فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 75

پلاستیک و خطر ابتلا به دیابت نوع دو!

امروزه ما در کاربردهای بسیار متنوعی با اعتماد از پلاستیک استفاده می کنیم به طوری که تصور زندگی بدون پلاستیک دشوار است...

امروزه ما در کاربردهای بسیار متنوعی با اعتماد از پلاستیک استفاده می کنیم به طوری که تصور زندگی بدون پلاستیک دشوار است. با این که هیچ شواهد قانع کننده ای در ارتباط بین پلاستیک ها با بیماری وجود نداشته است ، اما هنوز سوالاتی در مورد ایمنی آنها باقی مانده است.

پلاستیک و خطر ابتلا به دیابت نوع دو!

یکی از اجزای پلاستیک که بیشتر محققان بهداشت علاقه مند به بررسی آن هستند ، فتالات است. فتالات انعطاف پذیری و دوام پلاستیک ها را افزایش می دهند. به خصوص در ساخت پی وی سی (پلی وینیل کلراید) که در ساخت لوله ها و کفپوش وینیل و سایدینگ استفاده می شود بسیار کاربردی هستند. خطر آنها برای سلامتی اثبات نشده است ، اما برخی از تولیدکنندگانی که از آنها استفاده کرده اند اکنون مصرف آنها را به دلیل نگرانی هایی مبنی بر اینکه ممکن است در بروز مشکلاتی از جمله مشکلات رشد در کودکان و سرطان نقش داشته باشند ، محدود کرده اند.

اخیراً ، محققان در استرالیا مطالعه ای را منتشر کردند که برای اولین بار رابطه بین فتالات و بیماری را در مردان میانسال و مسن بررسی کرد. آنها داده های مربوط به ۱۵۰۰ مرد را جمع آوری کردند و فتالات ها را در نمونه های ادرار ۹۹.۶  درصد مردان ۳۵ ساله و بالاتر کشف کردند. سپس محققان سطح فتالات موجود در نمونه ها را با شیوع بیماری های مزمن در افراد مقایسه کردند. آنها دریافتند که در مردانی که میزان فتالات بیشتری داشتند ، میزان بیماری قلبی عروقی ، فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ بیشتر بود. سرانجام ، آنها نتایج را تنظیم کردند تا تفاوت در سبک زندگی ، عوامل اقتصادی اجتماعی و اضافه وزن و چاقی را نیز اعمال کنند. آنها دریافتند که نتایج هنوز قابل توجه است.

زومین شی دکتر و نویسنده ارشد این مطالعه گفته است: "ما دریافتیم که شیوع بیماری های قلبی عروقی ، دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا در میان مردان با سطح فتالات بالاتر افزایش می یابد. در حالی که ما هنوز دلایل دقیق ارتباط فتالات با بیماری را نمی فهمیم ، اما می دانیم که مواد شیمیایی بر سیستم غدد درون ریز انسان که کنترل کننده ترشح هورمونی است که رشد ، متابولیسم و عملکرد بدن را تنظیم می کند ، تاثیر دارد. اگرچه این مطالعه فقط روی مردان انجام شده است اما پروفسور شی اضافه کرد که یک مطالعه مشابه در مورد زنان به احتمال زیاد به یافته های مشابه ای منجر خواهد شد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

diabetesselfmanagement

دیدگاه تان را بنویسید

 

x