می کند؟

یک وعده ۲۸ گرمی زرشک خشک حاوی :

کالری: ۸۹

پروتئین: ۱گرم

چربی: ۱گرم

کربوهیدرات: ۱۸گرم

فیبر: ۳گرم

ویتامین C: ۲۱۳٪ از میزان مورد نیاز روزانه

آهن: ۱۵٪ از میزان مورد نیاز روزانه

همچنین ببینید:

سویا برای دیابتی ها خوبه یا نه؟

علاوه بر این ، زرشک حاوی روی ، منگنز و مس است که همگی مواد معدنی کمکی هستند که نقش مهمی در ایمنی و پیشگیری از بیماری دارند.رنگ قرمز روشن آن ازوجود آنتوسیانین ها حاصل می شود ، که رنگدانه های گیاهی هستند که ممکن است سلامت مغز و قلب شما را تقویت کنند .

 زرشک حاوی ترکیبات مفید گیاهی است زرشک حاوی غلظت بالایی از بربرین است ؛ بربرین یک ترکیب درمانی با فعالیت آنتی اکسیدانی است که می تواند چندین فایده برای سلامتی داشته باشد.زرشک ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند.زرشک و به ویژه محتوای  بربرین آن ممکن است نقشی در مدیریت دیابت داشته باشد.

به طور خاص ، نشان داده شده است که بربرین چگونگی پاسخ سلول های شما به هورمون انسولین ، که میزان قند خون را تنظیم می کند ، بهبود می بخشد. و این به نوبه خود ممکن است به کاهش سطح قند خون شما کمک کند.

یک مطالعه ۳ ماهه بر روی ۳۶ بزرگسال مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که مصرف ۱.۵گرم بربرین در روز منجر به کاهش قابل توجه ۲  درصدی در میزان A1c  آنها شده است.در حقیقت ، محققان دریافتند که اثرات مفید بربرین بر قند خون و هموگلوبین A1c با نتایج داروی متدوال دیابت یعنی متفورمین  قابل مقایسه است.

یک مطالعه ۸ هفته ای دیگر بر روی ۳۰  فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که افرادی که روزانه ۲ میلی گرم عصاره میوه زرشک خشک مصرف کرده اند ، سطح هموگلوبین A1c در آنها کاهش یافته و قند خونشان به طور قابل توجهی پایین آمده است.با این حال ، این مطالعات بر بربرین و عصاره زرشک متمرکز شده است. هنوز به طور قاطع معلوم نیست که مصرف زرشک تازه یا خشک می تواند اثرات قابل توجهی در کنترل قند خون شما داشته باشد یا خیر.

 می تواند به درمان اسهال کمک کند

بربرین ممکن است با کاهش زمان جا به جایی مواد در  روده از اسهال جلوگیری کند. بنابراین ، خوردن زرشک غنی از بربرین ممکن است به درمان اسهال کمک کند. با این حال ، مطالعات بیشتری در این باره نیز مورد نیاز است.ممکن است از بدن در برابر سندرم متابولیک محافظت کندنشان داده شده است که زرشک باعث افزایش فاکتورهای مقابله با خطر ابتلا به سندرم متابولیک و کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط با آن می شود.

برای سلامتی دندان خوب است

با توجه به اینکه بربرین یک ماده ضد التهاب قدرتمند است ، ژل های دندانی حاوی عصاره زرشک ممکن است به مبارزه با التهاب لثه و التهابات دهانی کمک کنند. با این حال ، تحقیقات در این باره هنوز محدود است.

ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشدبربرین ممکن است از طریق مکانیسم های مختلف به محافظت در برابر سرطان کمک کند و همچنین در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده شده است که پیشرفت سرطان را  کند می کند.

ممکن است به مبارزه با آکنه کمک کندتحقیقات محدودی نشان داده اند که عصاره زرشک در درمان آکنه و کاهش جوش ها مؤثر است ، اما مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

به  آسانی آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.زرشک  را می توان به مربا و سالاد اضافه کرد و در تهیه چای نیز از آن استفاده می شود. مکمل های زرشک به اشکال مختلفی وجود دارد و باید با احتیاط ازآنها استفاده کرد. به ویژه در دوزهای بالا و در کودکان و زنان باردار .

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x