فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 498

کاهش قند خون با رازیانه

رازیانه کم چربی و کالری کم ، فاقد کلسترول و فیبر غذایی است. همچنین حاوی ترکیباتی است که ممکن است به بهبود سلامت دیابتی ها کمک کند.....

کاهش قند خون با رازیانه

رازیانه کم چربی و کالری کم ، فاقد کلسترول و فیبر غذایی است. همچنین حاوی ترکیباتی است که ممکن است به بهبود سلامت دیابتی ها کمک کند. گیاهی بومی مدیترانه و مناطقی از آسیا ست. رازیانه تازه دارای ساقه ، برگ و ریشه است که می توان از آن به صورت خام یا پخته شده در سالاد ، سوپ و سیب زمینی سرخ شده استفاده کرد. در تحقیقاتی که در مورد تأثیر رازیانه بر دیابت انجام شده است ، از دوز های بالایی از ترکیبات استخراج شده از این گیاه استفاده شده است و نباید به صورت خودسر در خانه از آنها استفاده کنید. مگر در صورت مشورت با پزشک و توصیه ی او.

همچنین ببینید:

دیابتی ام چای و قهوه بخورم یا نه؟

تأثیر بر قند خون

در مطالعه‌ای که در مجله "تحقیقات علوم گیاهی" منتشر شده است ، محققان به تأثیر دادن ترکیبات استخراج شده از رازیانه به موشهای صحرایی مبتلا به دیابت نوع ۲ پرداختند. دانشمندان گزارش دادند که دوز ۲۵۰ میلی گرم ازاین مواد به ازای هر کیلوگرم از وزن موش ها باعث کاهش سطح قند خون می شود. در مطالعه ای دیگر که در "ژورنال علوم پزشکی مقدونیه" منتشر شد ، مشخص شد که ترکیبات خاص استخراج شده از رازیانه می تواند سطح قند خون موشهای صحرایی مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. اما برای اینکه این ماده به صورتی ایمن برای بهبود دیابت در انسان ها نیز استفاده شودبه تحقیقات بیشتر و آزمایشات بیشتری بر روی انسانها احتیاج داریم.

 

فواید آنتی اکسیدانی

رازیانه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ویتامین C است ، و مقدار یک فنجان خرد شده ی گیاه آن حاوی ۱۰.۴ میلی گرم  از این ماده ی مغذی و یا چیزی حدود ۱۱.۵ درصد از میزان مورد نیاز روزانه برای زنان و تقریبا ۱۴ درصد از میزان مورد نیاز روزانه ی مردان است. دریافت زیاد ویتامین C  قند خون را کاهش داده و سطح لیپیدهای موجود در خون مبتلایان به دیابت نوع ۲ را نیز کاهش دهد.

 

فهرست گلیسمی

انجمن دیابت آمریکا به بیماران دیابتی توصیه می کند از رژیم های غذایی استفاده کنند که دارای شاخص قند خون پایینی هستند. و در واقع اینها غذاهایی هستند که می توانند سطح قند خون را ثابت نگه دارند زیرا باعث ایجاد تغییرات سریع در قند خون شما نمی شوند. سبزیجات غیرنشاسته ای مانند رازیانه از شاخص گلیسمی پایین زیر ۵۵ برخوردار هستند و مکمل های خوبی برای رژیم غذایی دیابتی.

همچنین ببینید:

خواص خارق العاده خار مریم برای بدن

 

میزان مصرف توصیه شده

ADA می گوید ، در هر وعده غذایی ، افراد دیابتی باید نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات پخته شده یا خام غیر منجمد مانند رازیانه پر کنند. برای آماده کردن غذاهایتان از روش های پخت و پز کم چربی مانند بخارپز کردن  ، برشته کردن یا کباب کردن را انتخاب کنید و برای کمک به کنترل جذب سدیم ، از دانه رازیانه خشک هم به صورت پودر و هم به صورت کامل به همراه سایر گیاهان و ادویه جات به جای نمک یا سایر چاشنی های پر سدیم استفاده کنید تا طعم دهنده غذای شما باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthfully

دیدگاه تان را بنویسید

 

x