فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 278

دیابت نوع ۲ به زوال عقل مرتبط است!

ابتلا به دیابت نوع ۲ با طیف وسیعی از عوارض بد دیگر برای سلامتی همراه است ، از جمله خطر بالاتر برای بیماری های قلبی ، بیماری های کلیوی و اختلال بینایی. اما یک نتیجه که به ویژه برای بسیاری از افراد نگران کننده است ، زوال عقل یا اختلال شناختی است.....

ابتلا به دیابت نوع ۲ با طیف وسیعی از عوارض بد دیگر برای سلامتی همراه است ، از جمله خطر بالاتر برای بیماری های قلبی ، بیماری های کلیوی و اختلال بینایی. اما یک نتیجه که به ویژه برای بسیاری از افراد نگران کننده است ، زوال عقل یا اختلال شناختی است.دو مطالعه ی جدید نشان می دهد که چگونه دیابت نوع ۲ خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

دیابت نوع ۲ به زوال عقل مرتبط است!

دیابت نوع ۲ به زوال عقل عروقی گره خورده استدر اولین مطالعه ، ارائه شده به صورت آنلاین در نشست سالانه انجمن اروپایی مطالعه دیابت ، محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند داده های سلامت بیش از ۳۷۰۰۰۰ نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ را برای به طور متوسط ۷ سال بررسی کردند. در مقایسه با یک گروه کنترل که دیابت نوع ۲ نداشتند ، ۳۶.۵ درصد مبتلایان به دیابت در طول دوره مطالعه مبتلا به زوال عقل عروقی بودند. زوال عقل عروقی نوعی اختلال شناختی است که با کاهش جریان خون در مغز همراه است.

علاوه بر این ، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ۹٪ بیشتر از کسانی که دیابت ندارند ، مبتلا به انواع دیگر زوال عقل هستند. اما به صورت ویژه ای به بیماری آلزایمر مبتلا نیستند. بیماری آلزایمر یک بیماری دژنراتیو مغزی است که باعث زوال عقل می شود. این یافته با برخی مطالعات دیگر که ارتباطی بین دیابت نوع ۲ و افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر پیدا کرده اند ، تناقض دارد.

 

محققان همچنین بررسی کردند که کنترل قند خون چه تاثیری بر خطر ابتلا به زوال عقل دارد. آنها دریافتند که شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع ۲ که کنترل قند ضعیفی داشتند (HbA1c ۹.۱  یا بالاتر ) در مقایسه با کسانی که کنترل قند خوبی داشتند (HbA1c زیر۷.۰٪) ، احتمال ابتلا به زوال عقل عروقی تقریبا دو برابر بیشتر است .

این نتایج نشان می دهد که مداخلات در سبک زندگی برای کاهش عوامل ایجاد کننده ی خطرات قلبی عروقی و همچنین کنترل خوب قند خون برای کمک به جلوگیری از زوال عقل عروقی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ضروری است. اما آنها به طور قطعی رابطه علت و معلولی بین کنترل بهتر گلوکز و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل را نشان نمی دهند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

دیدگاه تان را بنویسید