فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 499

آیا زیتون میتواند در رژیم غذایی دیابتی ها جای بگیرند؟

زیتون یک غذای کم کالری است ، اگرچه ارزش غذایی آن بسته به نوع و اندازه زیتون و اینکه آیا با غذاهای دیگری ترکیب شده است ، کمی متفاوت است.به طور متوسط ​​، یک زیتون تقریباً ۵ کالری دارد ، و بخش عمده ای از کالری آن از چربی اشباع نشده فوق العاده اش حاصل می شود ...

چه از خوردن زیتون به شکل طبیعی و جامد آنها لذت ببرید چه نه ، اما احتمالاً اغلب از روغن زیتون استفاده میکنید و یا از آن در پخت و پز استفاده میکنید.اما آیا زیتون برای افراد مبتلا به دیابت یک ماده ی غذایی سالم است؟ زیتون در انواع مختلفی از جمله کالاماتا ، سبز و سیاه وجود دارد. زیتون ها هنگام برداشت بسیار تلخ هستند و بنابراین معمولاً در محلول نمک و سرکه نگه داشته میشوند تا طعمشان تلطیف شود.

آیا زیتون میتواند در رژیم غذایی دیابتی ها جای بگیرند؟

مواد مغذی زیتون

زیتون یک غذای کم کالری است ، اگرچه ارزش غذایی آن بسته به نوع و اندازه زیتون و اینکه آیا با غذاهای دیگری ترکیب شده است ، کمی متفاوت است.به طور متوسط ​​، یک زیتون تقریباً ۵ کالری دارد ، و بخش عمده ای از کالری آن از چربی اشباع نشده فوق العاده اش حاصل می شود.به عنوان نمونه اگر از زیتون های سبز استفاده کنید: تقریباً ۸۰٪ کالری اش از چربی اش تأمین می شود ، و ۱۷٪ ازکربوهیدرات هایش و فقط ۳٪ از کل کالری آن از پروتئین هایش حاصل می شود.

همچنین ببینید:

کاهش قند خون با رازیانه

از چربی های موجود در زیتون غافل نشوید ، زیرا همانطور که گفتیم، زیتون منبع خوبی از چربی های  اشباع نشده است. بعلاوه هم خود زیتون و هم روغن آن حاوی یک اسید چرب بسیار مفید برای سلامتی بنام اسید اولئیک هستند.

زیتون منبع فوق العاده ای از آنتی اکسیدان ها است (ویتامین E و ویتامین A ) که از آسیب اکسیداتیو که یکی از محصولات خطرناک جانبی قند خون بالا است ،محافظت می کنند.

نکته ای که باید از آن آگاه باشیم اینست که زیتون ها به دلیل نگهداری شدن در آب نمک ، سدیم نسبتاً بالایی دارند. یک زیتون سبز حاوی ۵۲ گرم سدیم است. شستشوی زیتون ها قبل از مصرف کمی از نمک آن را از بین می برد. اما در کل بهتر است که در هر وعده مقادیر کمی از آن (حدودا ۶ عدد) مصرف شود.

سایر ویتامین ها و مواد معدنی :  یک فنجان زیتون حاوی موارد زیر است:

۲۵٪ آهن مورد نیاز برای مصرف روزانه

۱۷٪ روی مورد نیاز برای مصرف روزانه

۲۷٪ کلسیم مورد نیاز برای مصرف روزانه

مواد مغذی (۴ الی ۵ عدد زیتون)

کالاماتا: ۲۰کالری ، ۱.۵ گرم چربی ، ۲۳۰ گرم سدیم ، ۲ گرم کربوهیدرات

سبز ساده: ۲۵کالری ، ۲.۵ گرم چربی ، ۳۵۰ گرم سدیم ، ۱ گرم کربوهیدرات

سیاه: ۲۵کالری ، ۲.۵ گرم چربی ، ۱۱۵ گرم سدیم ، ۱ گرم کربوهیدرات

در کل ، بیشتر انواع زیتون ها دارای کالری و ارزش غذایی نسبتاً مساوی هستند. اما باز هم ، ویژگی های غذایی زیتون به میزان مصرف آن بستگی دارد.

اسطوره ها و حقایق در مورد زیتون

بسیاری از مردم فکر می کنند روغن زیتونی که در قفسه های فروشگاه های مواد غذایی پیدا میکنند ، تازه است. با این حال اغلب اینطور نیست. برای اطمینان از اینکه روغن شما به اندازه کافی تازه است بهتر است تاریخ تولید آن  را بررسی کنید. همچنین ممکن است تعجب کنید که فرق روغن زیتون "بکر" یا "فوق العاده بکر" چیست؟  روغن زیتون فوق بکر از کیفیت بالاتری برخوردار است و همچنین حاوی مقادیر بیشتری اسید اولئیک است. غالباً هم طعمش بشتر شبیه به طعم واقعی زیتون است.

مراقب روغن های زیتون با عنوان "سبک" باشید ؛ زیرا ممکن است سالم تر به نظر برسند ، اما در واقع به این معنی است که روغن دارای طعم کمتری است. و گاهی اوقات این روغن ها مراحل بیشتری برای پردازش و پالایش را طی کرده اند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

diabetesmealplans

دیدگاه تان را بنویسید

 

x