فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 627

آیا روغن سیاه دانه برای دیابت مؤثر است؟

سیاه دانه برای دیابتی ها فواید زیادی داره باعث افزایش تولید انسولین در بدن میشه و همچنین در درمان عوارض دیابت نقش مهمی داره ...

روغن سیاه دانه به دلیل فواید زیادی که برای سلامتی دارد و خواص شفابخشی آن، بسیار معروف است.

از این روغن و دانه هایش، هم در پخت و پز هندی و هم در غذا های خاورمیانه استفاده می شود.

آیا روغن سیاه دانه برای دیابت مؤثر است؟

 

آیا می توان از روغن سیاه دانه برای درمان دیابت استفاده کرد؟

دیابت یک بیماری شایع است که بر توانایی بدن در تولید و پاسخ به انسولین تأثیر می گذارد. از جمله موارد دیگری که این بیماری ایجاد می‌کند،  افزایش قند خون (گلوکز) است. درمان این بیماری اغلب شامل دارو هایی برای کمک به مدیریت و کنترل سطح قند خون است. دو نوع اصلی از دیابت وجود دارد: نوع ۱ و نوع۲.

تحقیقاتی برای یافتن دارو های جایگزین و مکمل در حال انجام است که می تواند به اصلاح سطح قند خون کمک کند. برخی از تحققات بر روی روغن سیاه دانه تمرکز داشته اند. نتایج حاصل خوب بوده است و این نتایج مثبت، نشان داده است که:

یک بررسی اجمالی در ژورنال تحقیقات دارویی بریتانیا، نشان داد که سیاه دانه در درمان دیابت از اهمیت بالایی برخوردار است (افزایش تولید انسولین، تحمل گلوکز و تکثیر سلول های بتا). در این بررسی نتیجه گیری شده است که این دانه ها همچنین می توانند در درمان عوارض دیابت مانند نفروپاتی، نوروپاتی و آترواسکلروز نقش مهمی داشته باشند.

همچنین ببینید:

مدیریت دیابت نوع یک و دو!

محققان در مطالعه ای نتیجه گرفته اند که مقادیر زیاد روغن سیاه دانه باعث افزایش معنی داری در سطح انسولین در بدن موش های صحرایی دیابتی شده و این یک اثر درمانی است.

همچنین در یک مطالعه دیگر نتیجه گرفته شده است که روغن سیاه دانه با افزایش تولید انسولین به مرور زمان، باعث کاهش HbA1c میانگین سطح قند خون و کاهش مقاومت به انسولین، تحریک فعالیت سلولی و کاهش جذب انسولین در روده می شود.

در یک مطالعه نتیجه گرفته شده است که افزودن زردچوبه و سیاه دانه به رژیم غذایی موش های صحرایی دیابتی باعث کاهش قند خون و کاهش مصرف آب و مواد غذایی در آنها می شود.

همچنین بیان شده است که بر اساس بررسی های بالینی، همراه با سایر اثرات سیاه دانه اثرات آن بر هیپوگلیسمی نیز به خوبی مورد توجه و مطالعه قرار گرفته است تا شاید در مرحله ی بعدی بررسی های بالینی این ماده وارد فاز تولید دارو نیز بشود.

مواد مغذی روغن سیاه دانه

طبق بررسی مجله پزشکی، تیموکینون ممکن است یکی از مهمترین قسمت های اثر هیپوگلیسمی روغن سیاه دانه باشد. در این بررسی، برای شناسایی مواد مؤثر و بی خطر این دانه برای استفاده در بیماران دیابتی آزمایشات بالینی، مطالعات مولکولی و سم شناسی انجام شده است.

از جمله ترکیبات فعال روغن سیاه دانه، آنتی اکسیدان ها هستند:

تیموکینون

بتا سیسترول

نیگلون

واین روغن همچنین حاوی اسید آمینه هایی مانند:

لینولئیک

اولئیک

پالمیتیک

استاریک

همچنین در روغن سیاه دانه:

سلنیوم

کلسیم

آهن

پتاسیم

کاروتن

آرژینین

در آخر

مطالعات نشان داده است که نتایج امیدوار کننده ای در مورد روغن سیاه دانه به عنوان یک درمان احتمالی برای دیابت وجود دارد. با این حال، هنوز هم آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ لازم است تا امنیت مصرف آن را برای افرادی که علاوه بر دیابت مشکلات بهداشتی دیگری نیز دارند، و همچنین نحوه تعامل روغن سیاه دانه با سایر دارو ها، به طور کامل درک شود.

اگر قصد استفاده از روغن سیاه دانه را برای کمک به مدیریت دیابت خود دارید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. پزشکتان می تواند جوانب مثبت و منفی را در مورد تأثیر روغن سیاه دانه بر سلامت فعلی شما ارائه دهد.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x