فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 252

مبارزه با خستگی!

خستگی یک علامت رایج است که تقریباً همه مبتلایان به دیابت را درگیر می کند چه آنهایی که به نوع ۱ مبتلا هستند و چه به نوع ۲. مبتلایان میگویند: "این حالت باعث خستگی عضلات می شود و همچنین انرژی ذهنی را ضعیف می کند." "بهترین چرت زدن ها بعد از کاهش شدید قند خون است ، اما به ندرت وقت آن را با دو بچه و یک زندگی کاری شلوغ دارم."

خستگی یک علامت رایج است که تقریباً همه مبتلایان به دیابت را درگیر می کند چه آنهایی که به نوع ۱ مبتلا هستند و چه به نوع ۲. مبتلایان میگویند: "این حالت باعث خستگی عضلات می شود و همچنین انرژی ذهنی را ضعیف می کند." "بهترین چرت زدن ها بعد از کاهش شدید قند خون است ، اما به ندرت وقت آن را با دو بچه و یک زندگی کاری شلوغ دارم."

مبارزه با خستگی!

ممکن است شما این حالت را "خسته بودن" ، "خواب آلودگی" ، "خستگی" یا "کمبود انرژی"  بنامید ، خستگی می تواند زندگی شما را ویران کند. خستگی برای بسیاری از مردم مسئله جدی است حتی اگر تحقیقات محدودی در مورد خستگی و دیابت انجام شده باشد. با این حال ، در یک نظرسنجی از ۳۶۱ فرد مبتلا به دیابت وابسته به دریافت انسولین ، خستگی در میان ۱۶ علائم شایع گزارش شده در رتبه پنجم قرار دارد. خستگی می تواند حتی ساده ترین فعالیت ها را برای فرد تبدیل به وظایف اصلی کند و انجام کارهای معمول را دشوار می کند. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۵گزارش داده است که حدود ۴۰٪ از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱دارای خستگی هستند که بیش از شش ماه طول گشیده است.

 "گاهی اوقات قند خون کنترل نشده می تواند احساس خستگی شدیدی ایجاد کند و این باعث اختلال در زندگی روزمره می شود." "به عنوان مثال ،وقتی قند خون بعداز غذا زیاد می شود ، احساس خواب آلودگی ما افزایش میابد و این باعث می شود تمرکز در محل کار سخت شود."

علل خستگی

عوامل زیادی می توانند باعث خستگی شوند. برخی از موارد متداول شامل کم آبی ، کم خونی ، آپنه خواب ، کم کاری تیروئید و مشکلات کلیوی و کبدی است. جنبه مدیریت دیابت همچنین می تواند در خستگی و احساس فرسودگی شغلی نقش داشته باشد.

مارک هیمن ، دکترای روانشناسی ، دکترای CDE ، مدیر مرکز دیابت و روان گفته است: "اگر کسی احساس خستگی کند ، مراقبت از خود برای او دشوارتر خواهد بود و این وضعیتی است که افسردگی نیز از این خستگی حاصل می آید."

شایعترین علت خستگی در افراد دیابتی کنترل قند خون ضعیف است. "با افزایش قند خون (قند خون بالا) ، فرد دیابتی ممکن است احساس خستگی کند زیرا بدن او گلوکز را پردازش نمی کند ، بنابراین مقدار زیادی گلوکز در جریان خون او وجود دارد و سلول های او قادر به تولید انرژی مورد نیاز بدن نیستند.

عوامل پیچیده

مدیر مرکز دیابت بالینی در بیمارستان دانشگاه کالج پزشکی آلبرت انیشتین در نیویورک گفته است: "درک اینکه چه چیزی باعث خستگی می شود مهمترین مرحله است." هنگامی که خستگی در بیمارانش نگران کننده باشد ، او اغلب از طریق معاینه فیزیکی و آزمایشات ، کم خونی و پرکاری تیروئید را غربال می کند. کم خونی نوعی بیماری است که با کمبود گلبول های قرمز خون ، حامل های اکسیژن در بدن مشخص می شود و در نتیجه باعث کاهش قدرت و افزایش خستگی می شود. کم خونی ناشی از کمبود آهن با مکمل های آهن و غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز ، لوبیا ، زرده تخم مرغ و محصولات با غلات کامل قابل درمان است.

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری برای بیماری های تیروئید ، به ویژه کم کاری تیروئید هستند(بیماری که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند تا بدن به طور طبیعی کار کند.) درمان استاندارد کم کاری تیروئید شامل استفاده روزانه از داروهای خوراکی است که سطح هورمون ها را بازیابی می کند. این متخصص گفته است: "بسیاری از بیماران بعد از شروع درمان احساس بهتری دارند."

خواب کم و استرس همچنین خستگی را بدتر می کند. مطالعات بی شماری در رابطه با مشکلات خواب و دیابت وجود دارد. در یک مطالعه ، محققان گزارش دادند که ۳۱٪ از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ کیفیت خواب ضعیفی دارند و این میزان حتی در بین کسانی که دیابت نوع ۲ مبتلا هستند به ۴۲٪ و حتی بالاتر نیز میرسد.

آپنه خواب نیز در میان افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یک مشکل است. محققان توضیح داده اند: "برخی مطالعات نشان می دهد که آپنه خواب می تواند به مقاومت به انسولین منجر شود ، که همان دیابت نوع ۲ است ، بنابراین ممکن است بدن توانایی استفاده موثر از انسولین خود را از دست بدهد." "همچنین ، با افزایش سطح قند خون ، بدن ممکن است باعث شود شما در طول شب برای استفاده از دستویی مرتباً بیدار شوید یا مجبور به نوشیدن آب شوید ، بنابراین خواب شما منقطع می شود."

محققان گفته اند: "ما به عنوان یک متخصص مراقبت و آموزش دیابت در بیماران بستری ، در مورد عادت های خوب خواب صحبت می کنیم." آنها چندین روش برای بهبود الگوی خواب بیماران را توصیه می کنند ، راه هایی مانند روش های کاهش استرس ، ورزش و تغذیه بهتر. اغلب به بیماران توصیه میشود تا در مورد خواب مطالعاتی داشته باشند تا به آنها در درک بهتر آنچه در شب اتفاق می افتد ، کمک کند.

تغییر سبک زندگی

برای کاهش خستگی و خطر ابتلا به سایر علائم و عوارض  آن ، متخصصان توصیه می کنند با تیم مراقبت های بهداشتی خود به خوبی مشورت کنید و مطمئن شوید که دیابت خود را به درستی مدیریت می کنید و انتخاب شیوه زندگی سالمی را انجام می دهید.

یک برنامه موفقیت آمیز مدیریت دیابت باید بتواند به طور همزمان هم دیابت و هم خستگی را حل کند ، و به آنها به عنوان شرایط جداگانه نپردازید "" تغذیه سالم ، تحرک و انجام ورزش از مهمترین موارد نه تنها مبارزه با خستگی بلکه کنترل دیابت است. "

هنگامی که خستگی به دیابت یا شرایط مربوط به فعالیت های استقامتی مرتبط باشد ، گروه بندی فعالیت های روزمره همراه با دوره های استراحت می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند. "شرکت در برنامه هایی مانند بازتوانی قلبی یا ریوی می تواند به ایجاد استقامت کمک کند."

تلاش برای یافتن راهی برای مدیریت دیابت  و خستگی نکته ی اصلی است"اگر با داروی خود مشکلی دارید ، اگر تنظیم میزان کربوهیدرات یاانتخاب یک رژیم غذایی سالم مشکل دارید ، برای کمک به دکتر خود ، یک متخصص مراقبت و آموزش دیابت یا مطب متخصص غدد خود مراجعه کنید."

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید