فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 407

کاهو و کاهش سطح قند خون!

سبزی یکی از سبزیجات خوبی هست که شاخص گلیسمی خیلی پایینی داره و همچنین ویتامین های ضروری مثل A و K را دارا می باشد که دیابتی های عزیز می تونن بدون نگرانی میل کنند

رژیم های غذایی غالباً کاهو فراوانی را در خود جای میدهند. زیرا این ماده معده شما را پر کرده و مواد مغذی ضروری مانند فولات و ویتامین های A و K را بدون دادن کالری زیادی برای بدن فراهم می کند. به همین ترتیب ، سایر سبزیجات غیر منجمد از جمله کاهو به دلیل دارا بودن کربوهیدرات کم و تأثیرات کمشان  بر سطح قند خون ، می توانند انتخاب خوبی برای بیماران دیابتی باشند.

کاهو و کاهش سطح قند خون!

کاهو و خطر ابتلا به دیابت

مطالعه ای نشان داده است که در افرادی که بیشتر از سبزیجات سبز و برگ داری مانند کاهو می خورند ، نسبت به افرادی که غالباً این سبزیجات را نمی خورند ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمتر است. همچنین حبوبات ، سبزیجات زرد تیره و میوه ها نیز با کاهش خطر ابتلا به دیابت همراه بوده اند.

همچنین ببینید:

آیا بادام زمینی برای دیابت مفید است؟

کاهو و قند خون

شاخص گلیسمی تاثیر یک ماده غذایی را بر میزان قند خون شما را تخمین می زند ، در این شاخص غذاهایی که نمره کمتری دارند نسبت  به غذاهایی که نمره بالایی دارند احتمال افزایش ناگهانی در سطح قند خون را  کاهش می دهند. طبق گفته انجمن دیابت آمریکا ، کاهو و بیشتر سبزیجات غیرنشاسته ای دارای نمرات بسیار پایینی درشاخص گلیسمی هستند ، بنابراین نیازی نیست که نگران این باشید که ممکن است آنها  قند خونتان را تا حد زیادی افزایش دهند.

محتوای کربوهیدرات کاهو

یک فنجان کاهو بسته به نوع آن فقط حاوی حدود ۵تا ۱۰ کالری انرژی و ۱ تا ۲ گرم کربوهیدرات است. هنگام شمارش کربوهیدرات ها ، برای یک وعده سبزیجات ۵ گرم کربوهیدرات در نظر گرفته می شود ، یعنی میزانی که بسیار ناچیز است مگر اینکه بیش از ۲ فنجان از آن بخورید . به همین دلیل انجمن دیابت آمریکا می گوید شما نیازی به شمارش کربوهیدرات موجود در سبزیجات غیرنشاسته ای مانند کاهو را ندارید مگر اینکه بیش از ۲ فنجان سبزیجات خام یا ۱ فنجان ازین سبزیجات به صورت پخته بخورید.

توصیه ها

انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که افراد دیابتی حداقل روزانه سه تا پنج وعده سبزیجات غیرنشاسته ای میل کنند. انتخاب نوعی کاهو که رنگ تیره تری دارد  بهتر از انتخاب کاهو با رنگ روشن است ، زیرا کاهو های تیره تر دارای ریز مغذی های اساسی بیشتری نیز هستند.

 

مخاطبین عزیز پزشک من در ویدیو زیر خانوم دکتر لادن گیاهی نکات فوق العاده ای از کاهو رو برای افراد دیابتی بیان کردند که می تونید مشاهده کنید:

سلام
شما دیابتی های عزیز از ما سوال میکنید که خانوم دکتر اگر چیزی بخواهیم بخوریم که هر موقع خواستیم بخوریم و هیچ نگرانی هم راجع به زمان مصرفش و مقدار خوردنش نداشته باشیم چی می‌تونه باشه ؟
این رو می‌خوام ربطش بدم به سوالتون در مورد مصرف کاهو .
در واقع تمام سبزیجات برگی سبز رنگ ، تمام سبزیجات غیر نشاسته ای که حالت برگی دارند ، شما میتونید با خیال راحت هر زمان به هر مقدار واقعاً استفاده بکنید .
بزارید یه کم جزئی تر در مورد کاهو بهتون بگم ، البته کاهو انواع مختلف داره مثلا این کاهو های پیچ پیچ که رنگی رنگی هستند اونا خیلی ارزش غذاییشون بالاست مخصوصا فولاتشون بالاست .
یا حتی کاهو های سنتی مون و کاهو های پیچ به طور کلی در ۱۰۰ گرم انواع این کاهو ها ما یه چیزی حدود ۹ تا ۱۳ کالری بیشتر دریافت نمی‌کنیم ، در حالی که این ۱۰۰ گرم کاهو ۲ گرم کربوهیدرات داره که کمتر از ۱ گرمش مربوط به قند های ساده هست .
پس واقعا تاثیری روی افزایش سطح قند خونمون نداره و کالریش پایینه و باعث چاق شدن مون نمیشه و تحریک کننده اشتها نیستن و تازه اشتهامون رو هم مهار میکنند .
اما یه چیز خیلی خوب دیگه ای که تو اینها هست ترکیب مواد مغزی آنهاست ، مثلا شما در کاهو ویتامین A فوق‌العاده عالی دارید و ویتامین K فوق‌العاده عالی دارید و ویتامین c دارید درش ویتامین b۱ هست ، ویتامین b۲ هست ، ویتامین b۶ هست .
علاوه بر اونها منیزیم و منگنز و کمی هم روی داره .
پس همه ی این مواد معدنی و ویتامین هایی که گفته شد هم نقش آنتی اکسیدانی دارن و هم به بهبود عملکرد انسولین کمک می‌کنن .
به خاطر همین هست که ما میگیم سبزیجات برگ سبز رنگ در واقع به کاهش مقاومت به انسولین کمک می‌کنه .
پس شما میتونید کاهو رو در واقع هر چقدر که دلتون میخواد استفاده کنید و در مورد انواع کاهو در واقع کاهو هایی که تیره رنگتره هستند قطعاً ارزش غذاییشون بیشتره ، قطعا فولات بیشتری دارند ، قطعاً ترکیباتی که تبدیل به ویتامین A میشه در اونها بیشتره ولی از نظر میزان انرژی و قند تفاوت زیادی با هم ندارند .
موفق باشید

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

livestrong

دیدگاه تان را بنویسید

 

x